Gaziemir’in fidanlığı çöp alanı oldu!

Gaziemir'in fidanlığı çöp alanı oldu!

Gaziemir’de, imar planlarında fidanlık olarak görülen belediyeye tahsisli alanın, Gaziemir Belediyesi tarafından hafriyat ve çöp alanı olarak kullanılmasına AK Parti Gaziemir İlçe Başkanı Serdar Muçay tepki gösterdi. Muçay; "Gaziemir Belediyesi yeni bir çevre felaketine davetiye çıkarıyor” dedi.

05 Mart 2021 - 11:39 - Güncelleme: 05 Mart 2021 - 12:00

ÖNCÜŞEHİR - Gaziemir ilçesi Fatih semti sınırlarında bulunan ormanın yanındaki alan, moloz ve katı atık döküm sahası haline geldi. Hazineye ait olan ancak Gaziemir Belediyesine tahsisli alan imar planlarında ise fidanlık olarak geçiyor. Ancak iddiaya göre burayı çöp alanına dönüştüren de yine belediyenin kendisi…  Tarım alanı içinde de yer alan arazideki hafriyat ve çöp atıklarının yüksekliği ise 4-5 metreyi buldu.


Konu hakkında Gazetemiz Öncüşehir’e açıklamalarda bulunan AK Parti Gaziemir İlçe Başkanı Serdar Muçay, söz konusu alanların Hazine’ye ait olduğunu söyleyerek, “Çöp ve moloz dökülen parsellerin bir tanesi 12 dönüm, diğeri ise 7 dönüm büyüklüğünde. İkisinin de mülkiyeti hazineye ait parseller. Gaziemir Belediyesi, daha önceki dönemde 2B ile ilgili saha tespitleri yapılırken kullanıcısı Gaziemir Belediyesi olarak yazılmış. Belediye burayı cüzi bedelleri satın alma imkanı varken satın almamış. Uzun zamandır da buraya moloz ve pislik dökmek suretiyle arsaların doğal zeminini yükseltmiş. Orada 4-5 metre civarında birikinti var, moloz ve çöp birikintisi oluşmuş.


“İZMİR’İN SUYUNU DA KİRLETİYOR”

Etrafında tel örgünün ve bekçi kulübesinin olmadığını söyleyen Muçay, "Oraya giren çıkan belli değil. Yani birisi kimyasal madde ya da atıkları oraya dökse hiç kimsenin haberi olmaz. Sarnıç’ın kelime anlamı, su deposu demek. Sarnıç’ta ciddi anlamda bir yer altı suyu rezervi var. Oraya dökülen bu pisliklerden sızan ve yağmur suyu ile birleşen bu atıklar yer altı sularını kirletir. Bölge Tahtalı Barajı koruma alanı içerisinde yer alıyor. 100 binlik planlarda burası tarım alanı, 1/25 binlik planlarda ise ağaçlandırılacak alan olarak geçiyor. Tapudaki cinsi olarak da fidanlık olarak geçiyor. Buranın içerisinde var olan bir sürü çam ağacı, dökülen moloz ve pislikler yüzünden ölmüş vaziyette. Şu anda tek tük çam ağacı kaldı, onlarda ölecek. Yani nereden bakarsanız bakın bir tutarsızlık ve çevre felaketi var. Her fırsatta Başkan Arda, Aktepe Emrez bölgesinde bulunan kurşun fabrikasını çevre felaketi olarak niteliyor; fakat yönettiği belediyenin çevre felaketini görmezden geliyor" dedi.


“GEÇİCİ DEĞİL, KALICI ÇÖPLÜK!”

Belediyenin bölgede tahsisinin olmadığına, sadece ecrimisil ödediğine dikkat çeken Muçay, “Onunda ödeyip ödemediğini bilmiyoruz. Belediye şu an işgalci durumunda. Asla böyle bir yığıntı yapamaz. Bu atıkların İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katı atık bertaraf tesisine gönderilmesi ve oradan bertaraf edilmesi gerekir. Gaziemir Belediyesi’nin getirebileceği tek savunma şu olur; biz buraya getirip döküyoruz, sonradan kaldırıp götürüyoruz. Ama 4-5 metre yüksekliğindeki yığını kaldırıp götürmedikleri aşikar. Özelikle son iki yıldır oradan bir şey götürülmüyor, bırakılıp gidiliyor” şeklinde konuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Foça'da düşen askeri uçaktaki pilotları kurtaran balıkçı o anları anlattı
Foça'da düşen askeri uçaktaki pilotları kurtaran balıkçı o...
Deva İl Başkanı Ösen'den İzmir raporu:
Deva İl Başkanı Ösen'den İzmir raporu: "İzmir üvey evlat"