İşte 19 maddeden oluşan 100 milyar liralık destek paketi!

İşte 19 maddeden oluşan 100 milyar liralık destek paketi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ekonomisinin corona virüs salgınından yara almaması için 19 maddeden oluşan 100 milyar liralık destek paketini açıkladı. İşte o 19 madde ve verilecek destekler...

18 Mart 2020 - 19:26 - Güncelleme: 18 Mart 2020 - 19:36

100 milyar liralık bir kaynak setini devreye alıyoruz. 

1 - Parakende AVM, demirçelik, otomotiv, lojistik, ulaşım, sinema, tiyatro, konaklama, yiyecek, içecek, tekstik, konfeksiyon ve etkinlik organizasyon sektörleri için muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK pirimlerinin nisan mayıs ve haziran ödemelerini 6'yar ay erteliyoruz. 

2 - Konaklama verisini kasım ayına kadar uygulamayacağız. 

3 - Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini nisan, mayıs ve haziran ayları için 6 ay süreyle erteledik. 

4 - İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle kdv oranını yüzde 18'den yüzde 1'e indiriyoruz. 

5 - Kovid-19 salıgını tedbirlerinden etkilenidği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz idemelirini asgari 3 ay erteleycek, gerekirse onlara ilave finans desteği sağlayacağız. 

6 - İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteğini vereceğiz. 

7 - Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkarların, Halkbank'a olan kredi borçlarını nisan, mayıs ve haziran ana para ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleyeceğiz. 

8 - Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilenidği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ'lere vereceğiz. 

9 - Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşfik edeceğiz. 

10 - 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 807den yüzde 90'a çıkaracak asgari peşinatı yüzde 10'ü düşüreceğiz. 

11 - Virüs salgını etkisi ile Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline mücbir sebep notu düşülmesini sağlayacağız.

12 - Asgari ücret desteğini devam ettireceğiz. 

13 - Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerini daha etkin hale getirilmesini temin edeceğiz.

14 - Kısa çalışma ödeneğini devreye alacak. Bundan faydalanma için gereken süreçleri kolaylaştırılacak veya hızlandıracağız. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desetği verirken işverenlerin de maliyetlerini azaltmış olacağız. 

15 - En düşük emekli maaşını 1500 liraya yükseltiyoruz. 

16 - Emeklilerin bayram ikramiyesini nisan ayı başında ödüyoruz. 

17 - Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayırıyoruz. 

18 - İstihdamtdaki sürekliliği temin e tmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresini 4 aya çıkartıyoruz. 

19 - Tek başına yaşıyan 80 yaş üstü yaşlılarımız için sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan peyodik takip programını devreye alıyoruz.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • TAMER CAN
  1 yıl önce
  Işçiler ve işçilerin bankalara o*** borçları ve oturmuş olduğu ev kiralarıyla alakalı hiç bir paket devreye sokmamis tamamen işverenlerle alakalı bir paket sistemi
 • Emrah özkan
  1 yıl önce
  Eee özel sektörde çalısana hiç bi yardım yok biz insan değilmiyiz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mola esnasında fenalaşan temizlik görevlisi hayatını kaybetti
Mola esnasında fenalaşan temizlik görevlisi hayatını kaybetti
İçişleri Bakanlığı 'Kademeli Normalleşme Tedbirlerini' duyurdu
İçişleri Bakanlığı 'Kademeli Normalleşme Tedbirlerini' duyurdu