Gaziemir’de bir tartışmalı Meclis daha… Kâtip Üye Evinden...

Gaziemir'de bir tartışmalı Meclis daha… Kâtip Üye Evinden getirildi!

Gaziemir Belediyesi'nde Ekim ayı Olağan Meclisi’nde, 6 Divan Kâtibi Üyesi'nin 5'inin mazeretli olduğu oturumda Divan Kâtibi sayısını ulaşılamaması nedeniyle meclis oturumu başlatılamadı. Bu sebeple CHP'li Meclis Üyesi Nevin Mutlu evinden çağrıldı.

05 Ekim 2021 - 21:11

ÖNCÜŞEHİR - Gaziemir Belediyesi’nin Ekim ayı olağan Meclisinin ikinci oturumu Belediye Başkanı Halil Arda'nın başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis, Divan Katip Üyeleri'nin mazeretli olması nedeniyle bir yarım saat rötarlı başladı. Katip Üyelerden olan Nevin Mutlu, acil olarak Meclis'e getirildi.

GÖNEN: DEMOKRATİK BİR KARAR

AK Parti Grup Sözcüsü Ali Gönen, "Bu konuyla ilgili komisyonda bir önerge var. Yoğun bir mesai verildi zaman ayrıldı. Türkiye Belediyeler Birliği ile ilişkilerde bulunuldu onlarda araştırma yaptı. Bu kararın olması gereken bir karar olduğu ortaya konuldu. Bu çok demokratik bir karar. Bir insanın söz hakkı çarpıtıldığında ona söz hakkı verilmeyecekte nerde verilecek? Meşru olarak burada meclis çatışı altında kendimizi en doğal ifade edebileceğimiz ortam burası. Kendimiz savunma hakkının verilmesi anayasal bir haktır. Bunun engellenmesi Anayasal değildir" ifadelerini kullandı.

ÇAĞLARSU: BU CHP'NİN İLKELERİNE DEMOKRASİYE HEPSİNE AYIKIRI

İlgili maddenin kabul edilmesi gerektiğine söyleyen Bağımsız Meclis Üyesi Levent Çağlarsu, "Bu önerge ile ilgili komisyonun aldığı kararın oylanmasını talep edeceğim. Uzun zamandır Gaziemir Belediyesinde yaşanan söz alma ile ilgili önemsiz bir konu. Bu konunun meclis gündemine gelmesi demokrasiye aykırı. Bu CHP'nin ilkelerine demokrasiye hepsine ayıkırı. CHP'li üyeler CHP'li kimliğine ideolojilerine göre hareket ettiğine eminim. Başta TBMM olmak üzere ülkedeki tüm meclislerinde ne böyle bir tartışma nede böyle bir önerge görebiliriz. Meclis başkanındaki antidemokratik tavır komisyon tarafından giderilmeye çakılmış ve meclis gündemine gelmiştir. Ben bu konuda destek veren arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

DERİNSU: DEMOKRASİDEN DEM VURULARAK KÜÇÜKTE OLSA DEMAGOJİ SEZDİK

Hukuk komisyonu kararının hukuka aykırı olduğunu vurgulayan CHP Grup Sözcüsü İzel Zenginobuz Derinsu ise, “Burada demokrasiden dem vurularak küçükte olsa demagoji sezdik. Meclis çalışma yönetmeliği bu konuyu düzenlemiştir. Üyelerin hukuka düzenlemeler aykırı karar vermesi mümkün değildir. Bu nedenle kararın reddi gereklidir" dedi.

ŞAHİN: BAŞKAN YASALARDA BİR ŞEYLER BULSA KİMSEYİ KONUŞTURMAYACAK

Söz verilme konusunda Halil Arda'ya eleştirilerde bulunan MHP Grup Başkanvekili Selahattin Şahin, "Söz hakkı olmayan meclis üyesi olur mu. Meclis üyesi Gaziemir'in sorunlarını meclise taşıyor aynı zamanda başkana katkı sağlayan meclis üyesi. Bu oy çokluğu ile kabul edilmiş, reddedilmesi doğru değil. Bu duruma gelinmese, sayın başkan yasalarda bir şeyler bulsa hiç konuşturmayacak meclis üyelerini. Bence oy çokluğu ile kabul edilmiş, kabul edilmesini temenni ediyorum. Meclisimizde bunu kabul etinsin." Şeklinde konuştu.

KIRMAZ: BİR MECLİS ÜYESİ İKTİDAR KARŞITI OLARAK SÖZ ALABİLİYOR MU?

CHP Necati Kırmaz söz alarak, "Meclis yönetmeliğinin maddesi açık ve net. Gaziemir Meclisi meclis yönetmeliğine karşı bir kara alamaz. Burada söz konusu demokratik değilse eğer 2,5 yıl içinde önergeyi veren meclis üyemiz ve bazı muhalefet tarafından yapılan konuşmalarda demokrasi adı altında Başkanın ailesi ve bazı kişisel haklar konusunda saldırı yapıldığı açıktır. Dilek ve temenniler de herkes birbirine saldırıyor. Gerçekten dilek ve temenniler dilek ve temenni olsa zaten böyle bir şeye ihtiyaç olmayacak. Cumhur İttifakı olarak mecliste iktidardasınız, orada bir meclis üyesi iktidar karşıtı olarak söz alabiliyor mu?" dedi.

GÖNEN: TEKRAR GÖZDEN GEÇİRMENİZİ RİCA EDİYORUM

Yeniden söz alan AK Parti Meclis Üyesi Ali Gönen, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'ni örnek gösterirken, "Arkadaşlarımızın görüş ve düşüncelerinin önünü açılması önemlidir. İlk başlarda mecliste çok güzel toplantılar yapıyorduk ancak giderek ayrışmalar oldu. Bu meclisin çalışma ruhuna aykırı bir durum. Bunu düzeltebilmek sizin kabiliyetinizi gösteririz. Biz Büyükşehir'i örnek gösteriyoruz. Orda biz böyle bir tutumla karşılaşmıyoruz. 2-3 defa söz isteniyor gece 11-12'lere kadar toplantılar yapılıyor ve orada başkan böylece gruplar arasında iyi bir ilişki kurulmasına katkı koyuyor. Başkanın meclis yönetmesi konusunda çok ciddi eleştiriler gelmiyor.  Bu noktada sizden de rica ediyorum, Büyükşehir'deki toplantı da göze alarak tutumunuzu tekrar gözden geçirmenizi rica ediyorum" dedi.

ARDA: ÇAĞLARSU'NUN AKLINA CHP İLKELERİ GELMİŞ

Gündem maddesi ile ilgili son olarak söz alan ve iddialar hakkında konuşan Başkan Halil Arda, "2,5 yıldır herkes konuşuyor, herkese söz hakkı veriyoruz. Ayrışma diye bir şey yok. Kişisel haklara saldırı olursa, suç teşkil edecek konuşmalara zaten müdahale ediyoruz. Onun dışında herkese söz veriyoruz. Selahattin Şahin söz hakkı olmayan meclis üyesi olur mu dedi. Siz öyle bir şey yaşadınız mı bu mecliste? İstediğiniz kadar konuşuyorsunuz. Çağlarsu'nun aklına CHP ilkeleri gelmiş… Keşke daha önce gelseydi de ihraç edilmeseydi partiden. Dilek ve temenniler başkan tarafından yönetilir. Söz vermeme gibi bir düşüncem olsa birçok ilçe 1 meclis yapıyor, biz 2 meclis yapıyoruz. Biz bu ay 3 meclis yapacağız hatta. Ben bugün dilek ve temennide kimseye söz vermeye bilirim, var mı dilekçeniz? Yok ancak el kaldıracaksınız. Yazılı müracaat almam gerekiyor, bunu almadığım halde herkese söz veriyoruz. Meclis çalışma yönetmeliği dilek ve temennilerde söz verme hakkının başkanda olduğunu ve süreyi başkanın belirteceğini söylüyor. Dilek ve temenni de dileğiniz temenniniz varsa konuşursunuz. Burada genel politika da konuşuluyor ona da bir şey demiyoruz. CHP grubu genel politika ile ilgili eleştiri yaparken, Cumhur İttifakı da genel politikada örnekler vererek konuşuyor. Bizim kimsenin söz hakkını kısma gibi bir düşüncemiz yok. Belediyenin yönetmeliğine uyuyor mu uymuyor mu o önemli. Bu karar kabul edilse dâhil 5 gün içerisinde meclise geri göndereceğim. Bir daha değerlendirin hukuka aykırı karar diye. Bir daha kabul ederseniz idare mahkemesinde dava açma hakkımız var. Bizim burada konuştuğumuz söz hakkı konusu değil, hukuka aykırı olup olmadığı… Bir önceki meclise katılamadım, ancak burada neler konuşulduğunu dinledim. Bir tüzel kişiliğin, sosyal market ile bu meclisin aldığı kararla çalışan sosyal marketin ve 600 ailenin yardım aldığı dernek konuşulabiliyor. Kimsede konuşanın sözünü kesmiyor. Daha ne olacak? 2,5 yıldır AK Parti grubunun attığı iftiralar ne diyeceğiz? Bir Allahın günü müfettişsiz geçmedi. Burada herkesin söz hakkı var kurallara uymak kaydı ile. Gündem ile ilgili ihtisas komisyonu üyesi 20 dakika boyunca konuşabilir. Siyasi parti grup başkan vekilleri 20 dakika konuşabilir, meclis üyeleri 10 dakika konuşabilir. Her meclisin bir kuralları var, herkes onlara uyacak. Uymayanlar uyarılacak. Benim şahsıma yapıldı saldırılar Bir defa AK Parti Grup Sözcüsünün sözünü kestim mi? Hakaretleri dinledim ona rağmen en son cevap verdim. Burada neler yaşadık…" diye konuştu.

Aralarında Hukuk Komisyonu üyesi birçok Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyesi'nin katılmadığı Meclis oturumunda ilgili madde AK Parti, MHP ve Bağımsız Meclis Üyelerinin 'kabul', CHP'li üyelerin 'ret' oyuna karsın 14'e 10 oy oranı ile oy çokluğuyla reddedildi.

ÇAĞLARSU: BEN KİMSENİN ÖZEL HAYATINI VEYA AİLESEL HAYATINA GİRMEDİM Kİ

Meclisin dilek ve temenniler kısmında söz alarak açıklamalarda bulunan Bağımsız Meclis Üyesi Levent Çağlarsu, " Meclise bazı eleştiriler getirdim. Bizim gönüllü kadınlar derneğiyle yaptığımız bir faaliyetle ilgi bir soru sordum. Ben kimsenin özel hayatını veya ailesel hayatına girmedim ki! Bugüne kadar hiç kimsenin özel hayatını gündeme getirmedim. Benim sorduğum sorular Gaziemir Belediyesi'nin sorumluluk alanına giren konularla, belediye başkanı ve ailesinin birebir muhatap olduğu konular. Ben onların özel hayatıyla iğli bir şey söylemedim. Ben sadece belediyenin kamusal alanda yapmış olduğu yanlışları gündeme getirdim. Geçen mecliste de söz hakkı istemiştim başkan vekilimizden ama bir dahaki oturumda konuşulsun dedi. Ben de şimdi konuşacağım" dedi.

“KARŞIMDA PEK MUHATAP BULAMIYORDUM”

Sözlerine devam eden Çağlarsu şu ifadeleri kullandı:

"Geçtiğimiz mecliste benim yaptığım konuşma sonrası bazı meclis üyesi arkadaşlarım, sorduğum sorulara cevap verdi, kendilerine teşekkür ederim.  Nimet hanım Gaziemir Gönüllü Kadınlar Derneğinin kurulduğu günden bu yana hiçbir etkinlik yada organizasyon yapamadığını haklı olarak pandemi koşullarına bağladı.  Demek ki ben yanlış bilmiyormuşum, Gaziemir Gönüllü Kadınlar Derneğinin hiçbir organizasyon yapmadığını.  İbrahim beye ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Bundan sonra idareye karşı yapılacak her türlü eleştiriye cevap vereceğim dediği için. Bu güne kadar karşımda pek muhatap bulamıyordum çünkü. İbrahim Bey dedi ki Aslı Özgür hanım’ın belediye başkan yardımcısı olup olmayacağını Levent beye mi soracak dedi. Tabi bana sormayacak, bende niçin Aslı Hanımı başkan yardımcısı yaptınız diye sormadım... Kendisini tebrik ettim başarılar dilerim, geçmiş de özel kalem müdürlüğünden başkan yardımcılığına atanmış bir arkadaşım yaşadığı tecrübeleri örnek almasını tavsiye ettim. Tabi ki başkana niçin bize sormadan bu atamayı yaptın, bu müdürlüğü niçin bu başkan yardımcısına bağladın diye bir sorum olmadı. Yaptığım eleştiriler, kişiler üzerinden değil yaptığı uygulamalar üzere olmuştur" dedi.

ÇAĞLARSU’DAN ÇİKOLATA KUTUSU ÇIKIŞI

Geçtiğimiz dönemlerde tartışılan çikolata kutusu meselesine yeniden değinen Çağlarsu, "Gaziemir Gönüllü kadınlar derneğinin nasıl çalıştığını, nasıl sosyal markete yardım ettiğini dilimin döndüğünce anlatayım dedi. Yardımsever ailelerle ihtiyaç sahibi aileleri buluşturduğunu belirtti. Yani bir aracı kurum olarak anladım. Sosyal Market’te yardım etmek kişiler önce Gönüllü Kadınlar Kadınlar Derneğine, Gönüllü Kadınlar Derneği de yeteri kadar yardımı Sosyal Markette aktarıyor. Tam da bura da güvenilir kişilere ihtiyaç var dedi. Arkadaşlar bundan tam 365 gün, altı saat önce, yani 2020 Ekim ayı belediye meclisi 2. Birleşiminde dile getirdiğim, YABO ofisinde çalışan emekçi arkadaşlarımızın maaşlarından zorunlu olarak koyması gereken, onların dilinde ortak kasa, benim dilimde çikolata kutusunu tekrar hatırlatayım. Zira bu ortak kasaya zorunlu bağış yapmayan kişiler önce belediye binası içerisinde değişik yerlere gönderiliyor, zamanı gelince işten kovulup arkasından bir bardak soğuk su dökülüyor arkadaşlar bunu unutmayalım" dedi.

“BEN RAHAT RAHAT DOLAŞAMIYORUM”

Sözlerine deva eden Çağlarsu, "Sayın Özkara, Gaziemir sokakların da rahat rahat dolaşıyorsak bunu Halil Arda’ya borçluyuz dedi. Sayın Özkara, siz Gaziemir sokaklarında rahat rahat dolaşabiliyorsanız ne mutlu. Çünkü ben rahat rahat dolaşamıyorum. Halil Arda’nın aday gösterildiği günden bu yana yapmış olduğu Şahsım ben bilirim siyasi anlayış özenti politikaları nedeniyle, şahsıma yapılan eleştiriler sebebiyle, ben Gaziemir sokaklarında rahat rahat dolaşamıyorum sayın Özkara, değerli meclis ve sevgili Gaziemirliler. Çünkü Sayın Halil Arda’nın Belediye Başkan adayı olmasında, benim yaptığım katkıları bilen değerli Gaziemirliler ve CHP Gaziemir örgütü, bu kötü yönetimin faturasını bana çıkarıyor. Müshebibi sensin diyorlar. Onun için eskisi gibi ben sade vatandaş olarak ta, özellikle meclis üyesi olarak ta, Gaziemir sokaklarında Halil Arda başkan olduğu için dolaşamıyorum. Ha bu talihsiz açıklamanın daha bir çok cevabı var tabi… Herkes kendine göre bu talihsiz açıklamaya cevap veriyor. Özellikle CHP’li belediye meclis üyelerinin bu konuda eleştirileri var mı dır yok mu dur bilemem… Geçtiğimiz mecliste benim yaptığım konuşmada sorduğum sorulara cevap veren başkanvekili sayın Necati Kırmaz’a da teşekkür ederim. 2074 ada 30 parselde devam eden inşaatın yarattığı doğa katliamına yapacak hiçbir şeyin olmadığını, kaçak moloz döken şoförler den bazılarının tespit edilip ceza yazıldığını belirtti. Sayın Kırmaz ben imar veya inşaat olaylarından pek fazla anlamam. Fakat aklıma takılan bir iki konu var. İnşaat izni verilirken, inşaat projesi onaylanırken oranın yapısına göre işaretlenmiş, tespit edilmiş ağaç röleve planına giren ağaçlar şu anda yerlerinde duruyor mu.   Firma yetkililerinin de kabul ettiği gibi, bazı ağaçlar kesilmiş olabilir açıklaması ağaç röleve planını bozmuyor mu, belediyenin bu konuda müdahale yetkisi yok mu. İnşaata yakınlarındaki hazine arazilerine moloz dökümü sadece kamyon şöförlerinin suçu mu, bu konuda inşaatın bir sorumluluğu yok mu. Kaçak moloz dökümüne belediyemiz neden gerekli tedbirleri alarak müdahale etmedi. Belediyenin sadece üç kamyon tespit ettiğini ve ceza yazdığını biliyorum, orada en az 300 kamyon moloz dökümü nedeniyle oluşmuş, bir çevre katliamı var sayın Kırmaz. Sayın Kırmaz benim Gaziemir belediyesinde çalışan çok az emekçi ile görüştüğümü belirtti. Oysa benim sorum, Gaziemir Belediyesi Onursal Koordinatörünün belediyede çalışan emekçiye, sizin işinize son veririm, arkanızdan soğuk bir bardak su da dökerim, dedi mi, demedi mi, eğer dediyse, bu konu Onursal Koordinatörlük yetkisi dahilinde mi, değil mi?" dedi.

ARDA: GEÇİN BUNLARI YA! NE ETKİNLİĞİ?

Çağlarsu'nun eleştirilerine yanıt veren Başkan Arda ise, "Demokrasi ayıbı diyen arkadaş 10 dakikada her şeyi söyledi, kimse de sesini kesmedi. Bütün herkes dinledi, kimse de sözünü kesmedi. Demek ki bu mecliste demokrasi varmış. Ben Gönüllü Kadınlar Derneği’ne değinmek istemiyordum ama bir derneğin bağış toplayabilmesi için organizasyon yapılması gerektiği… Geçin bunları ya! Ne etkinliği? Güvenilir bir derneğe herkes bağışta bulunur Çok merak ediyorsanız derneğe üye olur genel kuruluna katılıp soruları sorarsınız. Bu meclis, Gıda Kurtarma Derneği’yle yapılacak bir protokolü reddetmiş bir meclis. Bazı CHP’li arkadaşlar AKP’li, MHP’li arkadaşlarla bu protokolü reddetti. Ne yapıyor Gaziemir Gönüllü Kadınlar Derneği ne yapıyor Gıda Kurtarma Derneği? Bir yılı geçti. 600 tane dezavantajlı aileye yardım etmeye çalışıyor. ‘Bu parayı nasıl topluyor’ nasıl topluyorsa topluyor? Bu dernekler, Dernekler Masası’nın ve İçişleri Bakanlığı’nın denetimine tabi. Sizin bir kuruş faydanız var mı? Sosyal Market’in içine girdiniz mi, oradan faydalanan inanları duydunuz mu? Hiçbirini yapmamışsınız. ‘Bu dernek nasıl çalışıyor?’ Nasıl çalışıyorsa çalışıyor. Gider sorarsınız. Bu meclisin gidip bunu sorma yetkisi yok. Bu toplumda iyi insanlar var. Bize destek oluyorlar. Bize güvendikleri için yanımızda yer alıyorlar. Sokakta tek başınıza dolaşamıyorsanız o sizin sorununuz. Ben tek başıma dolaşıyorum. Siz tek başınıza dolaşamıyorsanız arıza sizde. Demek ki size tepki var. Bana tepki olsa ben de dolaşamazdım. Yukarıda inşaatta ağaçlar kesilmiş… Oturma ruhsatı gelsin bakacağız. Bir tane bu sokağımızın şu sorunu var diye gelmediniz ya! Yok çikolata kutusu yok aseton… Aseton 2 lira ya! Öyle çamur artmak yok. Adalet orada gidersiniz müracaat edersiniz. Bu meclislin bir saygınlığı var. Ben bunu koruyorum. Siz istediğiniz söyleyecek söyleyecek ama lafı yediğinizde oradan konuşacaksınız. Öyle bir şey yok. Her şeyin cevabını alırsınız" diye konuştu.

DERİNSU: BURADA KONUŞMAK KOLAY

Gündem dışı konuşmalarda söz alan CHP'li İzel Zenginobuz Derinsu Atıfbey Mahallesi'nde okul alanı olarak planlanan alana dikkat çekerken, ""Sosyal medyadan paylaşım yapılıyor, haberler yaptırılıyor. Sarnıçtaki yollar yenilenecek dedik, Sarnıç'ta tüm yollar kilit taşı olarak yenilenmiş olacak. Sosyal medyada gördük ve ilgili birimizin derhal müdahale ettiği bir konu var. Biz vatandaşımızın çöplerini temizliyoruz, keşke yeniden kirletilmesi. Kirletilen alan yıllardır okul yapılması beklenen alan. Bu kadar zengin bir devlet, hükümet… Gaziemir'in atıf bey mahallesinde bağış beklemek yerine kamulaştırma yapamıyorsa söyleyecek bir şey bulamıyorum. Burada konuşmak kolay. İlçe milli eğitim müdürümüzün AK Parti ilçe binasına niye gittiği anlaşıldı. Kendisine şunu sormasını beklerdim; Yıkılan okullarda öğrenciler kaç kişi eğitim görüyor? Adnan Menderes İlk Öğretim okulunda sınıflar kaçar kişi ile eğitim görüyor keşke sorsalardı.

ARDA: MAZERETLİ OLABİLİRLER ANCAK BAZI MECLİS ÜYELERİNİN ISRARLA KATILMAMASI OLMAZ

Son olarak Mecliste söz alarak Meclis öncesinde yaşanan 'divan katibi' krizi hakkında da konuşan Başkan Arda, "Belediye başkanlığı yapmış tüm arkadaşlarımızın Gaziemir'e emeği geçmiştir. Rahmetli olan tüm başkanları da rahmetle anıyorum. Bunun sen ben kavgasına dönüşmesi doğru değil. Ancak yapılması hizmetleri göz ardı etmemek lazım. Sarnıç'ın sorunlarını çözmek için bütün belediye başkanları çalışmıştır. Bizim önümüze gelen sorunlarda var bunları bizde çözmek için çalışıyoruz. Biz vicdanen içimiz rahat olsun çalışalım diye çabalıyoruz.  Mazeretli olan arkadaşlarımız hakkında da bir şey söylemek istiyorum. 6 tane divan katibimiz var bugün 5 tanesi yerinde yoktu. Nevin hanıma rica ettik, gerçekten mazeretli olabilir insan ancak Gaziemir Belediyesi'nin divan katibi olmadığı için toplanamayacak seviyeye gelmesi kabul edilemez. Evet mazeretli olabilirler ancak bazı meclis üyelerinin ısrarla katılmaması olmaz. O zaman bu görevi kabul etmeyecekler. Gaziemir Belediyesi'nin toplanamayacak olması kabul edilmez bir şey" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP'li belediyeler gençlerimizi tarikat ve cemaat yurtlarına terk edemez!
CHP'li belediyeler gençlerimizi tarikat ve cemaat yurtlarına terk...
İzmir'de fabrika gibi okul: Cirosu 1 milyon TL'ye yaklaştı
İzmir'de fabrika gibi okul: Cirosu 1 milyon TL'ye yaklaştı