KARABURUN’A NERGİS AKINI

KARABURUN'A NERGİS AKINI

Bugün 3'üncüsü düzenlenen Karaburun Nergis Festivaline İzmirliler adeta akın etti. 10 bin 600 nüfuslu ilçe, bir günde yaklaşık 80 bin ziyaretçi ağırladı. Elazığ depremi nedeniyle eğlence programları iptal edilse de ilçenin ekonomisi bir günlüğüne de olsa tavan yaptı ve üreticinin yüzü güldü.

26 Ocak 2020 - 21:46 - Güncelleme: 27 Ocak 2020 - 01:07

Mevlüt DAĞDEVİREN - Karaburun Belediyesi tarafından düzenlenen ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin de destek sağladığı 3. Nergis Festivali, beklentilerin çok üzerinde bir ilgi gördü. Anavatanı Karaburun olan nergis çiçeğini dünyaya tanıtmak amacıyla geleneksel hale getirilen Karaburun Nergis Festivali, havanın da güzel olmasıyla yoğun ilgi gördü. On binlerce İzmirli'nin akın ettiği ilçenin girişinde yaklaşık 5 kilometrelik araç kuyrukları oluştu. 
 

KONSERLER İPTAL

Karaburunlu nergis üreticilerinin aylardır dört gözle beklediği festival, Elazığ depreminin acısı ve gölgesinde gerçekleşti. Üreticilerin beklentileri ve mağdur olmamalı için festivali iptal etmeyen Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, onun yerine festival programı dahilindeki tüm eğlence programlarını iptal etti. Festivalin açılışında da depremde yaşamını yitiren vatandaşlarımızın anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ardından İstiklal Marşı okundu.

Elazığ'a yardım seferberliği

Festivale başından beri büyük destek veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, açılışa da katıldı. Buradaki açılış konuşmasına Elazığ'da yaşanan deprem nedeniyle çok üzgün olduklarını belirterek başlayan Soyer, "Hepimizin aklı Elazığ'da, Malatya'da... Elimizden ne geliyorsa yapmak için çabalıyoruz. Dün gece bölgeye içinde battaniye, kışlık giysi, temizlik maddesi ve kuru gıdanın olduğu 6 araç gönderdik. Yenilerini de göndereceğiz; sebze ve meyve halinden bir tır sebze ve meyve göndereceğiz. Özellikle Elazığ ve Malatya'nın kırsalında kışlık giysiye, battaniye ihtiyaç var. Sizlerin de desteğiyle topladığımız yardımları en hızlı şekilde bölgeye ulaştıracağız" diyerek, deprem bölgesi için İzmir Büyükşehir Belediyesinin yaptığı çalışmaları ve yardımları anlattı.

Ankara ve İstanbul'da da üretici pazarı

Başkan Tunç Soyer, küçük üreticiye sahip çıkmak, ürün çeşitliliğini artırmak, üreticiyle tüketiciyi buluşturmak amacıyla bu festivalin önemini de anlatarak, “Dünyanın en zengin topraklarına sahibiz. Ancak dışarıya muhtaç tarım politikasının esiri olduk. Ama bunu değiştirmek mümkün. Biz dört temel ilke üzerinden başka bir tarımın mümkün olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Üretici pazarları ile küçük üreticiyi destekliyor, önündeki engelleri kaldırıp ürünlerini aracısız tüketiciyle buluşturuyoruz. Ürünün işlenmesini sağlayarak katma değerini artırmak, üreticiyi kooperatif çatısı altında buluşturmak ve atalarımızdan kalan yerli tohuma sahip çıkmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diye konuştu.

“200 üreticiye ulaştık”

2019 yerel seçimlerinde göreve gelen Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan ise ilk nergis festivalini gerçekleştirmenin heyecanını yaşadı. Açılış törenindeki konuşmasında Elazığ'daki depremde yaşamını yitirenlerin yakınlarına baş sağlığı, yaralılara acil şifalar dileyen Başkan Erdoğan. Karaburun'un geleceği için kırsal kalkınmanın önemine vurgu yaptı. Başkan İlkay Girgin Erdoğan, "Hastalık nedeniyle bir kısmını kaybettiğimiz nergis çiçekleri İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle bölgemize geri döndü. 200 üreticiye ulaştık ve bir marka haline geldik” diye konuştu

STANDLAR GEZİLDİ ÜRETİCİLERİN TALEPLERİ ALINDI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan daha sonra festival kapsamında kurulan nergis ve yöresel ürün stantlarını tek tek gezerek üreticilerle sohbet etti. 

Açılış törenine ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Karaburun Kaymakamı Serap Özmen Çetin, İzmir Köy-Koop Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birlik Başkanı Zekeriya Mutlu, meclis üyeleri, muhtarlar ve yurttaşlar katıldı. İzmir ve çevre illerdeki vatandaşların da çok yoğun ilgi gösterdiği festival dolayısıyla Karabun ilçesi tarihi bir gün yaşadı. 

FESTİVAL 2 GÜNE ÇIKACAK

Bu yılki ilginin büyüklüğü karşısında Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, gelecek yıl festivali 2 güne çıkamayı hedeflediklerini söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Torbalı'da 17 CHP'li üyeden ortak açıklama: Seçimi iptal edip 50 kere de yapsalar...
Torbalı'da 17 CHP'li üyeden ortak açıklama: Seçimi iptal edip 50...
İzmir'de altyapı kazılarında yönetmelik değişti
İzmir'de altyapı kazılarında yönetmelik değişti