İlkay Başkan’dan nergis çağrısı: Yüzlerce üretici zor...

İlkay Başkan'dan nergis çağrısı: Yüzlerce üretici zor durumda

Karaburunlu üreticilerin önemli geçim kaynaklarından biri olan nergis çiçeği, bu yıl pandemi nedeniyle elde kaldı. Yüzlerce üretici, dünyanın en güzel kokan çiçeklerini çöpe atmak zorunda kalmaktan endişe ediyor.

18 Ocak 2021 - 23:25

Geçen yıl düzenlenen Nergis Festivali'nde ilgi yoğun olmuş ve ilçe girişinde kilometrelerce araç kuyruğu oluşmuştu. Festivalin bu coşkusu ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin desteği ile bu sezon için 120 bin nergis soğanı dikimi yapılan Karaburun'da, bugünlerde büyük bir hayal kırıklığı yaşanıyor. Pandemi dolayısıyla dünyanın en güzel kokan çiçeklerinden biri olan nergisler üreticinin elinde kaldı. Umudunu da geçimini de nergis çiçeğine bağlayan yüzlerce üretici ise şimdi endişe içinde... Depolanamayan ve hasat edildikten sonra ömrü çok kısa olan nergisler için bir çözüm bulunmaması halinde Karaburunlu nergis üreticilerinin bir yıllık emeği çöpe gidecek. 


İLKAY BAŞKANDAN İMDAT ÇAĞRISI

Karaburun'un Türkiye’de nergis çiçeği üretim merkezi konumunda olduğunu belirten Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, İzmir'e ve çevre kentlere çağrıda bulundu. "Çiçek üreticilerimiz sıkıntılı bir sezon geçiriyor. Geçen yıl İzmir Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte dağıttığımız 120 bin nergis soğanının dikimi yapıldı, ne mutlu ki bu yıl hasadımız arttı. Fakat her yıl düzenlenen geleneksel Nergis Festivalimiz bu yıl pandemi yüzünden yapılamazken, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve geçen yıllara göre artan nergis üretimi ile fiyatlar beklentilerin altında kaldı" diyen Başkan Erdoğan, esas kötü haberi ise şöyle verdi: "Nergis çiçeği üretimi, ilçemizin ekonomisinde çok önemli bir yer tutuyor. Alacağımız her demet nergisin, bir evin mutfağında kaynayan çorba, bir gelinin duvağı, bir öğrencinin defteri kitabı olduğunu unutmayalım. Tüm yurttaşlarımızdan üreticimize destek olmalarını diliyorum. Hem üreticimizin geliri olsun hem de evlerimiz ve işyerlerimiz nergisin mis kokusu ile tanışsın. Büyük emekle yetiştirilen bu çiçeklerimiz eğer satılamazsa maalesef çöpe gidecek. Emeklerimize yazık olmasın."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de siyaseti sarsan intihar!
İzmir'de siyaseti sarsan intihar!
Polisten kaçan sürücü kurulan barikattaki araçlara çarptı
Polisten kaçan sürücü kurulan barikattaki araçlara çarptı