İzmirli vekillerden ’Selçuk’ mesajları

İzmirli vekillerden 'Selçuk' mesajları

CHP Selçuk ilçe kongresine katılan İzmir milletvekilleri CHP'nin genel iktidara yürümesine yönelik çarpıcı mesajlar verdi.

04 Ocak 2020 - 15:50 - Güncelleme: 04 Ocak 2020 - 16:07
Reklam

Mevlüt DAĞDEVİREN - CHP İzmir Milletvekilleri Kani Beko, Ednan Arslan ve Tacettin Bayır Selçuk kongresine katıldı. Milletvekilleri konuşmalarında CHP'nin genel iktidara yürümesine yönelik çarpıcı mesajları verdi.

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko kongrede yaptığı konuşmada bütçeyi ele alarak, “TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyon çalışmalarında yapmış olduğumuz mücadele sonrasında maalesef yeterli oy hakkımız olmadığından dolayı geçen yılda yaşananlar bu yılda yaşandı. 1.1 trilyonluk bütçenin aslan payını her zaman olduğu gibi 15 milyara yakınının saray kendisine aldı. Bütçeyi incelediğimizde maalesef üzülerek söylüyorum ki bütçede işsizlere, memurlara, işçilere, köylülere, çiftçilere, emeklere, engelli kardeşlerimize yer yok. Dullarımız, yetimlerimiz bu bütçeden yeterli payı alamadı. Alamadığı gibi baktığımızda 108 milyar çiftçi kardeşlerimizin kredi borçları var. 10 milyar tarım ve kredi kooperatiflere olan borçları ile birlikte toplam 118 milyara yakın çiftçi kardeşlerimizin bankalara borçları var. Çiftçi kardeşlerimizin milli gelirden alması gereken yüzde birlik oranda bir kısım var. Gelin hep beraber yürüyüşlerle mitinglerle kavgayla gürültüyle almanız gereken parayı hep beraber almak için elimizden geleni yapalım” dedi.


BEKO: BIRAKIN SİMİT SARAYLARINI, DÜNYA GÖZ HASTANELERİNİ KURTARMAYI…

Beko konuşmasına şöyle devam etti:

“5 milyon Genel Sağlık Sigortası borcunu ödeyemeyenler devlet hastanesine ve üniversite hastanelerine gidemeyecekler, giderlerse de oralarda rehin kalacaklar. Bırakın simit saraylarını, dünya göz hastanelerini kurtarmayı, 5 milyon GSS ödememiş vatandaşımızı kurtarmanız gerektiğini düşünüyorum. 8 milyona yakın emeklimiz asgari ücretin altında emekli maaşı alıyor. Yani açlık sınırının altında yaşıyor.”


ARSLAN: HAZİRAN SEÇİMLERİNDE GÖRDÜK Kİ BU İKTİDAR GİDİCİDİR

CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan geçtiğimiz dönem gerçekleşen seçimleri vurgulayarak, “31 Mart ve tekrarlanan 23 Haziran seçimleri bizlere gösterdi ki artık siyasetin şifreleri değişti. Tek adam rejiminin bize söylediği bir şey vardı, parlamenter sistemde istikrar olmuyor diye, tek adam rejimine geçildi. Bu yeni sistemde yüzde 49’un hiçbir anlamı yok. Bu yeni yapıda artık biliyoruz ki ittifaklar yapmak zorundayız. Bizim de içinde olduğumuz bir ittifak var, o ittifakı korumak ve genişletmek zorundayız. 50,1’i almak zorundayız, alamazsak bu faşist iktidar devam eder. Ama 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde gördük ki bu iktidar gidicidir” şeklinde konuştu.

ARSLAN: KOL KOLA GİRMEKTEN BAŞKA ÇARE YOK

İktidar mesajları veren Arslan, “İşimiz kolay değil, ama bir tek gücümüz var o da örgütümüzdür. Birlikte olmak zorundayız. Kol kola girmekten başka çare yok… Ben ona İzmir’de en çok inananlardanım, 3-4 yıl önce bir seçim çalışmasında kendisine şunu söylemiştim ne olursun, parti içi tartışmalardan uzak dur, sen önümüzdeki süreçte benim sahadan aldığım gözlemlerim, insanların söylediği şu, “Filiz hanım belediye başkanı olur” demişlerdi. “Sen Selçuk’a Belediye Başkanı ol” dedim. Bizi yanıltmadı, mahcup etmedi, rekor bir oyla 6 oklu CHP bayrağını Selçuk’un burçlarına dikti, kendisine teşekkür ediyorum” diye konuştu.


BAYIR CHP'NİN İKTİDAR OLMA FORMÜLÜNÜ ANLATTI

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır CHP’nin iktidar olması için yapması gerekenleri anlatarak, “50+1’i yakalayabilmek için geçmiş dönemde AKP’ye Tayyip Erdoğan’a oy vermiş insanlara sesinizi yükselterek, Tayyip Erdoğan’a hakaret ederek onların size oy vermesini sağlayamazsınız. Bu psikoloji meselesidir. Peki, ne yapılmalı? Geçmiş dönemlerde son 50 yıla baktığınızda kimler geldi, kimler geçti. Bir dönemi asla gitmez dediğiniz Özal’ı Anavatan Partisi bugün tabela partisi konumunda. Bir zamanların Demirel’in olan Doğruyol Partisi, bugün tabela partisi, Erbakan’ın partisi ona keza. Yani bunlarda geldikleri gibi gidecekler. Ama gitmesi için CHP’nin parti üyesi etrafındaki konu komşu akşam ziyaretlerinde, kahvede arkadaşlarla tartışırken yapması gereken şey asla daha önce AKP’ye oy vermiş insana hakaret etmek olmamalıdır. Ses tonunu yükseltmemelidir. Yaklaşım şöyle yapılabilir: “Size saygı duyuyorum, geçmişte oy verdiniz, inandınız. Siz nasıl Kılıçdaroğlu ve altı oka inandıysan o da Recep Tayyip Erdoğan’a inanmış. Onun adam olmadığını hepimiz biliyoruz zaten. O ülkeye ne zararlar verdiğini de biliyoruz. Bunu biz biliyoruz ama o öyle düşünmüyor. O onu o zaman kurtuluş olarak görmüş ama bugüne geldiğimizde evindeki mutfaktaki yangından kaynaklı, çocuğundan iş bulamamasından kaynaklı artık o da renk vermeye ve değişmeye başlıyor. Pişman verdiği oydan. O pişmanlığını siz onun yüzüne vurmamalısınız. Geçmişte senin fikrine saygı duyuyorum, bizler insan olarak bir fabrikada bir torna makinesinde üretiliş makine parçaları değiliz. Farklı düşünmemizden dolayı daha doğal bir şey olamaz. Ama bu sefer ülkenin geldiği durumu görüyorsunuz. Ekonomi battı, çocuklarımız işsiz, mutfaktaki yangın aldı gitti. Gelin bu kez de CHP’ye oy verip bir kez deneyin. Başka türlü 50+1’i bulamayız. Bunun için kullanacağınız üslupta İstanbul örneğini gördünüz, Sayın Ekrem İmamoğlu’nun üslubunu görüyorsunuz. Hakaretlere uğramasına rağmen insanı dinliyor, sesini yükseltmiyor. Demek ki iyi ve planlı çalışılırsa oluyor. Yapılan yöntem üslup. Benim aklıma bir cami imamından oy isteyeceğim aklımın uzuna gelmezdi. Ama İstanbul’da yaptık arkadaşlar. Camiye gidip namazı bekledik. Namaz bitiminde yolunu kesip oyunuzu istiyorum dediğimde,   “Ne için vereyim?” dedi. “Adamın soyadı İmamoğlu” dedim. Onarlı bile ikna ettik. Ramazan’a denk geldi yemeklere katıldık. Barakalara gidip işçilerle yemek yedik. 40 gün çok muntazam bir çalışma yaptık. O yüzden o fark yükseklere çıktı” dedi.

BAYIR: BEN TÜRKİYE’DE İKTİDAR OLMAK İSTİYORUM

CHP’nin iktidar olmasını istediğini belirten Bayır, “Bana Selçuk’ta iktidar olmak yetmiyor, İzmir’de de iktidar olmak yetmiyor. Ben Türkiye’de iktidar olmak istiyorum. Bu ak saçlıların artık CHP’yi iktidar gördüklerini, gözlerini yummadan görmelerini istiyorum. Torunlarımızın, çocuklarımızın karşısında başımız dik olmak istiyorum. Yıllarca bu partiye emek verdiniz ama iktidara taşıyamadınız demelerini istemiyorum. O zaman belediye başkanı da, milletvekili de, parti üyesi de, ilçe başkanı da üzerine düşen görev ve sorumlulukları yapacak ve 2023’te bu partiyi mutlaka ama mutlaka iktidara taşıyacağız. Bunu başaracak deneyim, güç, bilgi ve birikim var bizde arkadaşlar. CHP, cumhuriyetin en köklü partisidir ve cumhuriyetin çimentosu ve temelidir” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Sokağa çıkma yasağı kalkıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Sokağa çıkma yasağı...
Bebeğiyle denize atlayan kadın tutuklandı
Bebeğiyle denize atlayan kadın tutuklandı