’Kaldırılacak’ denilen Buca Cezaevinde yeni bina yapıldı

'Kaldırılacak' denilen Buca Cezaevinde yeni bina yapıldı

Ak Partinin yerel seçimlerde ‘Buca içinden kaldırma’ sözü verdiği Cezaevi için Ak Parti ile CHP’li Belediye Başkanı Erhan Kılıç seferber olurken; cezaevi arazisinde yeni bir binanın yapılması şaşkınlıkla karşılandı.

09 Mart 2020 - 11:31 - Güncelleme: 09 Mart 2020 - 11:39

Mevlüt DAĞDEVİREN - Ak Parti önceki yerel seçimlerde ilçenin trafiğini de kitleyen Buca Cezaevi’ni, şehir içinden kaldırma sözü vermişti. Ancak Ak Partinin Adayı Mustafa Aslan seçilemedi. Seçimi CHP’li Erhan Kılıç kazandı. Buna rağmen artık kronik bir sorun haline gelen Buca Cezaevini kent içinden kaldırma girişimleri devam etti. Ak Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya’nın gündeme getirdiği konu, kısa sürede taraftar buldu. CHP’li Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç’ın da tam desteği ile süreç ilerlemeye başladı ve son olarak İzmir ekibi Ankara’da Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile görüşerek, cezaevinin buradan kaldırılması noktasında kararlı taleplerini ilettiler.

BAKAN GÜL ‘TAMAM’ DEDİ AMA...

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Ak Parti İzmir Milletvekili MKYK Üyesi Mahmut Atilla Kaya, CHP’li Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, Ak Parti Buca İlçe Başkanı Ali Boyla’nın da hazır bulunduğu zirvede, cezaevinin kaldırılması noktasında gayet olumlu bir yaklaşım gösterdi.

ÖNCE LOJMANLAR YIKILACAK TRAFİK RAHATLATILACAK

Bakan Gül’ün olumlu yaklaşımı karşısında Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, cezaevini buradan taşıma sürecinin doğal olarak uzun süreceğini öngörerek Bakan Gül’e bir öneri daha sundu. Başkan Kılıç, “Siz cezaevini başka bir yere taşıyana kadar biz Buca ve Şirinyer’in trafik sorununu çözecek Adnan Kahveci Caddesini tıkayan cezaevi lojmanlarını yıkıp, Adnan Kahveci Caddesini boydan boya hizmete açalım. Ancak lojmanları yıkmadan cezaevinin ihtiyaç duyduğu lojmanları başka bir yerde belediye imkanları ile biz yapalım” dedi. Adalet Bakanı Gül’ün bu öneriyi de onaylaması ile Buca Belediyesi harekete geçti. Başkan Erhan Kılıç bir iki ay içinde yeni lojman yerinin belirlenerek çalışmalara başlanacağını açıkladı. Özetle; Buca Cezaevi Lojmanları başka bir yerde inşa edilecek, Adnan Kahveci Caddesi’nin kesintisiz bir aks olmasını engelleyen cezaevinin mevcut lojmanları en kısa zamanda yıkılacak.

LOJMANLAR YIKILMADAN YENİ BİNA DİKİLDİ

Ancak bir taraftan bütün İzmir kamuoyu bu gelişmelere odaklanmışken, Buca Cezaevinin bahçesinde yeni bir bina yükselmeye başladı. Yaklaşık 500 metrekarelik bir alan kaplayan 2 katlı binanın kaba inşaatının tamamlandığı görülüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adnan Alabay'ın acı günü! Yeğeni Kaplan Alabay vefat etti
Adnan Alabay'ın acı günü! Yeğeni Kaplan Alabay vefat etti
Arızalı tıra çarptı! Ağır yaralandı!
Arızalı tıra çarptı! Ağır yaralandı!