Foça Belediyesi’nde hakaret ve belge krizi

Foça Belediyesi’nde hakaret ve belge krizi

Foça Belediye Meclisi üyeleri arasında, 2020 yılı denetim komisyonu toplantısında gergin anlar yaşanırken, AK Partili Sinem Atan, Belediye Başkan Yarımcısı İsmail Ası tarafından hakarete uğradığını ve toplantıda belge niteliğinde olan evrakların da kendilerine verilmediğini iddia etti.

22 Ocak 2021 - 11:43

Foça Belediye Meclisi Denetim Komisyonu Toplantısında gergin anlar yaşandığına ilişkin Cumhur İttifakı Meclis Üyelerinden AK Partili Sinem Atan ve Foça Belediyesi Başkan Yardımcısı İmar Müdürü İsmail Ası arasında meydana gelen gerilim, komisyon toplantısının yarım kalmasına neden oldu.

Gerçekleşen 2020 yılı denetim komisyon toplantısında, AK Parti Meclis Üyesi ve Denetim Komisyonu Üyesi Sinem Atan, belediyenin yıl içinde yaptığı çalışmalar hakkında İmar Müdürü İsmail Ası’ya sorular yöneltmeye başladığını, denetim komisyon üyesi olarak İmar Müdürü İsmail Ası’dan, yapılan çalışmaların makbuzlarını görmek istediğini, Ası’nın ise kendisine hakaretler savurmaya başladığını iddia etti. Hakarete uğradığını ileri süren Atan, “Belediye Başkan Yardımcısı olan İmar Müdürü İsmail Ası’dan, yapılan çalışmaların makbuzlarını sordum ve görmek istediğimi söyledim ancak talebimi ret edip, bana hakaret etmeye başladı” dedi.

“AĞIR HAKARET” İDDİASI

Ası tarafından kendisine ciddi hakaretlerde bulunulduğunu öne süre AK Partili Atan, “İsmail Ası, ’Siz bunu sorgulayamazsınız. Sorgulayacaksanız önce hükümet binasını sorgulayın. Siz haysiyetsiz bir kadınsınız. Hatta kadın bile değilsiniz. Sizi Süleyman abiniz bile kurtaramaz. Önce siz hükümetinizi sorgulayın. Sizin Allah belanızı versin’ şeklinde hakaretlerle üzerime yürüdü. Daha sonra dosyalarında olan makbuzları da alıp toplantıyı terk etti. Bu olayların hepsi de CHP’li ve MHP’li meclis üyelerinin önünde gerçekleşti. Bu yapılan saygısızlık ve hakaret karşısında hemen Foça Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek suç duyurusunda bulundum’’ dedi. Atan, yaşananların peşini bırakmayacağını ifade etti.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN MÜFETTİŞ TALEBİ

Atan, iddiasında, “Ben denetim komisyonu üyesi olarak görevim gereği çalışmalara dair makbuz istedim. İsmail Bey, ‘Ben makbuzu veremem’ dedi. Belediye Başkanı Fatih Gürbüz’ün ifade ettiği gibi bir karşılıklı tartışma, atışma yok. CHP İlçe Başkanı bana telefon açtı, ‘Sinem Hanım, ben tüm meclis üyelerini tek tek dinlerdim. Siz çok haklısınız. Çok sabırlı davranmışsınız, sizin yerinizde ben olsaydım, kafasına şişe indirirdim’ dedi. Başkan Gürbüz’ün ifade ettiği gibi karşılıklı atışma olmuş olsaydı, CHP Foça İlçe Başkanı beni arayarak bunları söylemezdi. Ben hem savcılığa, hem kaymakamlığa hem de İzmir Valiliği’ne gerekli müracaatları yaptım. İçişleri Bakanlığımızdan da müfettiş gelecek. Bize sunmadıkları belgeyi, devletimiz alacak. Bizler seçilerek geldik, üzerimizde halkın vebali var. Biz 1 liranın dahi nereye harcandığını sormak zorundayız. İsmail Bey bugün var yarın yok ama biz hep buradayız. Benim oğlumun ismi Foça. Benim çocuklarım burada yaşayacak, İsmail Bey denilen şahıs bugün var, yarın yok. Belediye Başkanımız da lütfen dürüst olsun, dün nasıl ‘abla haklısın, özür diliyorum senden’ dediyse, bugün de o şekilde davransın” ifadelerini kullandı.

MHP’Lİ MERT, “KARŞILIKLI ATIŞMA YOK”

MHP Meclis Üyesi Osman Mert, “Denetim komisyonunun rutin bir toplantısını yapıyorduk. Diyalog gayet seviyeli ilerlerken, konu ile ilgili maalesef sorularımıza cevap alamadık. Ortada hiçbir gerginlik yokken İsmail Bey birden elindeki evrakları topladı, ‘Bu toplantı amacından çıkmıştır’ dedi ve ardından Sinem Hanıma hakaretler yağdırmaya başladı. Biz o safhada devreye girdik. Ben bizzat Sinem Hanım’a, ‘Siz cevap vermeyin, karşı taraf devlet memuru olduğu için haklıyken siz haksız duruma düşersiniz’ dedim. Biz mevcut konuyla ilgili taleplerimizi yazılı olarak verdik. İsmail Bey soruya cevap veremediği noktada Sinem Hanım’a saldırıda bulundu. Karşılıklı atışma katiyen yok” diye konuştu.

Başkan Gürbüz, “savunmasını istedim”

Denetim Komisyonunda yaşananlara dair Yenigün’e konuşan Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, “Denetim komisyonu toplantısındaki tartışmadan haberdar olur olmaz, konuyu araştırdım. İsmail Bey’i yanıma çağırdım ve ne yaşandığını sordum. Kendisi de bana anlattı. Uzun yıllardır devlet memuru, komisyon toplantısında da bunu ifade etmiş. Sinem Hanım ile aralarında karşılıklı bir takım söylemler vuku bulmuş. İsmail Bey’den konuyla alakalı savunmasını istedim. Sinem Hanım da suç duyurusunda bulunmuş, olay yargıya intikal etmiş. Biz de yakından takip edeceğiz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şehit pilotun acısı Torbalı'ya düştü
Şehit pilotun acısı Torbalı'ya düştü
İzmir'de feci kaza! 2 ölü, 4 yaralı
İzmir'de feci kaza! 2 ölü, 4 yaralı