İzmir’den Akçakale’ye Barış Pınarı Harekatı desteği

İzmir'den Akçakale'ye Barış Pınarı Harekatı desteği

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Barış Pınarı Harekatı sırasında YPG'nin saldırılarından zarar gören Şanlıurfa'nın Akçakale Belediye Başkanlığına bedelsiz olarak bir adet Paletli Ekskavatör bağışlayarak destek olma kararı aldı. Büyükşehir Belediyesi, Akçakale'ye ayrıca sosyal yardımlar da gönderecek.

11 Kasım 2019 - 18:22 - Güncelleme: 11 Kasım 2019 - 19:33

Didar DEMİRCİ - Barış Pınarı Harekatı kapsamında tüm araç, gereç, ekipman ve personellerinin harekatın başarısı için TSK’nın emrine verdiğini ve ilçelerine isabet eden havan füze ve diğer mühimmatlardan dolayı sokak ve caddelerin temizliği ve onarımı için çeşitli taşıt ve iş makinesine ihtiyaç duyduğunu İzmir Büyükşehir Belediyesine bildiren Şanlıurfa Akçakale Belediyesi’ne İZBETON A.Ş demirbaşında bulunan bir adet 1996 model Paletli Ekskavatör’ün bağışlanması kararı mecliste kabul edildi.

ÇOCUK VE MUHTAÇ VATANDAŞLARA DESTEK

Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi, Barış Pınarı Harekatı kapsamında mağdur olan AKçakale'de yaşayan çocuk ve yardıma muhtaç vatandaşlara destek olabilmek amacıyla Belediyenin Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığına bağlı Sosyal Yardımlar Şube Müdürlüğü aracılığıyla ilçeye gıda ve kıyafet desteğinde de bulunacak.

AKÇAKALE BELEDİYESİNİN TALEP YAZISINDAKİ İFADELER TARTIŞMA KONUSU OLDU

Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya'nın İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden destek talep etmek için göndermiş olduğu dilekçedeki bazı ifadeler ise mecliste tartışma konusu oldu. AK Parti grubu bu ifadelerin Barış Pınarı Harekatını kötülediğini iddia ederek bunun düzeltilmesi gerektiğini savundular.

Konuyla ilgili olarak AK Parti Meclis Üyesi Fatih Taştan, "Akçakale Belediyesinden gelen dilekçede sanki Barış Pınarı Harekatı insanlarımızı mağdur ediyormuş gibi bir izlenim var. Bu ifadelerin düzenlenmesini istiyoruz" dedi. Taştan'ın ardından söz alan AK Parti Grup Başkanvekili ve Meclis Üyesi Özgür Hızal da "Burada sanki ilçe Barış Pınarı Harekatından mağdurmuş gibi bir ifade ortaya çıkıyor. Bazen bir kelime çok farklı noktalara taşınabilir. Bu ifadenin düzeltilmesini istiyoruz" dedi. 

Hızal ve Taştan'ın konuşmalarının ardından söz alan CHP Grup Başkan Vekili ve Meclis Üyesi Mustafa Özuslu "Burada asıl olan Akçakale Belediyesi ile orada yaşayan insanlara onları anladığımız gösterip dayanışma ruhumuzu ve desteğimizi göstermektir. Şunu beklerdim ki bu konuda böyle bir dayanışma gösterilsin. Bu yapılan harekatın aslında ülkemizin menfaatleri doğrultusunda nasıl bir iş birliğine ulaştığını görmek isterdim. Bir kelimeden bu dayanışma ruhunu heba etmemek gerekiyor" dedi.

Başkan Soyer de Ak Partinin itirazlarının yersiz olduğunu ifade ederek, "Burada birlik olarak bir iş yapmaya çalışıyoruz. O ifadelerin yerine ne koyarsak koyalım yanlış anlaşılmalar olacaktır. Gereksiz alınganlık gösteriyorsunuz" şeklinde konuştu. Soyer, Bütçe ve imar komisyonlarından Büyükşehir'in imkanları doğrultusunda yapılabilecek en üst düzeydeki yardımın ilçeye ulaştırılması yönünde karar almalarını talep etti.

Bu tartışmaların ardından Akçakale Belediyesinin yardım talebi meclisten oy birliğiyle ile geçti. 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hangi illerde yeni vaka sayıları tırmanışta?
Hangi illerde yeni vaka sayıları tırmanışta?
Artvin'de sel felaketi: 4 kişinin cansız bedenine ulaşıldı
Artvin'de sel felaketi: 4 kişinin cansız bedenine ulaşıldı