İmamoğlu’ndan ‘Murdar’ Benzetmesine Tepki

İmamoğlu’ndan ‘Murdar’ Benzetmesine Tepki

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, AK Parti İstanbul Büyükşehir Adayı Binali Yıldırım’ın bugün yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. İmamoğlu, “YSK’nın aldığı karara rağmen Sayın Yıldırım’ın seçimi murdar ilan etmesi hukuka saygısızlıktır” dedi.

15 Nisan 2019 - 18:41

Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkanı olarak mazbatasını bekleyen Ekrem İmamoğlu, Türkiye’deki işsizliğe ve ekonomik krize değinerek şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’de sermaye akışı neredeyse durdu. Son iki ayda dövizde yaklaşık olarak yüzde 10’luk bir artış yaşandı. Bununla beraber fiyat ve zam artışları kapımıza dayandı. Ekonomik kriz politik krizle bütünleşiyor. Sürecin çözümüne değil, kriz çıkararak krizi unutturmanın peşinde. Bir yılda toplam işsizlik sayısı 1 milyon 259 bin kişi, resmi veriler bunlar. İşsizlik oranı 3.9 puan daha artarak 14.7’ye çıktı. 5 milyona doğru giden işsiz sayısına sahibiz. Çok önemli bir hususu açıklayacağını düşündüğüm Sayın rakibimiz, 2 saat boyunca somut bir delili size anlattı mı? Ben anlattıklarından bir şey anlamadım. Acelecilik yaptı diyor benim için ama rakibimiz tam bir yıldırım hızıyla 3 bin 870 oyla seçimi ben kazandım dedi. Acelecilik, görmemişlik yaptı diye beni suçluyor Allah aşkına seçimden yarım gün sonra tüm İstanbul'a gönül belediyeciliği kazandı diye afiş asan ben olsaydım görmemiş olurdum. Görmemişlik neymiş milletimize buradan sormak istiyorum onlar daha iyi anlarlar. Hadi Sayın Cumhurbaşkanı tek başına afiş assaydı 25 belediyeyi kazandığını ima ederek bunu ifade edebilirdi de Sayın Yıldırım yine yıldırım hızıyla niye oraya kendi fotoğrafını koymasına izin verdi anlamış değilim. Sayın Yıldırım'ın kendi iddialarını bile anlatamaması bıkkınlığının bir göstergesidir. Sayımdan kaynaklanan, seçmen listelerinden, sandık kurullarından kaynaklanan iddialar. Seçmen listeleri ve sandık kurullarıyla ilgili iddialar seçim öncesi döneme aittir. YSK seçmen listeleri konusunda teminat verdi hayali seçmen yoktur diye ulusa seslendiler. Taşıma seçmen konusunda oluşan tüm kaygılarımızı reddettiler.”

“Suç ve suçlu yaratma çabası gösterilmiştir”

AK Parti’nin seçim sayımında usulsüzlük yapıldığı iddialarına karşılık cevap veren İmamoğlu, “Bu iddialar seçimi kaybettikten sonra uydurup ürettiler. İddia üretiminde maalesef Büyükçekmece’de birçok kamu kişileri de dahil edilmeye çalışıldı. Emniyet mensuplarımıza ayıp edilmiştir. Suç ve suçlu yaratma çabası gösterilmiştir. AK Parti’nin bu iddiaları gündemden kalktı. YSK sayılmış oylar geçerlidir demesine rağmen, gerekçelerini ortaya koyarak geçersiz oylar yeniden sayılmıştır. 57 sondaj sandığı sayıldı, bazı ilçelerde oyların tamamı da sayıldı. YSK'nın aldığı bu kararlara rağmen Sayın Yıldırım'ın seçimi murdar ilan etmesi hukuka saygısızlıktır kazanamadığı bir seçimi murdar ilan etme gayretkeşliğidir. Hani hukuka saygı gerekirdi, ağırbaşlı olmak gerekirdi? Hani devlet adamlığı bunu yapmayı gerektirirdi? Binali Bey 'Neden geçersiz oylar benim lehime artmaktadır? Oylarımız sandıkta iç edilmiştir' diyor; işine gelir gibi konuşuyor” dedi.

“YSK’yı maça giderek nasıl baskı altında tutabilirim”

İmamoğlu, kendisinin YSK’yı baskı altında tuttuğunu iddia edilmesine de Yıldırım’ı Galatasaray – Fenerbahçe – Beşiktaş maçlarına çağırarak yanıtladı. İmamoğlu, “Ben topluma iyi mesajlar vermiyormuşum hatta İstanbul'u hareketlendiriyormuşum. İstanbul'u hareketlendirdiğim doğru beni gören İstanbullular gülümsüyor görmek istiyorsa Sayın Yıldırım'ı pazara yemeğe, kahvaltıya hatta Galatasaray -Fenerbahçe Beşiktaş maçına da davet ediyorum. Beraber gidelim hareketliliğin orada ne olduğunu görsün. YSK'yı maça giderek nasıl baskı altında tutarım anlamış değilim. Seçimden sonra bu ülkenin bakanlarıyla özel toplantılar yapıyorsanız işte o YSK'ya baskı anlamına gelebilir böyle bir şüphe doğurabilir” ifadelerini kullandı.

YSK'ya son aldığı kararla ilgili teşekkür eden İmamoğlu, “Artık süreyi uzatmayın insanların canını sıkmayın. Türkiye tarihinde bu kadar anlamsız yere tartışmayla ülkenin meşgul edildiği bir başka seçim yoktur'' diyerek konuşmasını sonlandırdı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk Sineması'nın kalbi İzmir'de atıyor
Türk Sineması'nın kalbi İzmir'de atıyor
Hrant Dink davasında 3 sanık hakkında karar
Hrant Dink davasında 3 sanık hakkında karar