Karikatürist Ömer Çam’dan, Başkan Gümrükçü’ye anlamlı...

Karikatürist Ömer Çam’dan, Başkan Gümrükçü’ye anlamlı jest

Dünyanın dört bir yanından karikatürleri ve karikatüristleri özgür bir düşünce platformunda buluşturan “Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması”nı kazanan karikatürist Ömer Çam, ödül kazandığı karikatürünü Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’ye hediye etti.

10 Ağustos 2020 - 14:16

Kız çocuklarının eğitimi, güçlenmesi ve cinsiyet eşitliği konularında çalışmalar yapan Aydın Doğan Vakfı’nın “Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar” başlığıyla düzenlediği uluslararası karikatür yarışmasında, Eşit Özel Ödülüne Çiğlili Karikatür Sanatçısı Ömer Çam’ın karikatürü layık görüldü. “Toplumun her alanında olduğu gibi kızların ve kadınların fark edilmek, biz buradayız diyebilmek için olağanüstü çabalamalarını anlatmak istedim” diyen Çam, ödül kazandığı eserini Başkan Gümrükçü’ye hediye etti.

Yüzlerce karikatür arasından seçildi

Uluslararası Karikatür Yarışması’nda dünyanın dört bir yanından, gündeme ışık tutan eserler yarıştı. Otoritelerce “karikatür dünyasının Oscar’ı” olarak nitelendirilen serbest konulu Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın 36’ncısına, 63 ülkeden 583 sanatçı 2.172 karikatürle katıldı. Ön elemeden geçen 33 ülkeden 118 sanatçının 165 karikatürü, Uluslararası Seçici Kurul tarafından değerlendirildi.

Başkan Gümrükçü: “Anlamlı hediye”

Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve bunlarla ilişkin mücadeleyi kapsayan İstanbul Sözleşmesi’ne destek olduklarını belirten Başkan Utku Gümrükçü, bu süreçte böylesine anlamlı ödülün kendisine hediye edilmesinin önemini vurguladı. Başkan Gümrükçü “Özel olarak kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddeti hedef alan ilk sözleşme olan İstanbul Sözleşmesi’ne desteğimiz devam ediyor. Bu süreçte böylesine anlamlı bir karikatürün bize hediye edilmesinden onur duydum. Çiğlili sanatçımız Ömer Çam’ın da “Güçlü kızlar, güçlü yarınlar” temalı uluslararası bir yarışmada çok önemli bir ödülü alması bizleri ayrıca mutlu etti. Kendisini kutluyorum” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de siyaseti sarsan intihar!
İzmir'de siyaseti sarsan intihar!
Polisten kaçan sürücü kurulan barikattaki araçlara çarptı
Polisten kaçan sürücü kurulan barikattaki araçlara çarptı