Kandilli Rasathanesi nedir? Ne iş yapar?

Kandilli Rasathanesi nedir? Ne iş yapar?

Türkiye’de son günlerde yaşanan Manisa merkezli ve Elazığ merkezli depremlerin ardından en çok merak edilen konulardan biri de ‘Kandilli Rasathanesi’ oldu. Deprem oldu mu? Deprem kaç şiddetinde oldu? Gibi soruların yanıtlarını bulduğumuz Kandilli Rasathanesi, nedir ne iş yapar?

25 Ocak 2020 - 12:41

Türkiye’de meydana gelen büyük/ küçük ölçekli depremlerin hepsini anlık olarak takip eden Kandilli Rasathanesi, Türk bilim tarihinin önemli kurumlarından birirdir.

İlk olarak Rasathane-i Amire adıyla 1868 yılında kuruldu. Fransız hükümeti, rasathanenin kuruluşunu hava tahminlerinin telgrafla diğer merkezlere iletilmesi amacıyla desteklemiştir. Avrupa'dan satın alınan gözlem aletleri ile Pera'da 74 metre yüksekliğindeki bir tepede kurulan rasathanenin ilk müdürü Aristide Coumbary’dir.

Maçka’ya 31 Mart Vakası (12 Nisan 1909) yılında taşınan Kandilli Rasathanesi, Matematikçi ve Din İnsanı Fatih Gökmen tarafından 1911 yılında şu anda bulunduğu yere Kandilli’ye taşındı.

Milli Eğitim Bakanlığı’na 1982 yılına kadar bağlı kalan Rasathane, 1982’de Boğaziçi Üniversitesi’ne devredildi. Daha sonra 28.03.1983 tarih ve 2809 sayılı yasayla kanunlaşan 41 sayılı kararnameyle; üniversite bünyesinde; Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) adını aldı. Enstitü kapsamında; deprem mühendisliği, jeodezi, jeofizik anabilim dalları ile astronomi, jeomanyetizma, meteoroloji laboratuvarları vardır.

Prof. Dr. Haluk Özener 2015 yılında Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem ve Araştırma Enstitüsüne Genel Müdürü olarak atanmıştır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Valilik açıkladı: İzmir'de yeni korona kararları
Valilik açıkladı: İzmir'de yeni korona kararları
TikTok fenomeninin hesabı 'müstehcen' paylaşımlar nedeniyle kapatıldı
TikTok fenomeninin hesabı 'müstehcen' paylaşımlar nedeniyle...