İzmir ofisini açan Doruk büyüme atağını sürdürüyor

İzmir ofisini açan Doruk büyüme atağını sürdürüyor

Sanayi firmalarının köklü dijitalleşme partneri Doruk,İzmir Depark’ta ofis açarak Ege Bölgesi’nde Ar-Ge ve dijital dönüşüm danışmanlığı faaliyetlerini artırdı.

23 Ekim 2019 - 13:33

Türkiye’de üretim yönetiminde dijitalleşme pazarını inşa eden ve bu alanda lider olan teknoloji şirketi Doruk, İzmir Depark’ta ofis açtı. Türk mühendisler tarafından uluslararası standartlarda tasarlanmış akıllı üretim yönetimi sistemi ProManage ile dünya genelinde 300’den fazla fabrikanın dijital dönüşümünü gerçekleştiren Doruk’unİzmir ofisi, Ege Bölgesi’nin tamamına tecrübeli ekibi ile yakından hizmet sunuyor.Genişleme faaliyetlerini uluslararası arenada da sürdüren Doruk, artırılmış gerçeklik ve yapay zeka teknolojileriyle tam entegre olan dünyadaki tek üretim yönetim sistemi ProManage ile orta ve uzun vadede tüm Avrupa ülkelerine yayılmayı ve Asya pazarına giriş yapmayı planlıyor.2019 yılını yüzde 250 büyümeyle kapatmayı hedefleyen Doruk’un asıl amacı ise “dünya markası olmak”.

Türkiye’nin sanayide dijitalleşme alanındaki ilk Ar-Ge çalışmalarını gerçekleştirmiş olan teknoloji şirketi Doruk, İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi kampüsü içinde yer alan Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi Depark’taofis açarak faaliyet alanını genişletti. Teknopark İstanbul’da yer alan merkez ofisi ve Antalya Teknokent ofisine İzmir Depark ofisini de ekleyen Doruk’un Amerika’nın Chicago kentinde şirketi de bulunuyor.Dijital dönüşüm alanında 21 yıldır geliştirdiği inovatif teknolojiler ve üretim yönetim sistemi ProManage iledünya genelinde 300’den fazla fabrikayı dijitalleştiren Doruk, ProManage’inAr-Ge faaliyetlerini büyütmeyi ve Ege Bölgesi’ndekidijital dönüşüm yolculuğunu yeni ofisinden yönetmeyi hedefliyor.


İşletmelerde üretimin ve gerekli dönüşüm projelerinin dijital araçlarla yönetilmesi konusunda üstün tecrübeye sahip yerel uzman yöneticileri ve ekibi ile yeni ofisinde dehizmet verecek olan Doruk, firmalara dijital dönüşüm danışmanlığı sunmanın yanısıra üretim yönetiminde yapay zeka ve kestirimci uygulamalar konulu Ar-Ge çalışmaları ile satış ve destek faaliyetleri de yürütecek.

20 ülkede tescilli Türkiye orijinli uluslararası akıllı üretim yönetimi sistemi ProManage ile sanayi işletmelerini akıllı ve dijital fabrikalara dönüştüren Doruk, Türkiye’deki sektör liderliğini global pazarlara taşıyarak bir dünya markası olma yolunda hızla ilerliyor. 2018 yılında bir değişim ve dönüşüm hamlesiyle yeni bir büyüme operasyonu başlatan Doruk’un yıllık ortalama yüzde 20 olan büyüme oranı 2018 yılında yüzde 50’yeulaştı. Aynı yıl şirketin Ar-Ge yatırımlarının ciro içindeki payı ise yüzde 30’dan yüzde 55’e yükseldi. 2019 yılının ilk yarısında ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 100’lük büyüme gösteren Doruk, 2019 yılını yüzde 250 büyüme ile kapatmayı hedefleyerek Ar-Ge ve genişleme operasyonlarına hız kesmeden devam ediyor.

DORUK HAKKINDA

Türkiye’nin sanayide dijitalleşme alanındaki ilk Ar-Ge çalışmalarını gerçekleştirmiş olan teknoloji şirketi Doruk, endüstriyel işletmelerin üretim operasyonlarının dijital olarak yönetilmesi için Akıllı ve Dijital Üretim Yönetimi Sistemleri geliştirip kuruyor. Türkiye’deki üretim sanayisini üretimde kullanılan IT teknolojileri ile tanıştırmak hedefiyle yola çıkan Doruk, bu hedef doğrultusunda 1998 yılında TÜBİTAK Teknoloji İzleme ve Değerlendirme Direktörlüğü tarafından desteklenen Ar-Ge projesi olarak dünyanın ilk programlanabilir veri terminallerinden birini geliştirerek yolculuğuna başladı. 1999 yılında, üretimden otomatik toplanan üretim verilerini kullanarak üretim operasyonlarının otomatik olarak planlandığı ilk üretim planlama yazılımı yine TÜBİTAK TİDEB tarafından desteklenmeye değer görülerek bir Ar-Ge projesi olarak hayata geçirildi ve sanayide uygulanarak ticarileştirildi. Kısa sürede Türkiye’de sektör lideri konumuna gelen Doruk,“Türkiye’de üretim yönetiminde dijitalleşme” pazarını inşa eden firma konumunda. 2006’da Romanya Arctic fabrikasına ilk ihracatını gerçekleştirerek uluslararası pazarlara ilk adımını atan Doruk, Production ve Management kelimelerinin birleşiminden oluşan Türkiye Orijinli Uluslararası Üretim Yönetimi Sistemi ProManage ile dünya genelinde 300’den fazla öncü sanayi kuruluşunun dijital dönüşümünü gerçekleştiriyor. Artırılmış gerçeklik ve yapay zeka teknolojileri ile tam entegre olan dünyadaki tek üretim yönetim sistemi ProManage ile sanayicilerin dijital dönüşüm mentorluğunu yapan Doruk’un Türkiye’de Teknopark İstanbul’da yer alan merkez ofisi, Antalya Teknokent ofisi ve İzmir DeparkTeknokentofisinin yanı sıra Amerika’nın Chicago kentinde şirketi bulunuyor.Amerika’da üretim endüstrisini kuvvetlendirmek için ABD Eski Başkanı Barack Obama’nın isteği ile kurulan Dijital Üretim Tasarım ve İnovasyon Enstitüsü DMDII’ın Ar-Ge partneri olan Doruk, 2018’de cirosunun yüzde 55’ini Ar-Ge’ye ayırdı. 2019 yılının ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 100’lük bir büyümeye imza atan Doruk, 2019 yılını yüzde 250 büyüme ile kapatmayı hedefliyor. 2023’te ise yüzde 1500 büyüme öngörüyor. ABD, Rusya, Belçika, Romanya, Bulgaristan, Cezayir, Sırbistan ve Tataristan’a ihracat gerçekleştiren ve gelecek hedefini “dünya markası olmak” şeklinde belirleyen Doruk, 2020’de Almanya ve Japonya’da ofis açmayı planlıyor. 2019 yılı itibariyle 89 çalışanı bulunan Doruk, 2019’u 130 çalışanla kapatmayı ve 2020’de 205 kişi olmayı amaçlıyor. Türkiye’nin dijital dönüşümde söz sahibi sanayi kuruluşlarını buluşturan “Doruk’ta Buluşma - Verimli İşletmeler İçin Sanayide Güç Birliği Platformu” etkinliğini 2010 yılından bu yana periyodik olarak düzenleyen şirket, bu alanda bir firmanın kendi bünyesinde gerçekleştirdiği dünyadaki ilk etkinliklerden biri olma özelliğini taşıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bir mahalle diken üstünde: 4 kişi yaralandı
Bir mahalle diken üstünde: 4 kişi yaralandı
Mesut Yılmaz'ın durumu hakkında flaş açıklama
Mesut Yılmaz'ın durumu hakkında flaş açıklama