KADINLAR ’BİZ DE VARIZ’ DİYOR
  • Reklam

KADINLAR 'BİZ DE VARIZ' DİYOR

23 ilde 3 bin 141 kadınla yüz yüze anket yöntemiyle yapılan araştırmaya göre her 3 kadından 2'si siyasette kadınlara karşı ayrımcılık veya mobbing yapıldığı görüşünde. 3 kadından 1'i de kadın adaya göre oy vereceği partiyi değiştirebileceğini belirtiyor.

16 Mayıs 2018 - 15:23

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) tarafından gerçekleştirilen, kadınların siyasete ilişkin tutumları ve siyasal katılım performanslarına dair araştırmadan çarpıcı sonuçlar çıktı. 'Kadın ve Siyaset Araştırması Raporu' dün KADEM'in Üsküdar'daki merkezinde düzenlenen toplantıyla açıklandı. KADEM Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz, Yönetim Kurulu üyeleri Sezen Güngör ile Betül Altınsoy Yanılmaz'ın katıldığı toplantıda araştırmanın sonuçları değerlendirildi. Doç. Dr. Yılmaz, araştırmaya katılan kadınların ağırlıklı olarak 18-35 yaş aralığında ve üniversite düzeyinde eğitime alan kadınlar olduğunu söyledi. Araştırma sonuçlarının 6 hususa işaret ettiğine dikkat çeken Yılmaz bu 6 noktayı şöyle özetledi: "Birincisi, kadınların rutin siyasi konulara yeterli ilgiler yok. Buna karşın Cumhurbaşkanlığı sisteminin neler getireceği hakkında bilgi sahibi olanların oranı olmayanların yaklaşık 3 katı. Bu durum, devleti ilgilendiren kritik konularda kadınların sorumluluk hissederek siyasetle ilgili daha fazla bilgi sahibi olduklarını gösteriyor. İkincisi, devletin her kademesinde görev yapacak nitelikte olduklarına inanmaları ve bunu talep etmeleri.

KADIN ADAY ETKİLER

Kadınlar, kendilerine imkân verilmesi durumunda her kademedeki görevi erkeklerden daha başarılı biçimde yapacakları konusunda inanç sahibi. Üçüncüsü, illerdeki listelerde kadınlara yer vermek partilere olumlu yönde yansıyacaktır. Kadınların bir kısmı, hemcinslerini listelerde görmeleri durumunda daha önce oy vermedikleri partilere bu nedenden dolayı oy vereceklerini söylüyor. Dördüncüsü, kadınlar adayları cinsiyetten bağımsız değerlendirmekte. Beşincisi, kadınlar kadın siyasetçilerin erkeklere göre sorumluluk duygusunun daha fazla sahip, daha fazla duyarlı, daha fazla hoşgörülü, daha fazla barışçı olduğunu düşünüyor. Altıncısı ise, kadınlar hemcinslerinin siyasette daha fazla yer alması ile kadınlara ilişkin sorunların daha kolay çözülebileceği inancında."

EN AZ 240 VEKİL

Araştırmanın sonuç raporunda yer alan veriler ise şöyle;

- Türkiye'deki kadınların yüzde 85.4'ü mecliste kadın sayısının yeterli olmadığını düşünüyor. Kadınların yüzde 59.5'i ise hemcinslerinin siyasetle uğraşmasının çok gerekli olduğunu söylüyor.

- Kadınların yüzde 53.9'u arkadaşlarıyla bir araya geldiklerinde siyasi konuları konuştuklarını belirtiyor. Bir Sivil toplum kuruluşuna üye olanların oranı sadece yüzde 8.6.

- Kadınların yüzde 63.3'ü Meclis'te kaç kadın vekil olduğu hakkında bilgi sahibi değil. Yüzde 20.9'luk bir kesim Meclis'teki kadın milletvekili sayısını olduğundan daha az, yüzde 6.4'ü de olduğundan daha fazla biliyor.

- Kadınların yüzde 28.3'ü Meclis'te yüzde 50'den daha fazla oranda kadın görmek isterken, yüzde 37.6'sı Meclis'te yüzde 40'ın üzerinde kadın bulunması gerektiğini düşünüyor. Çıkan sonuçlara göre 3 kadından 2'si Meclis'teki kadın oranının yüzde 40'dan daha fazla olması gerektiği ve 600 vekilin en az 240'ının kadın olmasını bekliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tunç Soyer 'Üçüncü Cemre' projelerini açıkladı!
Tunç Soyer 'Üçüncü Cemre' projelerini açıkladı!
6 Nisan'da ışıklar bir saatliğine kapatılacak
6 Nisan'da ışıklar bir saatliğine kapatılacak