Karşıyaka’da İzka İnşaat’a kıyağa meclis engeli

Karşıyaka’da İzka İnşaat’a kıyağa meclis engeli

İZKA İnşaat’ın, İzmir’in en değerli bölgesi Mavişehir’de belediyeye ait arsaya karşılık Örnekköy’de bir havuz ve spor kompleksi yaparak Karşıyaka Belediyesine devretmesi önergesi, edinilen bilgilere göre Meclise takıldı. Önergenin komisyonlara sevk edilmesinin ardından Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın, hafta başında tüm meclis üyeleri ile toplantı yaptığı ve önergenin komisyonlardan çekilerek, ilgili müdürlüklere iade edilmesi yönünde karar alındığı öğrenildi.

24 Aralık 2021 - 15:12

ÖNCÜŞEHİR - Edinilen bilgi ve belgelere göre İzka İnşaat, 2015 yılında Karşıyaka Belediyesi ile bir protokol imzaladı. Bu protokole dayanarak İzka İnşaat, 1.694 metrekaresi Belediyeye ait olan arsa üzerine prefabrik yapılardan oluşmak kaydıyla şantiye yapıları inşa etti. Protokole göre İzka İnşaat, imar planlarında spor alanı olarak kayıtlı olan kendi arsasında kapalı spor salonu yapacak, kapalı spor salonu inşaatı tamamlandıktan sonra da belediyeye ait 1.694 metrekare arsa ile üzerindeki şantiye yapılarını da bedelsiz olarak Karşıyaka Belediyesine bırakacaktı.

Ancak İzka İnşaat, ne ruhsatını aldığı kapalı spor salonu inşaatına başladı ne şantiye yapılarını Karşıyaka Belediyesine devretti ne de belediyenin arsası üzerindeki işgaline son verdi. Bunun üzerine Karşıyaka Belediyesi, 2018 yılında İzka İnşaat’a noter aracılığıyla ihtar gönderdi; 2015 yılında taraflar arasında imzalanan protokole uygun olarak şantiye binaları ile belediye arsasının devrini istedi.

İZKA İNŞAAT, PROTOKOLÜ YOK SAYIP İMAR AFFINA BAŞVURDU

Ancak iddiaya göre İzka İnşaat, belediyenin bu ihtarının ardından, protokol ile işgal ettiği belediye arsasını boşaltmak yerine 2019 yılında belediye arsası üzerindeki şantiye yapılarını kaynak göstererek İmar Barışına başvurdu ve yapı kayıt belgesi aldı.

ŞANTİYEYİ DEVRETMEDİĞİ GİBİ ARSAYI DA VERMİYOR

İzka İnşaat, protokolde taahhüt ettiği halde şantiye yapılarını belediyeye devretmediği gibi belediyeden 1.694 metrekarelik arsa ile üzerindeki yapıların kendisine devrini talep etti. Mavişehir’deki arsayı satın almaya da yanaşmayan İzka İnşaat, bu arsa karşılığında Karşıyaka Belediyesi’nin Örnekköy’ün bitiminde Kent AŞ. Şantiyesinin yakınındaki belediye arsasına havuz yapmayı teklif etti.

BAŞKANLIK ÖNERGESİ GERİ ÇEKİLECEK

İzka İnşaat’ın bu teklifi Başkanlık önergesi olarak Karşıyaka Meclisine geldi. Aralık ayı meclisinde bu ballı takası konu alan önerge komisyonlara sevk edildi. Ancak bu önergenin Karşıyaka Belediye Meclis üyeleri ile CHP örgütünde büyük tepki çekmesi üzerine Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, pazartesi günü saat 11.00’de CHP’li tüm meclis üyelerini toplantıya çağırdı. Toplantıda konunun detayları görüşüldü ve tepki çeken bu önergenin komisyonlardan çekilerek, ilgili müdürlüklere iade edilmesi yönünde karar alındı.

300 MİLYONA KARŞILIK 10 MİLYON

Karşıyaka’da büyük rahatsızlık yaratan bu ballı takası değerlendiren ilçedeki bazı siyasi aktörler, “Mavişehir’deki arsanın bugünkü bedeli 300 milyon liradır. İzka İnşaat’ın Örnekköy’de belediye arsası üzerine yapmayı vaat ettiği havuz ve spor kompleksinin maliyeti ise olsa olsa 10 milyon liradır” iddiasında bulunuyor.

İŞTE O ÖNERGE:

13-EMLAK İSTİMLAK MDR.-60240) Karşıyaka Şemikler Mahallesi 26022 ada 1 parseldeki 5.894,00 m2 alanın yaklaşık %28’i olan 690/2400 (1.694,53 m2) hissesi Belediyemize ait olup 1/1000 ölçekli İmar planında “Belediye Hizmet Alanı”na isabet etmekte olup parselin tamamı Belediyemize ait olmadığı için halihazırda değerlendirme imkanı bulunmadığından 2886 sayılı yasa kapsamında arsa karşılığı inşaat yapım ihalesinde kullanılması düşünülmekte, Karşıyaka-Örnekköy Mahallesi 25544 ada 3 parseldeki 1/1000 ölçekli imar planında “Kapalı Spor Tesis Alanı”na isabet etmekte olan taşınmazımızın üzerine Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksi yapılmak üzere projesine uygun olarak ihale ile belirlenen yüklenici tarafından yapılacak inşaata karşılık, Karşıyaka-Şemikler Mahallesi 26022 ada 1 parseldeki 690/2400 (1.694,53 m2) hissemizin yükleniciye inşaat yapım bedeli olarak devredilmesi hakkında önerge.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir Tire’de silahlı kavga: 1 ölü
İzmir Tire’de silahlı kavga: 1 ölü
Çeşme’de uzman çavuşu bıçaklayarak öldüren zanlı tutuklandı
Çeşme’de uzman çavuşu bıçaklayarak öldüren zanlı...