G-20 Zirvesi dolarda etkili oldu

G-20 Zirvesi dolarda etkili oldu

ABD Başkanı Trump be Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın G-20 Zirvesinde görüşmelerinden gelen olumlu haberle birlikte dolar düşüşe geçti. Kur, 1 Temmuz sabahında 5.71 seviyelerinde işlem gördü.

01 Temmuz 2019 - 09:31

Japonya'da düzenlenen G-20 zirvesindeki olumlu gelişmeler dolar piyasasına da olumlu yansıdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump'ın görüşmesinde S-400'lerle ilgili Trump tarafından gelen pozitif açıklamalar ve Türkiye'nin resmi söylemine destek verilmesi piyasaları olumlu etkiledi.

Osaka dönüşü S-400'lerin bir hafta 10 gün içerisinde Türkiye'ye geleceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'den yaptırım beklemediğini yineledi.

ABD ve Çin arasında ticaret savaşında atılan adımlar ve görüşmelerin yeniden başlamasıyla gelişen ülke paraları dolar karşısında değerlendi.

Cuma günü 5.79'dan kapanan dolar kuru, 1 Temmuz gününe yüzde 1'in üzerinde bir düşüşle başladı ve 5.72 seviyesine kadar indi. 6.63 ile kapanan Euro ise 6.48'lere kadar geriledi. Sterlin 7.30 altına inerek 7.25'i zorluyor.

Yılın 2. yarısının ilk haftasında iç piyasanın beklediği en önemli veri büyüme için öncü göstergelerden olan sanayi PMI verisi ve çarşamba günü açıklanacak olan enflasyon. Mayıs ayında yüzde 18.71 gelen TÜFE'nin baz etkisiyle yüzde 15'lere gerilemesi bekleniyor.

Dışarıda da küresel PMI verileri izlenirken ABD'de cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam ve işsizlik rakamları önem taşıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mehmet Karanfil: Herkesin aday olmaya hakkı var
Mehmet Karanfil: Herkesin aday olmaya hakkı var
Erdoğan ile Putin bir araya geldi!
Erdoğan ile Putin bir araya geldi!