İzmirli seyyar satıcılar o drama sessiz kalmadı

İzmirli seyyar satıcılar o drama sessiz kalmadı

İzmir Seyyar Satıcılar Derneği, Kurban Bayramının ilk günü Erzincan’da zabıtanın ekmek teknesine el koymak istemesi üzerine kendini yakan ve hayatını kaybeden seyyar satıcı Yavuz Polat’ın ailesini yalnız bırakmadı. Başlattıkları destek kampanyası kapsamında 10 bin lirayı Yavuz Polat’ın eşinin hesabına göndereceklerini belirten dernek başkanı Evren Laçin, tüm duyarlı vatandaşlara seslenerek desteğe davet etti

02 Eylül 2020 - 14:18

Kurban Bayramının ilk günü Erzincan’da zabıtanın ekmek teknesine el koymak istemesi üzerine kendini yakan ve yaklaşık bir aydır yoğun bakımda tedavi gören seyyar satıcı Yavuz Polat, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybetti. İzmir Seyyar Satıcıları Derneği ise Yavuz Polat’ın eşi ve çocukları için harekete geçti. Yavuz Polat’ın 14 yaşındaki oğlunun liseye yeni kayıt olduğu, 20 yaşındaki kızının ise evlilik hazırlığı yaptığını dile getiren İzmir Seyyar Satıcıları Derneği Evren Laçin, okul ve düğün masraflarının bir kısmının karşılamak için harekete geçtiklerini söyledi. Dernek üyeleri ve seyyar satıcıların katılımıyla yapılan basın açıklamasında ilk etapta 10 bin TL’lik desteğin Yavuz Polat’ın eşi Hanife Polat’ın hesabına gönderileceği belirtildi.


Yavuzlar ölmesin
Dernek binasında yapılan basın açıklamasında konuşan İzmir Seyyar Satıcıları Derneği Evren Laçin, “Erzincanlı seyyar satıcı Yavuz Polat arkadaşımız 47 yaşında zorlu mücadele sonucunda aramızdan ayrıldı. Yavuz Polat çoluk çocuğun nafakası için bir lokma ekmek parası için çaresizlik içinde üç beş parça bir şeyler satarak yaşamını idame ettirmeye çalışan bir seyyar emekçi kardeşimizdi. Sokaklarımızın sessiz kahramanı arkadaşımızın cenazesine duydum ki Valimiz, belediye başkanımız,  vekilimiz katılmış. Keşke bu cenaze olmasaydı. Valimiz, belediye başkanımız, binlerce seyyar satıcı gibi Yavuz’un elinden tutsaydı.  Yavuz’un derdine derman olsaydı, arkasından gözyaşları içinde çoluk çocuğu kalmasaydı. Yavuzlar ölmesin istiyoruz. Siyasetçilerimize, belediye başkanlarımıza, valilerimize seslenmek istiyoruz. Yavuzların ölümüne sebep olmayın. Yaşamaları için evine birkaç kuruş ekmek parası götürebilmek için onların sorunlarına kulak verin. Biz seyyar satıcılar yardım istemiyoruz, teşvik istemiyoruz, destek istemiyoruz. Kendi kaynaklarımızla yoksul halkımıza, yoksul ailelerimize ekmek parası kazanma peşindeyiz. Tüm belediye başkanlarımız, valilerimiz, siyasetçilerimiz bizim bu çocuklarımıza bizim bu çağrılarımıza lütfen kulak verin. Yavuzlar yanmasın, bir parça ekmek götürelim” dedi.


Desteğe davet
Hayatını kaybeden Erzincanlı seyyar satıcı Yavuz Polat’ın ailesini destek olmak için bir kampanya başlattıklarını aktaran Evren Laçin, Eylül ayı içerisinde taziye ziyaretlerini gerçekleştireceklerini söyledi. Polat’ın liseye yeni başlayacak olan 14 yaşındaki oğlunun okul masrafları ve evlilik hazırlığı yapan 20 yaşındaki kızı için düğün masraflarının bir kısmını karşılamak için dernek üyeleriyle birlikte harekete geçtiklerini değinen Laçin, ilk etapta 10 bin lirayı Yavuz Polat’ın eşi Hanife Polat’a göndereceklerini belirterek, “Erzincan Belediyesine ait mesire alanının önünde mısır satmak isterken mısır tezgahına ek konulduğu için kendisini yakan, 1 aydır yoğun bakımda tedavi gören seyyar satıcı arkadaşımız Yavuz Polat yaşamını yitirdi. Merhum Polat’ın eşi Hanife Polat 20 yaşındaki kızının düğünün yapamadı. Babası gözleri önünde yanarak can veren 14 yaşındaki Kadir, bu yıl liseye başlayacak. Üç çocuk yetiştiren Hanife Polat’a destek, liseye yeni başlayan Kadir Polat’ın okul masraflarına katkı, düğün yerine acıya boğulan kızının yeni yuva kurmasına desteklemek amacıyla yardımda bulunmak vicdani sorumluluğumuzdur. Dernek olarak ilk etapta 10 bin liralık desteği Hanife Polat’ın hesabına göndereceğiz. Buradan tüm duyarlı vatandaşlarımıza sesleniyoruz. 14 yaşındaki oğlumuz ve 20 yaşındaki kızımız artık bizim evladımızdır. Onları sahip çıkmak boynumuzun borcudur. Herkesi desteğe davet ediyorum” diye konuştu.


Evren Laçin, başlattıkları desteğe katkı koymak isteyenlerin Hanife Polat’ın IBAN’ı olan TR74 0001 0019 0894 8813 8050 01 numarasını paylaştı.


Olay nasıl olmuştu
Erzincan Belediyesine ait mesire alanının önünde mısır satmak isteyen Yavuz Polat’ın tezgahı belediye yetkililerinin verdiği talimat üzerine güvenlik görevlileri tarafından kaldırılmak istemesinin ardından tartışma yaşandı. Tezgahına el konulmak istenilen Polat, benzin döküp kendini yakmıştı. Vücudunun büyük bir kısmı yanan Yavuz Polat, ambulansla Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Burada ilk müdahalesi yapılan seyyar satıcı Trabzon’a sevk edildi. Trabzon’da yaklaşık bir aydır yoğun bakımda tedavi gören Yavuz Polat, yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Öte yandan seyyar satıcı Polat’ın Erzincan’dan Trabzon’a nakleden ambulans mazotu bitince 40 dakika yolda kalmıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir’de sağanak yağış ve kar teyakkuzu
İzmir’de sağanak yağış ve kar teyakkuzu
İzmir Valisi’nden korkutan ‘Omicron’ açıklaması: İzmir son iki gündür kendi rekorunu kırıyor
İzmir Valisi’nden korkutan ‘Omicron’ açıklaması: İzmir son...