İki Başkandan Kaftancıoğlu açıklaması

İki Başkandan Kaftancıoğlu açıklaması

"Sonuna kadar yanındayız" İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kampanya döneminde söz verip gerçekleştiremediği İzmir ziyaretini bugün gerçekleştirdi. Ev sahibi ve konuk başkanın gündeminde ise CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun aldığı 9 yıl 8 aylık hapis cezası vardı. Ekrem İmamoğlu ve Tunç Soyer, ‘Sonuna kadar Canan Hanım’ın yanındayız’ mesajı verdiler.

06 Eylül 2019 - 18:04 - Güncelleme: 07 Eylül 2019 - 09:10

Didar DEMİRCİ - CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran seçimlerinin ardından ilk kez İzmir’i ziyaret etti. Bugün 88’incisi açılacak olan İEF’in Onur Konuğu İstanbul’un Büyükşehir Belediye Başkanı olarak İzmir’de bulunan Ekrem İmamoğlu, fuar açılışı öncesinde İzmir Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile bir süre makamında baş başa görüşen İmamoğlu, daha sonra Başkan Soyer ile birlikte kameraların karşısına geçerek, basının sorularını yanıtladı. İlk sözü Başkan Tunç Soyer aldı. Soyer, Ekrem İmamoğlu’nun yenilenen İstanbul seçimleri sırasında İzmirlilere kente gelme sözü verdiğini ancak o dönemki olağanüstü yoğunluk içinde bu sözün gerçekleşmediğini anımsattı. Soyer, “Ancak şimdi böyle anlamlı bir günde Ekrem Başkanım İzmir’e geldi. Bundan dolayı çok mutlu olduğumuzu paylaşmak istedim. Hoş geldiniz, şeref verdiniz” dedi.

İZMİR VE İSTANBUL ÖNCÜ KENTLER OLACAK

İzmir’de bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu anlatan Başkan Ekrem İmamoğlu da sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben de Tunç Soyer Başkanımla beraber olmaktan keyif aldığımı belirtmek istiyorum. İstanbul’un, Türkiye’nin bekli de fuarcılık tarihinde, ticaret tarihinde, ekonomi tarihinde önemli buluşma noktalarından birisi olan İzmir fuarının bu yıl onur konuğu olması, bu vesile ile buraya davet edilmek hem şehrimiz hem bizim için çok onur vericidir.

Türkiye’de çok öncü politikaları, öncü tasarımları geliştirecek iki yetenekli, iki yaratıcı kentten bahsediyoruz. Her ne kadar kağıt üstünde 20 milyonun biraz üzerinde bir nüfusu olduğunu düşünsek de iki kentin, aslında çok aktif 22-23 milyonluk iki kentin birleşiminden söz ediyoruz. Hesap yaptığınızda Türkiye’de her 4 kişiden birisinin yaşadığı iki kentten söz ediyoruz. Sorumluluğumuz büyük. Ancak hem Tunç Başkanın hem benim müthiş bir kolektif çalışma ruhumuz var. Diğer büyükşehir belediye başkanı arkadaşlarımızın da öyle… Kolektif ruh ile Türkiye’ye çok güzel işler yapacağız. Bugün burada olmaktan, İzmir’in onur konuğu olmaktan, İktisat Kongresi ile beraber Türkiye’nin iktisat yolunda dünyaya katılımcılık, açıklık konusunda mesajlar içeren, nasıl kalkınacağının mesajlarının verildiği bu kentte bulunmaktan, büyük keyif aldığımı belirtiyorum. Tunç Başkanıma bu anlamlı davet için teşekkür ediyorum.”


BAKAN SOYLU İLE POLEMİĞE GİRMEK İSTEMİYORUM

Gazetecilerin Bakan Soylu’nun Ekrem İmamoğlu’nun Diyarbakır ziyaretine ilişkin devam eden açıklamalarını sorması üzerine de Bakan Soylu ile bir polemik içine girmek istemediğini anlatan İmamoğlu, “Bir kere polemiklerle ilgilenmiyorum, aslında polemik üretmek bir marifetmiş gibi bir ortam yaratılıyor ben onun bir parçası olmayacağım. Sayın Tunç Başkanımızın ve benim kurduğumuz çok anlamlı cümleler, en değerli cümlelerdir, diğerleri lafı güzaf, bizim için hiçbir önemi yok” dedi.  

“İLK ÖNCE HÜKÜMETİN BİZİ ALKIŞLAMASI LAZIM”

Gazeteciler, Pazar günü İstanbul Büyükşehir Belediyesindeki geçmiş dönem israfını sergilemek için yapacağı açıklamanın detaylarını da sordu. Bunun üzerine israfla sadece kendilerinin değil, CHP’li olsun olmasan tüm belediye başkanlarının hatta tüm kamu kurum ve kuruluşlarının mücadele etmesi gerektiğini ifade eden İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz israfı topluma anlatmak istiyoruz, israfın boyutunu hissettirmek istiyoruz. Bakın yaptığımız şey israf ile ilgili, aslında ne kadar boş vermişlik ve bunun karşılığında ne kadar gereksiz bir toplum yada kamu parasının, gelirinin harcandığı, kötü harcandığının bir göstergesi… Bunu toplum görsün istiyoruz. Göstereceğiz de… Başka örneklerini de ortaya koyacağız. Bu bir siyasi mesele değildir. Şu an ülkenin ekonomik sıkıntılarının problemlerin ve işsizliğin Türkiye’deki piyasa durgunluğunun en tavan yaptığı bir ortamda, kamunun israfı engellemede ve tasarrufu öncelemede lokomotif olması lazım. Dolayısıyla biz tasarruf yapıyoruz, lüzumsuz harcamaları ortadan kaldırıyoruz. Aslında biz örnek oluyoruz. Burada bizi ilk alkışlaması gereken hükümetin değerli üyeleridir. Çünkü biz örnek oluyoruz. Yani ülkede protokol adına şov yapma adına protokolün giderlerini arttırma adına ne yapılıyorsa, hangi bakanlık, hangi kurum kuruluş varsa herkes kendine bir çeki düzen versin. Ülkenin bir kuruşuna bile ülkenin kurumlarının ihtiyacı var. Hepimizin ihtiyacı var, şehrimize daha iyi hizmet vermek adına… Bundan ders çıkarsınlar, sadece biz değil CHP’li belediyeler de ders çıkarsın, diğer siyasi partiler de ders çıkarsın yada merkezi hükümet de ders çıkarsın. Bu konuda ben eminim ki, bizi bütün siyasi partilere oy vermiş veya yöneticisi olan insanlar alkışlıyor. Bazılarının alkış sesleri duyuluyor bazıları içlerinde alkışlıyor. Bazıları açık bir şekilde alkışlayamıyor olabilir ben onu hissediyorum. Pazar günü tüm detayı ile sizleri bilgilendireceğiz. Şu anda süreç devam ediyor. Tabi bu görünen kısmı, görünmeyen kısmı da var. Daha önce çok hovardaca harcanan paralarla muhafaza edilmiş birçok aracın 23 Harizan’dan hemen önce devir veya iadeleri yapmıştı. Olsun o da bir kazanç. Bunların da tespitleri var. Bütün bunları sizleri aydınlatacak şekilde Pazar günü anlatacağız.”

 KAFTANCIOĞLU KARARI ÜZÜCÜDÜR, CAN SIKICIDIR

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında mahkemenin bugün aldığı mahkumiyet kararının sorulması üzerine de Başkan İmamoğlu, şu yorumu yaptı: “Türkiye’nin hukuk yolu ile gündem yaratarak, insanları suçlayarak, yargılayarak insanları kutuplaştırmak gibi bir yol ve yönteme ihtiyacı yok. Tam tersine adalet duygusu, hukukun işleyişi, toplumu birleştirmeli daha güçlü hissettirmeli. Bu topraklara inancını gerçekten daha da büyütmeli… Sabah da uyarımı yapmıştım, elbette ki karar üzücüdür, can sıkıcıdır. Canan Kaftancıoğlu Türkiye Cumhuriyetinin kurucu partisinin ve Türkiye’nin en büyük kentinin il başkanıdır. O manada Canan Hanımın bu yol haritasında her zaman yanındayız ve yanında olacağız. Bu hukuksuzluğun üst mahkemede giderileceğine inanıyorum. Bu konuda Türkiye’nin en doğru kararı verecek hakimleri vardır, en doğru kararı vereceklerini düşünüyorum. Ben de hem İl Başkanı olarak hem yol arkadaşım olarak hem arkadaşım olarak Canan Hanıma sonuna kadar destek olacağım, yanında olacağım. Umut ediyorum ki bu süreç çözümlenecek ve ülkenin gündeminden kalkacak, biz de işimize bakacağız. Yine kol kola bu ülke için bu millet için üretmeye devam edeceğiz.” Canan Kaftancoğlu kararı hakkında Tunç Soyer de benzer bir açıklama yaparak, “Elbette içimiz sızladı, Canan Hanım çok sevgi, saygı duyan bir insan olarak hiç hak etmediğini düşünüyorum. Ben de inanıyorum Türkiye’de hakimler var, savcılar var, mutlaka üst mahkemede bu karar bozulacaktır. Hiç hak etmediği halde aldığı cezanın kalkacağını düşünüyorum, ben de Ekrem Başkan gibi sonuna kadar yanında durmaya devam edeceğim” diye konuştu.

 “DİYARBAKIR’DAKİ ANNELERİN BİZ DE YANINDAYIZ”

Bakan Soylu ve hükümet temsilcilerinin Diyarbakır ziyareti üzerinden yaptıkları eleştiriler de hatırlatılarak Başkan Ekrem İmamoğlu’ndan bu bağlamda Diyarbakır’da çocukları PKK tarafından kandırılmış veya alıkonulmuş annelerin eylemi de soruldu. Başkan İmamoğlu, evlatlarını PKK’dan kurtarmak için eylem yapan annelerin yanında olduğunu ifade ederek, “Tabi ki evladının teröre teslim olduğunu görerek, orada feryat feryat oğlunu evladını tekrar isteyen annelerin ben yanındayım. Bakın bu ülkede terörün kıskacına gençlerimiz girmesin diye çalışıyoruz. Bu çalışmalarımız hem İstanbul’da hem de Türkiye’nin her yerinde, büyük kentler olarak moral vermeye çalışıyoruz. Biz istiyoruz ki çocuklarımız, gençlerimiz iyi eğitim alsınlar, hayata umutla baksınlar, kimse kendisini kenara itilmiş, adaletsizliğe uğramış ya da kutuplaşmış bir ülkede sağa sola savrulmuş hissetmesin. Demokrasiye en uygun biçimde bu ülkenin yasalarına ve hukukuna en uygun şekilde, demokrasiyi güçlendirmek istiyoruz. Yasaya uygunluğu ve yasaya uygun kurumların güçlendirilmesini istiyoruz. Çünkü demokrasi güçlendirilirse herkes kendi varlığını ortaya koyabildiğini, düşünürse buna siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, kurumlar hatta kişiler o zaman herkesin ruhu ferah olur. Biz o kurumların güçlendirilmesi için çaba gösteriyoruz. Aksi takdirde bunu yapmadığınız zaman terör örgütlerli güçleniyor. Biz o terör örgütlerinin zayıflatılmasını hatta bertaraf edilmesini istiyoruz. Böyle bir atmosferi sağlarsanız bu olur. Bu sadece silahla da olmuyor. O bakımdan ben oradaki annelerin elbette ki yanındayım. Çocukların terörden kurtulması için biz de çaba verme konusunda her zaman en önde mücadele etmeye hazırız ama bunun başka yöntemlerini birileri unutmasın. Yani sağda solda sokakta gezen bir makamda oturanı terörist ilan ederek bu sorunu çözemezsiniz. Bu sorunun çözümü başkadır. Bu sorunun çözümü hukukla olur, bu sorunun çözümü Meclis’te olur, siyasal platformlarda olur. Biz onu anlatıyoruz. Umuyorum sadece orda bulunan annelerin değil, terörün kıskacına girmiş bütün gençlerimizi el birliğiyle kurtarırız. Bu memleketin saygılı bireyleri haline getiririz. İster doğuda ister güneyde nerede yaşıyorsa yaşasın, baktığımız pencere budur. 82 milyon vatanseverimiz var biz o vatansever yurttaşlarımız için mücadele eden bireyleriz. Aynen İstanbul’un İzmir’de 6 milyon vatansever hemşerisi var İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımızın da İstanbul’da 16 milyon vatansever hemşerisi var. Topluma böyle bakmazsanız toplumu barıştıramazsınız. Bizim penceremiz böyledir” diyerek sözlerini tamamladı.

Başkan Ekrem İmamoğlu, akşam saatlerinde de 88. İEF’in açılış törenine katılacak. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MİTSO'DA COĞRAFİ İŞARETLİ ZEYTİNYAĞI DENETİMİ YAPILDI
MİTSO'DA COĞRAFİ İŞARETLİ ZEYTİNYAĞI DENETİMİ YAPILDI
Buca’da sanat zamanı: İki usta şair bir arada
Buca’da sanat zamanı: İki usta şair bir arada