Farklı bir müze deneyimine ne dersiniz?

Farklı bir müze deneyimine ne dersiniz?

Tüm İzmirlilerin Kordon havası alırken yanından geçtiği Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi, içinde bulundurduğu kütüphanesi, müzesi ile Pazartesi ve Perşembe günleri haricinde saat 11.00 ile 18.00 arasından tüm ziyaretçilere açık.

31 Mayıs 2019 - 17:38

Didar Demirci- İçerisinde bulundurduğu kütüphanesi; ders çalışmak, kitap okumak veya sakin bir ortamda freelance işleri bitirmek için mükemmel bir ortam sunuyor. Ayrıca ‘Benim çocuğum var. Ne yapacağım?’ diyenlere de güzel haber! Zübeyde Hanım Gemisi, çocuk oyun, etkinlik alanlarını da içinde barındırıyor.

PEKİ, MÜZEDE NELER VAR?

Müze, geçmişten bu güne denizcilikte kullanılan araç gereçler, denizde kurtarılan insanların hediye olarak verdiği bakır mutfak gereçleri, porselenler; gemi içinde kullanılan dönemin iletişim araçlarından telgraflar, seyahat edenlerin tutulduğu çeteleler, zamanında yazılmış denizcilik üzerine eski kitaplar sergilenmekte.

Bir detay, Atatürk’ün de seyahati o çetelelerde mevcut.

İzmir’de Kıyı Emniyete bağlı 95 geminin de minyatürleri müzede sergilenmekte.

müze fotoğrafları için tıklayın: https://www.oncusehir.com/foto-galeri/farkli-bir-muze-deneyimine-ne-dersiniz/240/resim/35

EĞİTİM

Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi’nde Denizcilik alanında uzmanlaşması için uygulamalı olarak öğrencilere eğitim verilmektedir.

HAKKINDA

Türkiye Denizcilik İşletmeleri, Şehir Hatları İşletmesi için 1987 yılında Haliç Tersanesinde ‘Rumeli Kavağı’ ismiyle inşa edilen gemi 2005 yılına kadar aynı işletme bünyesinde hizmet vermiştir. Şehir Hatları İşletmesinin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Deniz Otobüsleri bünyesine geçmesinden sonra 2007 yılında ‘Zübeyde Hanım’ ismini almıştır.

Gemi zamanla eski olduğu gerekçesiyle tıraşlanmaya gidecekken Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı devreye girerek denizcilik bilincinin gelişmesi için “Denizci Ülke, Denizci Millet” ilkesine hizmet etmesi amacıyla gemiyi müze olarak hizmete sunmuştur.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesinin isminin yaşatılması adına, geminin hizmet dışına çıkmaması ve faal olması talimatıyla denizciliğe kazandırmıştır.

Zübeyde Hanım için gemide, dönemin mobilyalarının birebir kopyası yapılarak bir yemek salonu oluşturulmuştur.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BAŞKAN GÜNEL HAFTAYA ZABITA PERSONELİ iLE BAŞLADI
BAŞKAN GÜNEL HAFTAYA ZABITA PERSONELİ iLE BAŞLADI
Konak Belediyesi ‘Sıfır Atık Belgesi’ aldı
Konak Belediyesi ‘Sıfır Atık Belgesi’ aldı