Gümrükçü’den Harmandalı çöp tesisi müjdesi! Açılış...

Gümrükçü'den Harmandalı çöp tesisi müjdesi! Açılış tarihi belli oldu

Çiğli Belediyesi Kasım ayı Meclis toplantısının ilk oturumu Belediye Başkanı Utku Gümrükçü başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda hayatında ilk defa yurt dışına çıkacağını söyleyen Başkan Gümrükçü, “Hakkımda açılmış bir davadan 2003 yılından beridir beraat etmeme rağmen yurt dışı yasağım kaldırılmamıştı. Avukatlarımızın uğraşları sonucunda yasağı kaldırttık” dedi.

05 Kasım 2019 - 19:48 - Güncelleme: 06 Kasım 2019 - 09:57

Çiğdem CANPOLAT - Kasım ayı ilk Meclis toplantısında, Çiğli’de yaşayan yoksul, engelli ve muhtaç kişi, aile ve bunların öğrenim gören çocuklarına her türlü ayni ve maddi yardım yapılması maddesi tüm komisyonlara havale edildi. Ayrıca kadınların sosyal ve ekonomik güçlenmelerine ilişkin Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı arasında düzenlenen protokolün kabul edilerek imzalanması maddesi Hukuk, Plan, Bütçe ve Kasın Erkek Eşitliği komisyonlarına havale edildi.

Evka-2 Mahallesi 6844 Sokak ve 6831 sokak kesişiminde bulunan belediyeye ait parkın adına Türk Halk Ozanı “Aşık Mahsuni Şerif “ adı verildi. Başkan Gümrükçü konuyla ilgili, “Aşık Mahsuni Şerif’in doğum günü adına mahallemizde bir büst yapıldı. Aşık Mahsuni Şerif’in oğlu Ali Mahsuni Şerif’inde katılacağı bir açılış gerçekleşecek. Güzel bir açılış yapmak istiyoruz” dedi.


Atıksu Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri tarifelerinin belirlenmesinde uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik hükümlerine uygun olarak, 2020 mali yılında uygulanmak üzere hazırlanmış bulunan tarife cetvelleri görüşülmesi maddesi Plan, Bütçe, Çevre ve Hukuk komisyonlarına havale edilerek bir daha ki mecliste görüşülmesine karar verildi.

“HAYATIMDA İLK DEFA YURT DIŞINA ÇIKACAĞIM”

Kardeş kent Makedonya’nın Çaşka kentinin daveti üzerine yurt dışına çıkacak olan Başkan Gümrükçü, “Özellikle belirtmek istiyorum; ben hayatımda ilk defa yurt dışına çıkacağım. Pasaportumu yeni aldım. Hakkımda açılmış bir davadan 2003 yılından beridir beraat etmeme rağmen yurt dışı yasağım kaldırılmamıştı. Avukatlarımızın uğraşları sonucunda yasağı kaldırttık” dedi.

ÇİĞLİ’DE DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMA

İzmir’de ilk defa Çiğli'de yapılacak olan uygulama hakkında bilgi veren Gümrükçü, "Yapı denetim şirketi ve müteahhit firmanın internet üzerinden başvuru yapacağı, incelemenin hangi noktada kaldığını gözlemlenebileceği, eksik evrakların internet üzerinden tanımlanarak sisteme girildiği, olası eksikliklerin internetin vatandaşa ulaştırdığı bir sistem yapıyoruz. Oturduğun yerden ruhsat başvurusu yapacaksınız, belediye çalışanları buna internet üzerinden cevap verecek. Devrim niteliğinde bir uygulama. Çiğli’de önümüzü açacak ve bir noktaya taşıyacağını düşünüyorum" diye konuştu.


BOZTEPE’DEN HARMANDALI ÇÖP TESİSİ AÇIKLAMASI

AK Parti Çiğli Grup Başkanvekili Hüsnü Boztepe Harmandalı’da yapılan tesis hakkında, “Bugün Başkanımız Tunç Soyer kentimizi ziyaret etti. Bende tesisi AK Parti Grup başkanvekilimiz Özgür Hızal ile gezdim. Başkan Soyer zamanında müjde diyerek bir tweet atmıştı. 100 gün hatta 185 gün geçmesine rağmen tesisin henüz bitmediğini gördük. Başkan Soyer, hem çöp sorunu çözülecek, hem de enerji üretilecek demişti. Hatta bizler elde edilen paranın Çiğli’ye verilemesini istemiştik. Ben bugün öğrendim ki 13 yıl daha buraya aynı şekilde çöp dökülecekmiş. Enerji üretilmesi için oradaki çıkan gaza ihtiyaç varmış. Bu tweetin tamamı yanıltan bir tweettir. Tweette sadece enerji üretimi kısmı doğrudur. En az 15 yıl daha çöp bizim Harmandalı’ya kaldı. Orası 100 metre daha yükselecekmiş. Yani 100 metrelik daha çöp gelecek. Ayrıca Başkan Soyer, seyyar makam diyerek bir yarım midibüs hazırlanmış. Arkasından bakıyoruz bir Mercedes araba ve korumalar takip ediyor. Bu şekilde seyyar makam olmaz. Oraya mevcut arabanla gidebilirsin”  ifadelerini kullandı.


“BURASI ÇİĞLİ’NİN SORUNLARININ KONUŞULACAĞI YERDİR”

CHP Çiğli Meclis Üyesi Suat Çağlayan, Boztepe’ye yanıt olarak, “Harmandalı’daki enerji üretimi tesisi hakkında geçen hafta oranın sorumlusu Fatma Hanım ile konuştum. Makamının da orada olduğunu öğrendim. Size müjdeli bir haber vereyim diyerek üretime başladıklarını söyledi. Bunun için çok heyecanlıydı. Sayın Başkanın arabasının arkasından başka arabaların gitmesi bu platformda konuşulacak şeyler değil. Ben rahatsız oldum. Benim rahatsız olduğum şeyler çok fazla değildir. Burası Çiğli ile ilgili sorunların konuşulacağı yerdir” açıklamalarında bulundu.

“BAŞKAN SOYER’E PERFORMANSINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Başkan Gümrükçü, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç  Soyer’in ziyareti ve tesis hakkında açıklamalarda bulunarak, “Başkanımız Harmandalı’daki tesisin açılış töreni 21 Kasım’da yapılacağını açıkladı bizlere. Büyük bir katılım sağlanabilirmiş. Dolayısıyla çöple ilgili daha iyi bilgi sahibi olmamız lazım. Temennimiz çöpün kaldırılmasıdır. Sayın Başkanımız altını özellikle çiziyorum ki altıncı, yedinci ayında 3 kere Çiğli’ye geldi. Bu performansından dolayı kendisine teşekkür ediyorum. Çiğli’nin daha büyük yer tutabilmesi için başkanımızın gelmesi iyi olacak. 4-5 tane yeni projeyi konuştuk ve kararını verdik. Asfalt sorununun yerinde gördü ve arkadaşlarına talimat verdi. Trafik ışıkları hakkında hemen yardımcı oldu. Şehrin içinden geçen çöp kamyonlarının kaldırılmasıyla ilgili yeni rotanın belirlenmesi için ocak ayından sonra planlamasını kararlaştırdık. İki ay sonra Anadolu Caddesinden başlayarak daha geniş bir kavşaktan hastaneye ulaşımını sağlayacağız. Yeni bir tramvay hattına başlayacağız. Dolayısıyla başkanın gelmesi çok iyidir. Çöpün en hızlı şekilde kalkması bizimde temennimizdir. Konuyla ilgi eksik veya yanlış bilgilendirilmiş olabiliriz, bunla ilgili büyükşehirden doğru bilgiyi ediniriz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
COVID-19 tedavisinde yeni umut
COVID-19 tedavisinde yeni umut
Başkan Özcan açıkladı: Çiğli'de vaka sayısı çok yüksek
Başkan Özcan açıkladı: Çiğli'de vaka sayısı çok yüksek