İzmir depreminin üzerinden bir yıl geçti… Soyer’den...

İzmir depreminin üzerinden bir yıl geçti… Soyer’den depremzedelere müjde!

30 Ekim 2020 tarihinde yaşanan İzmir depreminin birinci yıl dönümünde Büyükşehir tarafından yaptırılan ‘30 Ekim Deprem Anıtı'nın açılışı gerçekleşti. Soyer, “Uzundere’de depremzedelere tahsis ettiğimiz konutların kullanımına 6 ay daha ücretsiz imkan tanıyoruz. Mevcut yapıların hak kaybı yaşanmadan yapılaşmasını sağlayan bölgelerin belirlenmesi için verilen 5 aylık süreyi uzatıyoruz. Orta ve ağır hasarlı yapıların hızla dönüşmesini sağlamak için emsal artışını meclisimizin gündemine getirdik"dedi

30 Ekim 2021 - 15:57

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR - 30 Ekim 2020 tarihinde yaşanan İzmir depreminin birinci yıl dönümünde depremde yitirilenler anısına Rıza Bey Apartmanı’nın önüne karanfil bırakıldı. Daha sonra ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in katılımıyla depremde yaşamını kaybedenler için anma yürüyüşü düzenlendi. 

Yürüyüş sonrası ise Öğretmenevi Parkı’nda İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ‘30 Ekim Deprem Anıtı'nın açılışı ve anma töreni düzenlendi.

Duygusal anların yaşandığı törene, depremzedelerin yanı sıra Başkan Tunç Soyer, ilçe belediye başkanları ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Tören alanına 117 tane beyaz sandalye konuldu. Sandalyelerin üzerinde ise depremde hayatını kaybedenlerin isimleri ve kırmızı karanfiller konularak boş bırakıldı.


TUNÇ SOYER: 30 EKİM DEPREMİ İZMİR’İN HAFIZASINA ACIDAN BİR İZ KAZIDI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptığı konuşmada, “Şehrimizi derinden sarsan bu afet yazık ki 2020 yılında dünyada meydana gelen depremler arasında en fazla insanın hayatını kaybettiği deprem olarak kayıtlara geçti. 30 Ekim depremi İzmir’in hafızasına acıdan bir iz kazıdı. Derin acımızı unutmamak ve gelecek kuşaklara hatırlatmak için bu anma merasimi kapsamında 30 Ekim deprem anıtında çalışını gerçekleştirdik. 30 Ekim büyük bir afetin ve aynı zamanda İzmir’in gördüğü en destansı dayanışmalardan birinin tarihe not düşüldüğü gündür. Tüm İzmirlilerin tek bir afeti derin dahi sokakta kalmaması için büyük bir seferberlik içine girdiğimizi hepimiz çok iyi hatırlıyoruz. Bu dayanışma sayesinde evsiz kalan tüm vatandaşlarımız daha ilk gece bir çadıra yerleşti. Bir ay içinde tüm çadırlar söküldü, tüm mağdur vatandaşlarımızı birer yuvaya kavuşturuldu. Bunu bir kiraz bir yuva kampanyamıza destek vererek sizler başardınız. Tüm İzmirliler başardı” şeklinde konuştu.

“AFET MEVZUATINDA VE POLİTİKALARINDA BİR AN ÖNCE KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLER YAPILMALI”

İzmir’in dirençli bir kent olmasına ihtiyacı olduğunu söyleyen Soyer, “30 Ekim depremi gösterdi ki, İzmir’in en büyük önceliği dirençli bir kent olmak. Nitekim İzmir’de sadece bir yıl içinde deprem, sel, orman yangını, fırtına, hortum, tsunami gibi birçok afeti yaşadık. Yaşadığımız bu acı tecrübeler ülkemizin afet mevzuatında ve politikalarında bir an önce köklü değişiklikler yapılması gerektiğini gösterdi. Bununla beraber afetlerin önlenmesinde ve yaraların sarılmasında yerel yönetimlerin de önemini ortaya koydu. Bir bu bilinçle bir yandan depremin açtığı yaraları sarmaya gayret ederken diğer yandan afete hazır bir İzmir için adımları atmaya başladık. 30 Ekim depremi yaşamadan önce deprem risk yönetimi ve kentsel iyileştirmeye dair başkanlığını kurmuştuk. Yaşadığımız bu büyük afet İzmir’in böyle bir yapılanmaya ne kadar çok ihtiyacı olduğunu bir kez daha gösterdi. Ardından afet yönetimin tüm odalar ve sivil toplumla ortaklaşa yürütmek için afet platformunu oluşturduk. Böylelikle kamunun yetkilerini sivil toplumun gönüllü gücüyle bir araya getirdik. Kentimizi deprem kaynakları afetlere karşı direncini geliştirmek için iki büyük çalışma başlattık. Bunlardan birincisi; yapı stok envanteri projemiz. Bu sayede yapıların mevcut durumlarının kendi kartını çıkartıyor ve kare kod uygulamasıyla bina ile ilgili tüm uygulamaları herkes için erişebilir hale getiriyoruz. Depreme hazırlık kapsamında kentimizde yapılacak ilk müdahale için bölgesel öncelikleri belirliyoruz. Bu kapsamda inşaat mühendisleri odası ile yaptığımız protokol çerçevesinde 24 mahallede 33 bin yapının incelenmesi tamamlandı. 2. çalışma ise ülkemizin en kapsamlı deprem tsunami ve zemin araştırması projesi. Adeta İzmir’in yeraltı fotoğrafını çeken yeraltı röntgenini çeken çalışma. OTDÜ’nün koordinasyonu, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nin öncülüğünde 10 üniversiteden 43 bin insanı ve 18 uzman mühendisi, İzmir’in sismik hareketliliğini değerlendirerek aktif olan hatları bütün fayları belirliyorlar. Bu proje başlayana kadar İzmir’in diri olan faylarını dair elimizde bilimsel sağlıklı bir veri bulunmuyor. Üniversitelerin ve uzmanların değerli çalışmaları sonucunda İzmir’in depremselliği ile ilgili somut ve net bilgilere ulaşıyoruz. Araştırmalarımızı hem karada hem Körfez’de denizde eş zamanlı olarak yürütüyoruz. Böylece dirençli bir kent olma için gerekli planları tamamlayarak şehrin yeni yapılaşma alanlarını yeri ve şeklinde doğru yön verebiliyoruz” dedi.


“KREDİYİ VATANDAŞLARIMIZA DERHAL KULLANDIRACAĞIZ”

Dünya Bankası ile yaptığı kredi görüşmelerine değinen Soyer, “30 Ekim sonrasında hasarlı binalarımızın dönüşümü için belediyemiz Hazine ve Maliye Bakanlığı ile İller Bankası ile Dünya Bankası kredisi ile ilgili görüşmelerimiz yaptık. Yoğun bir müzakerenin sonucunda acil iyileştirme kredisi için Dünya Bankası ile gerekli mutabakatlar kısa sürede sağlandı. Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı ve hükümetin diğer yetkililerinin uygun görüşünü takiben hasarlı binaların dönüşü için krediyi vatandaşlarımıza derhal kullandıracağız. İzmir'imizin en önemli konularından biri kentsel dönüşüm. Bu nedenle kentsel dönüşüm yatırımların İzmir tarihinde olmadığı kadar hız verdik. Bin bağımsız bölümü teslim ettik 2 bin 500 bağımsız birimin inşaatına başladık. İZBETON'un yapım ihalelerine dahil olmasını sağlayarak kentsel dönüşüme hız kazandırdık. Tüm bu çalışımlarımızın ortak paydası ise İzmirlileri yıkımlara mahkum etmemek İzmir'in dirençli şehir olabilmesi için imar etmek” diye konuştu.

“ACINIZI HAFİFLETMEK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Depremzedelerin mağduriyetini gidermek adına alınan önemli kararlardan bahseden Başkan Soyer, “Son olarak depremzedelerimizin yaralarını sarmak için kasım ayında meclisimizin onayına sunacağımız üç önemli kararın bilgisini de paylaşmak istiyorum. Birincisi, Uzundere’de depremzedelere tahsis ettiğimiz konutların kullanımına 6 ay daha ücretsiz imkan tanıyoruz. İkincisi, mevcut yapıların hak kaybı yaşanmadan yapılaşmasını sağlayan bölgelerin belirlenmesi için verilen 5 aylık süreyi uzatıyoruz. Üçüncüsü, orta ve ağır hasarlı yapıların hızla dönüşmesini sağlamak için emsal artışını meclisimizin gündemine getiriyoruz. Çok iyi biliyorum bütün bunlar acılarınız hafifletmeye yetmiyor. Ama emin olun ki acınız acımızdır ve sadece bugün değil yarın da sonuna kadar yanınızda olacağız. Acınızı hafifletmek için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz anıtın, 30 Ekim depreminin, içimizdeki acısını hatırlatan kalıcı bir iz olmasını diliyorum. Yaşamını kaybeden her bir vatandaşımızın hatırası önünde saygıyla eğiliyorum. Deprem sonrasında benzeri görülmemiş bir dayanışma örneği gösteren İzmirlilere umudumuzu büyüttükleri için bir kez daha en derin şükranlarımı sunuyorum” dedi.


SERDAR SANDAL: BAYRAKLI AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMİŞ OLSAYDI…

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal depremzedeler için 2 yıl ödemesiz 0 faizli kredi çağrısını yenileyerek, “Gerek enkaz süreci gerek çadır gerekse geçici konutlara yerleştirme süreci İzmir’de bütün Türkiye’ye örnek olabilecek bir çalışmaya imza attık temel sorunlarımız belli. Bunların karşısındaki kurumlar da belli Bayraklı belediyesi, büyükşehir belediyesi ve ilgili bakanlıklar dışında sorunların çözümünü başka yerde aramak doğru değil. Sorunlarımız belli. Temel sorunlardan biri bölgenin afet bölesi ilan edilmemesi. Eğer Bayraklı afet bölgesi ilan edilmiş olsaydı belki de depremzedelerimiz söylediği sorunları yaşamayacaktık. Mesela selden sonra sel bölgesi afet bölgesi ilan edildi. Bu doğruydu ama Bayraklı’da olmalı. Olsaydı bu bizi mutlu ederdi. Mevzuatla ilgili ciddi sıkıntılarımız var. Hasarlı ve riskli bina kavramları arasında sıkışmış vatandaşlarımız var. Az hasarlıdan, orta hasarlıdan ve ağır hasarlıdan ne kastedildiğini anlamış değiliz. Bir binanın içinde oturulup oturulamadığı bizim için önceliklerimizden biri. Bilimsel olarak binaların riskli olup olmadığına karar verildikten sonra çalışmaların başlaması bizim öncelikli taleplerimizden biridir. Ağır hasarlı banlarda orta hasarlı binalarda yurttaşlarımız oturamıyor. Ama ağır hasarlı binalarda oturan insanlarımızla orta hasarlıda oturan yurttaşlarımızın sahip olduğu haklar birbirinden çok farklı. Bu garabetin bir şekilde ortadan kalkması gerekiyor. Bir de bu yarayı çözmek için vatandaşımızın ihtiyaç duyduğu kredinin ivedilikle ihtiyacı çözer şekilde yeniden gündeme getirilmesi lazım. 2 yıl ödemesiz 0 faizle çözüm hepimizin talep ettiği bir durum. Yine özellikle uygulama alanlarındaki yurttaşlarımızın ciddi hak kayıpları var. O çağrıya biz de katılıyoruz. Rezerv alanda bu vatandaşlarımız içi konut talep ediyoruz. Dün nasıl depremzede yurttaşlarımızın yanındaysak önümüzdeki süreçte de depremzede yurttaşlarımızla birlikte olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

HAYDAR ÖZKAN: UNUTULDUĞUMUZU VE UNUTTUĞUMUZU DÜŞÜNÜYORUM

İzmir Depremzedeler Dayanışma Derneği Başkanı Haydar Özkan, yaşamın ortaklıklar üzerinden kurulduğunu belirterek, “Her birimiz hayatımızı bunlar üzerine kurgularız. Ortak değerlerimiz vardır. Ülkemiz, bayrağımız, vatanımız, sevinçlerimiz vardır. Mutlu anlarda yan yana durmak kolaydır, fakat en kıymetli ve en anlamlı olan acıda üzüntüde ortaklaşmaktır. Bugün yüreğimizi dağlayan seneyi devriyesinde 117 canımızı kaybettiğimiz gün ve saatte buradayız. Bir kez daha yitirdiğimiz tüm canlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Deprem olduğu günlerden dayanışmanın sıcaklığını yüreğimizde hissettik. Her bir enkazın başında canla başla çalışan kurtarma ekiplerine, yardımların organize etmek için çalışan gençlerimize, Türkiye’nin dört bir yanında kalbi İzmir ile atan halkımıza minnettarız. Devletimizin bütün kurumlarına sayın belediye başkanlarımıza, belediye başkanlarımızın çalışanlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Nihayetinde enkazlarımız kaldırıldı. Her akşam depremi tartışan televizyonlar birde ülkenin suni gündemine odaklandı ve depremzedeler kendileriyle baş başa kaldı. Açık ve net biçimde unutulduğumuzu ve unuttuğumuzu düşünüyorum. Bir özeleştiri yapıyorum. Ülkemizin geri kalanı İzmir’i unuttu. Biz depremzedeler de yitirdiğimiz canları da unuttuk. Her birimiz kaybettiğimiz evlerimize, içinde bulunduğumuz belirsizliğe ve geleceksizliğe odaklandık. Bu noktada yakınlarını kaybeden tüm depremzedelere bir özür borçlu olduğumuzu düşünüyorum. İzmir Depremzedeler Dayanışma Derneği olarak ilk günden bu yana tüm depremzedelerimizin yanında olmaya çalıştık. Depremzede, depremzedenin yurdudur anlayışıyla dün olduğu gibi yarın da tüm depremzedelerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir’de sağanak yağış ve kar teyakkuzu
İzmir’de sağanak yağış ve kar teyakkuzu
İzmir Valisi’nden korkutan ‘Omicron’ açıklaması: İzmir son iki gündür kendi rekorunu kırıyor
İzmir Valisi’nden korkutan ‘Omicron’ açıklaması: İzmir son...