İzmir’de kahveciler eylemde; korona değil ama kriz bizi...

İzmir'de kahveciler eylemde; korona değil ama kriz bizi öldürecek!

Koronavirüs tedbirleri dolayısıyla aylardır işyerleri kapalı olan kahveciler seslerini duyurmak için Gündoğdu Meydanında basın açıklaması yaptı. Oda Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, destek talep ederek, "Yoksa koronadan önce ekonomik durumumuz bizi öldürecek" dedi. Eyleme CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel de destek verdi.

13 Ağustos 2020 - 19:18

Alsancak Gündoğdu Meydanında toplanan kahve esnafı hükümetten destek talep etti. İzmir Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, Türkiye'nin corona virüs salgının getirdiği zor günleri yaşamakta olduğunu hatırlatarak başladığı konuşmasında,

"Toplumun her kesimi gerek maddi gerek manevi anlamda sıkıntılar yaşadı ve yaşamaya da devam ediyor. Ancak bu süreçten olumsuz yönde en fazla etkilenen kesim de esnaf sanatkârlar oldu. Çünkü esnaf sanatkârlar doğrudan halka hizmet veren bir kesimi oluşturmaktadır. Mart ayından itibaren alınan tedbirler ile önce işyerlerimiz kapatıldı. Kademeli normalleşmenin başlamasıyla önce kahvehanelerimiz, geç de olsa internet kafelerimiz açıldı. Ne var ki işyerlerimizin açılmasının esnafımıza yararı olmadı. Hatta yarardan fazla zararı oldu. Çünkü kahvehanelerimizde oyun oynanması yasak. Kahvehanelerin Türk toplumunda farklı bir yeri, sosyal bir konumu vardır. Kültürümüzün bir parçasıdır. İnsanlar kahvehanelere oyun oynamaya, iskambil, okey, tavla oynarken sohbet etmeye  geliyorlar. Sadece çay kahve içmek için gelmiyorlar. Bu durum da esnafımızı mağdur ediyor" diye konuştu. 

GELİR YOK GİDERLER ARTIYOR

İşyerini açan esnafın haliyle su, elektrik kullanmaya başladığını, yanında çalışanın haftalığını, maaşını ödemeye başladığını ifade eden Oda Başkanı Kırdı, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Ama oyun oynatamadığı için gelir elde edemiyor. Kahvehanelerin bu haliyle açılması yarar değil, bize zarar getirdi derken bunu kast ediyoruz. Kimse yanlış anlamasın, alınan tedbirleri son derece yerinde buluyor ve destekliyoruz. İnsan sağlığı her şeyin önünde gelmektedir. Ancak anayasanın 173. Maddesine göre devlet, esnaf sanatkârları korur koruyucu tedbirler almakla yükümlüdür.  Yani devlet toplum sağlığı için gereken tedbirleri alırken, esnaf sanatkârları rahatlatacak, işlerini kaybetmemeleri içintedbirlerleri hayata geçirmelidir. Bugüne kadar esnaf kesimi için verilen 25 bin lira destek kredisi üyelerimizi bir nebze olsun rahatlatmıştır, devletimize teşekkür ederiz. Ancak yeterli değildir. Çünkü bir kısım esnaf sicil affı olmadığı için, geçmişteki borçlarından veya ödemelerdeki aksaklıklarından dolayı bu imkândan yararlanamamıştır. Alan arkadaşlarımız ise bu parayı geçen süreçte kullanmış, şimdi de nasıl geri ödemesini yaparım diye kara kara düşünmektedir. İnternet kafeler, çok geç, henüz geçen aybaşında açılabilmiş, kahvehaneler de oyun oynatamadıkları için müşterilerini kaybetmiş durumdadırlar. Öte yandan bu zor süreçte işyerlerimizin kiraları, vergilerimiz, elektrik-su –personel-doğalgaz giderlerimiz işlemeye devam etmektedir.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel de eyleme katılarak esnafın taleplerini dinledi

MALİYE BAKANINA ÇAĞRI: SÖZÜNÜN ARKASINDA DUR!

Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’a sesleniyorum TV reklamlarında ‘Esnafın Arkasındayız’ Lafını tekrar hatırlatmak istiyoruz. Destek ihtiyacı olan esnaflarımıza TC Devleti  ve  hazinesi arkasındadır' demektedir. Allah devletimize  milletimize zaval vermesin. Şimdi zamanı.. Sayın bakanım. Bizler devletimize esnaflar olarak vergi veren SSK, Bağkur, muhtasar ödeyen istihdam sağlayan devletine milletine bağlı kesimiz. Devlet vergi ödeyen, sicile kayıtlı, oda üyesi olan esnaf sanatkârlara kira desteğinde bulunmalıdır. Mülk sahipleri anlayışlı olan bazı arkadaşlarımız vardır ama üyelerimizin büyük çoğunluğu kiralarını ödeyemedikleri için işyerlerini kapatma zorunluluğu ile karşı karşıya kalmışlardır. Pek çok arkadaşımız işyerini kapattığını üzülerek buradan ifade etmek isterim.

KAHVELERDE OYUN OYNATILSIN

-Maske ve mesafe kuralına riayet edilmesi şartıyla, kahvehanelerde oyun oynanması serbest bırakılmalıdır. Her oyunda yeni kağıt açılmalı,ıstakalardezenfekte edilmeli. Bulaşa meydan vermeyecek şekilde her tedbirin alınacağı bilinmelidir.

-Salgın hala sürmekte ve ekonomik anlamda da olumsuz etkilerini göstermektedir. O zaman, Halkbank’ın dağıttığı 25 bin lira destek kredileri dâhil, üyelerimiz kredi borçları yıl başından itibaren, başlatılmalıdır.

- Esnaflarımızın kapalı olduğu süre boyunca ödemekle yükümlü olduğu  SGKpirimleri Vergilerin Devletimizce ödenmesini. Tüm kredi borçlarımızın yıl sonuna kadar faizsiz olarak ertelenmesini talep ediyoruz.

-İnternet kafeler çok geç açılmıştır ve açılan işyerlerimiz salgın korkusu nedeni ile iş yapamamaktadır. Oturacak boş yer bulunmazken, şu an internet kafelerimize müşteri uğramamaktadır. Dolayısıyla internet kafelere ekonomik destek verilmelidir.

- Ayrıca devlet esnaf ve mülk sahibi arasında arabulucu olup kurallar koymalı  esnaf sanatkarlara kira desteği yapılmalıdır...

- Sayın CUMHURBAŞKANIM, Bakanlarım, Milletvekillerimiz derdimiz  geçim ekmek  derdi  bizi virüs değil ekonomik şu andaki  durumumuz öldürecek. İşte Osmanlı’nın kuruluşundaki sır budur. Şeyh Edebali, Osman Gazi’ye; “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” diyerek, devlet insan ilişkisinin temelini atmıştır. Bizler de biran  önce bu sorunlarımıza care bulunmasını istiyoruz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Menemen'de düğüm pazartesi çözülür mü?
Menemen'de düğüm pazartesi çözülür mü?
Son dakika… Corona verileri açıklandı! İşte 25 Kasım tablosu
Son dakika… Corona verileri açıklandı! İşte 25 Kasım tablosu