Kemalpaşa’da vatandaştan foseptik nöbeti!

Kemalpaşa'da vatandaştan foseptik nöbeti!

Kemalpaşa ilçesini, Turgutlu’ya bağlayan ve Karayolları Bölge Müdürlüğü uhdesinde bulunan yol, vatandaşları mağdur ediyor. Örnekköy, Armutlu, Ören, Bağyurdu ve Halibeyli mahallelerine kadar ulaşan yol üzerinde Karayolları tarafından kazı izni verilmemesi sebebi ile hiçbir alt yapı çalışması yapılamıyor. Yola cephesi olan birçok konut, ne kanalizasyon, ne de doğalgaz hizmetinden faydalanamıyor.

04 Temmuz 2021 - 19:50

21 yüzyılda, İzmir’in en büyük ilçelerinden biri olan Kemalpaşa’da halen foseptik çukuru kullanan birçok konut bulunuyor. İZSU tarafından başlatılan kanal yenileme projesi birçok mahallede devam ederken, ana yola cephesi olan birçok ev bu hizmetten faydalanamıyor. Karayolları tarafından kazı izni verilmemesi sebebi ile yolda hiçbir çalışma yapılamıyor. Vatandaş hem İZSU’ ya atık su bedeli, hem de dolan foseptik çukurunu boşaltmak için vidanjör hizmeti ödemesi yapıyor.

Fiber İnternetimiz var, Kanalizasyonumuz Yok!
Armutlu, Hürriyet Mahallesi Şehitler Caddesi üzerinde bulunan Öndül Apartmanı sakinlerinde Ömer Öndül, İzmir’in metropol ilçelerinden biri olan Kemalpaşa’da böyle bir sorunun olmasına anlam veremediğini söyledi. Öndül, “Ben 2 yıldır burada ikamet ediyorum. Buraya taşındığımdan beri bu sorun devam ediyor. Müracaat etmediğimiz yer kalmadı. Her gün kalkıp, foseptik çukuru doldu mu, taştı mı diye bakmak zorunda kalıyoruz. Hem atık su bedeli ödüyoruz, hem çektirmek için vidanjör parası. Bürokratik çekişmeler sebebi ile mağdur oluyoruz. Yaz aylarında kokudan duramıyoruz.  Yetkililer artık sesimizi duysun. Karayolları izin vermiyorsa, bu yolu Büyükşehir Belediyesine versin. Tek isteğimiz sorunumuzun bir an önce çözülmesi. En azından sorunumuz çözülene kadar İZSU’nun vidanjör parası tahsil etmemesi.  Artık bıktık. Eğer sorunumuz çözülmez ise buradaki mahalle sakinleri bir olup sesimizi duyurmak için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

Mağduriyetimiz Giderilsin
Hürriyet Mahallesi, Şehitler Caddesi üzerinde bulunan Gülerhan Apartmanı sakinlerinden Abdurrahman Batış’ta, iki kurum arasında yaşanan sorunun vatandaşı mağdur ettiğini söyledi. Batış, “Karayolları kazı izni vermiyor, İZSU’da izin vermiyorlar diye sorunu çözemiyor. Bu durum da biz ne yapacağız. Ömrümüzün sonuna kadar foseptik çukurunun başında mı bekleyeceğiz. Artık çukurun taşmasından bıktığımız için, kendimiz pompa ile boru çekip kanalizasyona kendimiz atık suyu gönderiyoruz. İlgilenen kimse olmadığı zaman da bu pislik yola akıyor. Karayolları izin vermiyorsa Büyükşehir Belediyesi bu yolu alsın. Olay sadece kanalizasyon ile bitmiyor. Arka sokağımızdaki binada doğalgaz var, bizim binamız da doğalgaz yok. Bu hizmetlerden bizler neden faydalanamıyoruz. Sorunumuza bir an önce çözüm istiyoruz.” dedi.

 Bu Rezillikten Ne Zaman Kurtulacağız
Şehitler Caddesi üzerinde bulunan Yıldız Apartmanı sakinlerinden Müzeyyen Aktaş’da özellikle kanalizasyon sorununun acilen çözülmesi gerektiğini ifade etti. Aktaş “Ben sekiz ay önce bu binaya taşındım. Yeni bina. Ancak alırken kimse bir şey söylemedi. Böylesi önemli bir sorununun olduğunu bilseydim kesinlikle almazdım bu daireyi. Hangi devirde yaşıyoruz. Doğalgaz bizim buraya geldi. Ancak sadece onunla bitmiyor. Sık sık doluyor foseptik, yöneticimiz çektiriyor. Bakıyorum, Armutlunun merkezinde kanalizasyon çalışması varmış. Çok sevindim bu rezillikten kurtulacağız diye. Ama değişen bir şey olmadı. Dibimizde kanal çalışması yapılıyor ancak, bize yine gelmeyecek çünkü Karayolları yine izin vermiyor. Ben artık art niyet arıyorum bu durumdan. Bu sorunun çözümü için ne gerekiyorsa yapacağız. Bu iş çözümlenene kadar peşini bırakmayacağız.” dedi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kız meselesi sonu oldu... Uzman Çavuş’un acı sonu!
Kız meselesi sonu oldu... Uzman Çavuş’un acı sonu!
Kolonlar patladı, inşaat çöktü: 1'i ağır 3 yaralı
Kolonlar patladı, inşaat çöktü: 1'i ağır 3 yaralı