Gültepe Planları’na yargı freni! Batur: Vazgeçmek yok!

Gültepe Planları'na yargı freni! Batur: Vazgeçmek yok!

Konak Belediye Meclisi’nin gündeminde Gültepe Planları’na ilişkin İzmir 4. İdare Mahkemesi tarafından verilen “yürütmeyi durdurma” kararı vardı. Karara ilişkin konuşan Başkan Batur, “Hiç kimse bizi vazgeçirtemez. Biz bu konuda yılmadan gerekçeli karar önümüze geldiğinde haklı gerekçelerimizi ve belgelerimizi ortaya koyacağız ve bölge idare mahkemesine gerekli itirazlarımızı 7 gün içinde yapmayı planlıyoruz” dedi.

01 Kasım 2021 - 18:06

ÖNCÜŞEHİR - Konak Belediye Meclisi’nin Kasım ayı Olağan Meclis Toplantısı ilk bileşimi Belediye Başkanı Abdül Batur idaresinde gerçekleştirildi. Oturumda, Zorlu Gökdelen Projesi’ne ilişkin TMMOB ve Passtel Gıda tarafından yapılan itirazlar görüşüldü. Söz konusu bina, önce 151 metre olarak planlanmış, süre içerisinde önce 146 metreye düşürülen Zorlu Bina’sının yüksekliği, son olarak 134 metreye düşürülmüştü. Binanın yüksekliği daha sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan kararla projenin yüksekliğinin 84 metre olarak belirlenmişti.

Binanın yüksekliğinin bir kez daha gündeme gelmesiyle birlikte TMMOB’ye Bağlı Mimarlar Odası harekete geçmiş ve geçtiğimiz hafta Konak Belediyesi’ne itiraz dilekçelerini sunmuşlardı. İlgili itirazlar bugün oturumda gündeme geldi.

İlgili itirazlar, görüşülmek üzere Hukuk Komisyonu ve İmar Komisyonu’na gönderildi.

BATUR: SADECE ZAMAN KAYBEDİYORUZ

Meclis’te Gültepe planlarına ilişkin Şehir Plancıları Odası (ŞPO) İzmir Şubesi tarafından yapılan itirazlara ilişkin İzmir 4. İdare Mahkemesi’nin verdiği “yürütmeyi durdurma” kararı ele alındı.

Başkan Batur, Gültepe planları hakkında, “İzmir kamuoyunu yakinen takip ettiği bizim de ilk günden beri takip ettiğimiz çok önemli bir çalışma var. Kentsel dönüşüm çalışmaları. Bununla ilgile önceliği Gültepe’deki 14 mahalleden başlattık ve planlar meclisimizden oy birliği ile geçti. Daha sonra askı müddetleri ve itirazların kabul ya da reddiyle planlar askıdan indi. Bu arada ŞPO, itirazın son günü olan 59. gün planlarımıza itiraz etti. Bu gerekçelerin bazıları doğru bazıları yanlış. Mahkeme gerekli kararı verecek. Bugün de onunla ilgili 4. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Gültepe’nin makuz tarihini ortadan kaldıracak, yepyeni bir kentin temelini oluşturacak imar planları maalesef ŞPO’nun idare mekanizmasına yaptığı itiraz sonucunda yürütmeyi durdurma kararı verildi. Demokratik hukuk devletinde olduğumuza göre mahkeme kararına saygılıyız ve kararı sorgulama şansımız yok. Ancak bazı gerçekleri de göz önüne getirmemiz gerekiyor. Bu kentin sadece binalardan oluşmadığını, içinde insanlar yaşadığı ve onların da beklentileri olduğunu unutmamak gerekiyor. Gültepe’nin hali ortada. Seçim döneminde vatandaşların en büyük talebi kentsel dönüşüm ve imar planlarının revize edilmesiydi. Biz de 50 yıldır kimsenin cesaret edemediği şeyi yaptık ve 1 yıl gibi kısa bir sürede bu noktaya getirdik. 300 hektar diyoruz. Bu kolay bir planlama değil. Biz kente sahip çıkmak ve kentin problemlerini çözmek için göreve geliyoruz. Kentin sorunlarından biri de bu. Bu kentin kentsel dönüşüm konusundaki makuz tarihini değiştirmek umarım bize nasip olacak. Biz bu konuda yılmadan gerekçeli karar önümüze geldiğinde haklı gerekçelerimizi ve belgelerimizi ortaya koyacağız ve bölge idare mahkemesine gerekli itirazlarımızı 7 gün içinde yapmayı planlıyoruz. Vazgeçmek yok. Sadece zaman kaybediyoruz. Kentin de bu konularda vakit kaybetmeye tahammülü yok. Ama bir şey yapmak, bir şey üretmek, kentin o bölgesinin kent gibi olmasını sağlamak, orada yaşayan insanların insan gibi yaşamasını sağlamak için biz elimizden gelen her şeyi yapacağız. Hukuk ne diyorsa biz belediye olarak onu uygularız. Neticede kaybeden Gültepe halkı oluyor. Biz onu telafi etmek için gerekçeli karar önümüze geldiğinde daha hızlı devam edeceğiz. Hiçbir şekilde vazgeçmeyeceğiz. Hiç kimse bizi vazgeçilemez. Beştepeler de askıda. Ona da itirazlar gelebilir. Ama gerekçelere baktığımızda ne kadar teknik dışı olduğun görüyoruz. Biz bunun için gereğini yapacağız. Ama zaman kaybediyoruz. Ülkenin en büyük sıkıntısı bu. Mücadelemize kaldığımız yerden devam edeceğiz. En kısa sürede de mahkemeyle ilgili gelişmeleri kamuoyuyla paylaşacağız” ifadelerini kullandı.

1. ETAP PLANLARINA OY BİRLİĞİ

Oturumda ayrıca geçtiğimiz aylarda gündeme gelen ve TMMOB’ye bağlı Mimarlar Odası İzmir Şubesi ve Şehir Plancıları İzmir Şubesi tarafından Zorlu Gökdelen Projesi gibi yüksek yapıların inşalarının önünü açtığı gerekçesiyle yargıya taşınan Konak 1. Etap  1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı da gündeme geldi.

Gündemde “İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinin 12.02.2021 tarihli ve 05.175 sayılı kararı ile onaylanan Konak 1.Etap (Alsancak – Kahramanlar Bölgesi) 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Plan Uygulama Hükümleri doğrultusunda Alsancak Limanının giriş kısmından başlayarak, doğuda Alsancak Garı ve demiryolu, batıda İzmir Körfezi, güneyde Fevzipaşa ve Gazi Caddeleri ile sınırlanan ve Alsancak Bölgesi olarak adlandırılan alana yönelik 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Plan Notu önerisinin oybirliği ile uygun bulunduğuna” ifadeleriyle yer alan önerge meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP'li belediyeler gençlerimizi tarikat ve cemaat yurtlarına terk edemez!
CHP'li belediyeler gençlerimizi tarikat ve cemaat yurtlarına terk...
İzmir'de fabrika gibi okul: Cirosu 1 milyon TL'ye yaklaştı
İzmir'de fabrika gibi okul: Cirosu 1 milyon TL'ye yaklaştı