İzmir Büyükşehir’in İstanbul’da arsası mı varmış?

İzmir Büyükşehir'in İstanbul'da arsası mı varmış?

İzmir Büyükşehir Belediyesinin Ekim ayı olağan meclis toplantısında ilginç bir satış kararı gündeme geldi. İşte o kararla hem meclis hem de basın mensupları İzmir Büyükşehir Belediyesinin İstanbul Beyoğlu'nda 697 metrekarelik bir arasının olduğunu öğrendiler. Hem de 60 yıldır orda ve boş duran bir arsa...

16 Ekim 2019 - 14:12 - Güncelleme: 16 Ekim 2019 - 14:35

Mevlüt DAĞDEVİREN - İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri ve meclis toplantısını takip eden gazeteciler dün ilginç bir hikayeyi öğrendiler. Meclisin ekim ayı birinci bileşiminde 40 nolu Başkanlık önergesi olarak gündeme gelen bir mülkün satış kararı, incelenmek üzere oy birliği ile ilgili komisyonlara sevk edildi. Ancak satış hiç normal ve sıradan gözükmüyordu. Herşeyden önce satışa konu mülk İzmir'de değil, İstanbul'un ünlü ilçesi Beyoğlu'nda yer alıyordu. Çoğu meclis üyesi gündem maddesini ilk okuduklarında İzmir yerine adresin sehven İstanbul Beyoğlu yazıldığını bile düşündüler. 
Ancak yazılan adres de 697 metrekarelik arsa da gerçekti. Gerçekten de İzmir Büyükşehir Belediyesinin, İstanbul Beyoğlu'nda 697 metrekarelik bir arsası varmış. Hem de tam 60 yıl önce alınmış. 

UNUTULDU MU?
Arsanın neden 60 yıldır üzerine hiç bir yapı yapılmadan bomboş tutulduğu henüz bizim de öğrenemediğimiz bir konu. Ancak Ak Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe'nin verdiği bilgilerden, arsanın dönemin İzmir Belediye Başkanı tarafından İstanbul'da üniversite tahsili yapmakta olan İzmirli gençlere yurt yapılması amacıyla satın alındığını söyledi. Mecliste çok az kişinin bilgi sahibi olduğu bu arsaya hiç bir zaman böyle bir yurt yapılamadığını da öğrenmiş olduk. 

60 YILLIK HAYAL ŞİMDİ GERÇEKLEŞEBİLİR
İzmir Büyükşehir Belediyesinin satış listesine koyduğu bu mülke Boztepe, 'neden o öğrenci yurdunu biz yapmıyoruz' diyerek itiraz etti. Bu önergeye ilgili komisyonların ne yönde karar vereceği önümüzdeki günlerde belli olacak. Ancak, 60 yıl önce çok güzel bir düşünce ile satın alınan bu arsaya İstanbul'da üniversite okuyan İzmirli öğrencilerin çok ihtiyacı olduğu bir gerçek. Bu nedenle komisyonların vereceği kararı, meclis üyeleri kadar İzmirliler de büyük bir merak içinde bekliyor. 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hangi illerde yeni vaka sayıları tırmanışta?
Hangi illerde yeni vaka sayıları tırmanışta?
Artvin'de sel felaketi: 4 kişinin cansız bedenine ulaşıldı
Artvin'de sel felaketi: 4 kişinin cansız bedenine ulaşıldı