İMET TUNÇ: BAŞKAN SUÇUNU BASTIRMAYA ÇALIŞIYOR

İMET TUNÇ: BAŞKAN SUÇUNU BASTIRMAYA ÇALIŞIYOR

Ak Parti Karabağlar Belediye Meclis Üyesi İmet Tunç, Ak Parti Grubu olarak meclise sundukları soru önergesine karşılık, Başkan Muhittin Selvitopu’nun kelime oyunları yaparak, soru önergesini cevaplamaktan kaçtığını söyledi.

07 Kasım 2018 - 17:33

Ak Partili İmet Tunç, son meclis toplantısında Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu’nun cevaplaması kaydıyla  soru önergesi verdiklerini hatırlatarak, daha sonra yaşanan süreci şöyle değerlendirdi:

 

BAŞKAN ÖNERGEYİ ANLAMAMIŞ

“Önergede temel olarak şunu sorduk; Karabağlar Belediyesi kentsel dönüşüm alanı içinde yer alan mahallelerin yanısıra Abdi İpekçi, İhsan Alyanak ve Peker gibi kentsel dönüşüm alanı içinde yer almayan mahallelerde de hizmet üretmedi. Bu alanları yok sayarcasına, neredeyse kentin üçte birine hizmet götürülmemesinin nedeni nedir? Neden bugüne kadar beklendi? Kentsel dönüşüm alanı içinde bulunan mahalleler ve hizmet eksikliği gördüğümüz mahalleler için Limontepe mahallesi üzerinden soruyoruz: Karabağlar Belediyesi bugüne kadar hizmet götürmediği Limontepe Mahallemize, seçime 5 ay kala hizmet binası yapacağım diye ihaleye çıkıyor. Başkanın burada devam edip etmeyeceği belli değil, yeni gelecek başkanın bu kadar borçlu bir belediyede bu projeye ne kadar bütçe ayırabileceği ve ne kadar sürede bitireceği belli değil. Bu şartlar altında Limontepe’yi seçim propagandanıza malzeme yapmak ve daha önce yapılmayan hizmetlerden dolayı bir hicap, bir utanç duyuyormusunuz?  Oraya bir hizmet binası yapılması gerekiyorsa, ki gerekiyor; bunun çoktan yapmış ve hizmete sunmuş olması gerekmez miydi?

 

SORUN EKONOMİK KRİZ DEĞİL BELEDİYENİN BORCUNA SADIK OLMAMASI

Başkan Selvitopu’nun bu önergenin ardından basına servis ettiği haberi de büyük bir şaşkınlıkla okudum. ‘Yavuz hırsız ev sahibini bastırır’ misali; bugüne kadar Limontepe’ye ve diğer mahallelere hizmet götürmediği için suçladığımız Başkan, Ak Parti grubunu ve hükümetimizi suçlamaya çalışarak, sorularımızı cevapsız bırakmış.

O zaman tane tane anlatayım. İhaleye konu binanın fonksiyonunu ne olduğunu biliyoruz, ihale ilanında açık seçik yazıyor. Buraya belediye hizmet binası demişiz, semt merkezi veya kültür merkezi demişiz, bunun bir önemi yok. Önemli olan bu bina neden bugüne kadar yapılmadı da seçim propagandası döneminde ihale ediliyor. Esas soru budur. Biz bu projede samimi misiniz, yapabilecek misiniz, yoksa sadece vatandaşı kandırmak için mi böyle bir ihaleye çıktınız, onu soruyoruz.

 

HAKLILIĞIMIZ KANITLANDI

Önergedeki kastımız da buydu; bu ihalede samimi değiller. Başkan Limontepe halkına karşı samimi olsaydı, bu hizmet binasını şimdiye kadar çoktan yapmış ve halkın hizmetine sunmuş olurdu. Başkanlık döneminin son 5 ayına bırakmazdı.

İhaleye hiç teklif gelmemesi de bizim tezlerimizi kanıtladı. Yoksa Başkan Selvitopu’nun iddia ettiği gibi ihaleye teklif gelmemesinin ülkenin ekonomik durumu ile ilgisi yok. Yaptığımız araştırmada müteahhitler Karabağlar Belediyesinin borcuna sadık olmadığını, bu nedenle de yerel seçimin hemen öncesinde yapılan bu ihaleye katılmayı riskli gördüklerini ifade etmişlerdir.

 

ÜLKE ŞANTİYE ALANI GİBİ…

İhaleye hiç katılım olmaması ekonomik krizle ilgili olsaydı; dünyanın en büyük havalimanı rekor bir sürede tamamlanıp bundan 10 gün önce hizmete açılamazdı. Ülkemizde halen harıl harıl çalışan yüzlerce devasa kamu projesi var.

Maalesef çok haklı bir konuda başkana yönelttiğimiz bir soruyu; Başkan Selvitopu bizi de şaşırtarak, laf cambazlığı ile üstünü örtmeyi tercih etmiştir. Tekrar ediyoruz, Başkan samimiyse gelsin bugüne kadar hizmet gitmeyen mahallelerimizle ilgili 100 günlük bir program yapalım. Bu söz vereceğimiz hizmetleri de 100 gün içinde tamamlayıp vatandaşın hizmetine sunalım.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İstihdama teşvik çok, talep az!
İstihdama teşvik çok, talep az!
Başkan Halil Arda: ‘Atamız iyi ki bu günü çocuklara armağan etmiş’
Başkan Halil Arda: ‘Atamız iyi ki bu günü çocuklara armağan...