İzmir’de suya zam geldi!

İzmir'de suya zam geldi!

İZSU Genel Kurul toplantısının Kasım ayı ikinci birleşimi Tunç Soyer başkanlığında gerçekleşti. Kurulda, İZSU’nun 2020 yılı bütçesi ve performansı görüşüldü. İZSU Genel Kurulu’nda ise komisyonlardan gelen 2020 su tarifelerine yüzde 15 zam yapılması oy çokluğuyla kabul edilirken İZSU’nun bütçesi 3 Milyar TL olarak belirlendi.

25 Kasım 2019 - 19:40 - Güncelleme: 25 Kasım 2019 - 21:49

Çiğdem CANPOLAT - Kasım ayı altıncı meclis oturumunun sona ermesinden sonra İZSU Genel Kurulu’na geçti. İZSU Genel Müdürlüğü’nün 2020 mali yılı bütçe ve performans programı görüşüldü.  İZSU’nun 2020 mali yılı bütçesi 2 milyar 989 milyon 481 bin TL olarak kabul edildi.

İZSU Genel Kurulu’nda Plan ve Büçte Komisyonu’ndan komisyonlardan gelen rapor doğrultusunda 2020 su tarifelerine yapılacak zam kararlaştırıldı. 2020 yılında su tarifelerine yaklaşık yüzde 15 zam yapılması oy çokluğuyla kabul edildi.

ÖZUSLU: YÜZDE 15’LİK BİR ARTIŞ KABUL EDİLEBİLİR

CHP Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu yapılacak zammın kabul edilebilir olduğunu söyleyerek, “2020-2024 dönemi stratejik planıyla uyumlu hazırlanan görüşeceğimiz 2020 mali yılı performans programı stratejik plan ve bütçe arasındaki köprü olup hazırlanan 2020 mali yılı performans programı ile 4 ayrı stratejik alanda 69 faaliyet ve proje için belirlenmiş 200 performans göstergesi ile hizmet vermeye devam edecektir. İZSU Genel Müdürlüğünün 2019 ve 2020 yılı mali bütçesi karşılaştırıldığında 2019 gelir bütçesi 1 milyar 704 milyon gerçekleşme oranı yüzde 78 olup, 2020 mali yılı bütçesi yüzde 11 artış ile 1 milyar 890 milyon olarak tahmin edilmiştir. 2019 yılı gider bütçesi 2 milyar 469 milyon gerçekleşme oranıyla yüzde 61 olup, 2020 mali yılı gider bütçesi yüzde 21 artış ile 2 milyar 989 milyon olarak tahmin edilmiş. Gider bütçesi yüzde 44 mal ve hizmet oranlarını yüzde 40 sermaye giderlerini kapsıyor. 2021 yılı tarife değerlendirmesi yapılırken 2018 Eylül ve 2019 Eylül ayı toplam maliyet verileri mukayese edilmiş ve enerji giderlerinde yüzde 46, kimyasal mal ve diğer mal malzeme alımlarında yüzde 28 artış gerçekleştiği görülmüştür ülkemizde. Girdilerin doğal olarak maliyetleri etkileyeceğimden hiç kimsenin şüphesi olmaması gerekir. Bu kapsamda işletme maliyetlerimizi karşılamak üzere 2020 mali yılında su ve atık su fiyatlarında artış yapılması zaruriyeti doğmuştur. 2020 mali yılı ocak ayında yüzde 15 artış bu bütçede öngörülmüştür. Hazinenin yüzde 20 ile borçlandığı ülkemizde, doğal olarak yüzde 15’lik bir artışında kabul edilebilir olduğunu belirtmek isterim” dedi.

“YUKARIDAKİ GECEKONDU PROBLEMİNDEN DAHA FAZLASI YERİN ALTINDA”

İZSU Genel Müdürlüğünün bütçe ve performans programı hakkında konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, “İZSU Genel Müdürlüğü’nün geçmişten bu yana İzmirlilerin beklentilerini ne oranda karşıladığını ve yaptığı faaliyetlerde nelerin eksik olduğuna bakmalıyız. Bütçeye sadece salt mali anlamda bakarsak gerçek fotoğrafa odaklanamayız. Klasik bir bütçe değerlendirmesi bize doğru sonuçları vermez. İZSU’nun misyonun bakmalıyız; diyor ki İZSU İzmir’e içme ve atık su hizmetlerini ekonomik, verimli, adil, bir şekilde hizmet diyor. Yani, İZSU İzmirli hemşehrilerimizin suya uzlaşımını en kolay şekilde sağlanmalı Peki İZSU bu vizyonu tam manasıyla yerine getirebiliyor mu? İzmir’de, yağmur suyu ve kanalizasyon su problemi, içme suyu,  koku problemi, alt yapı sorunu, kanalizasyon sorunu var dedik biz muhalefetiz diye kızılıyor. Ama bundan 8 ay önce Sayın Soyer adaylık döneminde bu problemleri dile getirmiş. Şehirdeki koku problemini gidereceğiz, yağmur suyu İzmir’de sorun olmaktan tamamen çıkacak, körfez temizlenecek, çeşmeden içme suyu olacak demişti.  Ama İZSU o günden bugüne gerekli çalışmaları yapmadınız. İyi belediyeciler yerin altına yatırım yapar. Yerin üzerindekiler rahat etsin diye. İzmir’de yerin altı yerin üstünden daha da gecekondu halinde. Yukarıdaki gecekondu probleminden daha fazlası yerin altında” dedi.

“10 MİLYAR 100 MİLYONLUK AÇIK SÖZ KONUSU”

Hızal sayısal verileri aktararak, “Biz bütçenizi harcamalar yerine yatırım için saydığımız sorunların giderilmesi için harcayın diyoruz. Gelir bütçesinin neredeyse yüzde 50’ne denek gelen bir finansman borçlanma olacak ve bu yatırımlara değil harcamalara gidecek olması bizi üzüyor. 2 milyar 988 milyon 481 TL gider varken 1 milyar 890 milyon 474 TL gelir var yani, 10 milyar 100 milyonluk gelir gider farkı yani açığı söz konusu. Doğru yatırımlar için İZSU Bütçesinin yüzce 60’nı yatırıma ayırmalı. Detaya girdiğinizde bunun yüzde 39’lar seviyesinde olduğunu görüyoruz. İZSU Yatırımcı bir kuruluş olması gerekirken, onun bu alt yapı sorunlarını çözmesi mümkün değil. Sel ve taşkına ayırdığınız 38 milyon TL parayla ne yapacaksınız siz düşünün? Körfezdeki su kalitesini arttırmak için 20 milyon TL ki 3 yıl sonra körfezde yüzüleceği söyleniyor. Biz bu bütçeler ile mi körfezde yüzeceğiz” diye konuştu.

AK PARTİ’DEN BÜTÇEYE OLUMSUZ OY

Hızal suya zam yapılmasına karşı olduklarını bildirerek, “Suya yüzde 15 zam yapılamamasını istiyoruz, kayıp kaçak oranlarının indirilmesini istiyoruz, yüzülebilir körfez projesinin hayata getirilmesini istiyoruz. Doğru ve hayata geçirebilecek projeler istiyoruz” diyen Hızal, bütçeye AK Parti grubu olarak olumsuz oy kullanacaklarını söyledi.

TEKOĞLU’NDA HIZAL’A ZAM YANITI

CHP Grup Başkanvekili Yeşim Tekoğlu, Özgür Hızal’ın ‘Suya zam yapmayın’ sözlerine karşılık, “ Suya zam yapmayın dediniz. Bende size iktidar partisi olarak elektriğe, mal ve girdi alımlarına zam yapmayın diyorum” diyerek sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Biz plandaki bütçemizi onaylamadan nasıl gerçekleştireceğiz. İzmir halkına faydalı olacağımız tek nokta bence poy birliğiyle geçmesidir. Başkanımızın İZSU bürokratlarına Tunç Soyer’e teşekkür ediyoruz.” 

“ÇOK VERİMLİ TARTIŞMA GEÇİRDİK”

Tunç Soyer bütçe tartışmalarının uzun bir maraton olduğunu söyleyerek, “Yaklaşık 4.5 saat sürdü. Çok değeri katkılar geldi. Hüsnü Boztepe’nin hem dere ıslahı hem de kaçak önlemi konuşmaları, diğer meclis üyemizin Badem su ve su kaynaklarını daha iyi değerlendirilmesi gibi önerileri değerlendireceğiz. Bunların gereğini hep beraber yapacağız. Çok verimli bir tartışma geçirdik, çok şey öğrendik. Bütün meclis üyesi arkadaşlarımın çok çalıştığını gözledim. Bu duruma çokta memnum oldum. Bu durum demokrasinin yükseldiğini daha önemlisi birlikte yönetmenin ne kadar zenginleştirdiğini gösteriyor” dedi.

“BELEDİYE NE ŞİRKETTİR, NE VATANDAŞ MÜŞTERİDİR”

Kendisine yöneltilen eleştirileri cevaplayan Başkan Soyer, “Özgür Bey, benim 4 vaadimden söz etti; koku problemi, yağmur suyu, yüzülebilir körfez ve musluktan su içeceğiz.  Bu vaatlerimin hepsinin arkasındayım ve bunları gerçekleştireyim. Hem de 5 yılın içinde. Biz 373 kilometrelik yağmur suyu kanalı yapacağız bu körfezin yüzülebilmesi için gerek. Özgür Bey ‘yerin altı üstünden daha büyük bir gecekondu’ dedi buna katılmıyorum. Bizim 66 tane arıtma tesisimiz var ve yüzde 97 su arıtması ile Türkiye’de en büyük orana sahip. Bu nedenle o ifadeyi haksız buluyorum. Belediye ne şirket ne vatandaş müşteridir buna rağmen biz hizmet üretmek zorundayız.  Bizim mücadelemiz her şeyin bedelini vatandaşa daha az ödetmek için.  Şirket olsak bunu vatandaşlar karşılar derdik ve İZSU’nun bütçesini denkleştirdik. Ben İzmir’in her yerine gidebilmek adına bir seyyar makam yaptım. Çok daha fazla köy ve mahalle geziyoruz ve biz yurt dışında da İzmir’i temsil edeceğiz” diye konuştu. İZSU 2020 yılı performans raporu ve bütçesi oy çokluğu ile kabul edildi. Açık 10 100 milyon lira dendi. Belediye ne şirkettir, ne vatandaş müşteridir. Böyle olmasına rağmen biz bunları yapıyoruz. Bizim mücadelemiz bunun için vardır” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir Valiliği ilk kararları açıkladı... Yüz yüze eğitim başlıyor...
İzmir Valiliği ilk kararları açıkladı... Yüz yüze eğitim...
İzmir Valiliğinden Koronavirüs açıklaması
İzmir Valiliğinden Koronavirüs açıklaması