Kökkılınç: İZSU bütçesinin yüzde 47’si yatırıma ayrıldı

Kökkılınç: İZSU bütçesinin yüzde 47'si yatırıma ayrıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İZSU'nun 2022 yılı bütçesi Büyükşehir Meclisinde görüşülüyor. CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, bütçeyi savunarak, yüzde 47'sinin yatırıma ayrıldığını söyledi.

30 Kasım 2021 - 17:51 - Güncelleme: 30 Kasım 2021 - 19:17

ÖNCÜŞEHİR - Türkiye ekonomisinde yaşanan krizlere dikkat çekerek sözlerine başlayan CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, “Türkiye dünyadaki ekonomik ve sosyal gelişmelerden nasıl etkileniyor ise doğaldır ki İzmir’de ülkemizde yaşanmakta olan olumsuz gelişmelerden aynı şekilde etkilenmektedir. Genel ekonomik ve sosyal gidişatın dışında pandemi süreci hem vatandaşlara hem de kurum ve kuruluşlarımızın karşısına ekonomik ve sosyal anlamda birçok güçlü çıkarmıştır. Yaşamakta olunan bu güçlükler, İBB’nin öncülüğünde geliştirilen projelerle büyük bir dayanıma içerisinde aşılmıştır. İZSU’nun da bu süreçte özverili çalışmaları ile başarılı bir sınav verdiğini kabul etmeliyiz. Zorlu pandemi sürecinde 2019-2020-2021 yıllarında hayata geçirilen su kaynaklarının yönetimi alt yapı ve arıtma sistemleri yatırımları için toplam 1 milyar 250 milyon TL tutarında yatırım gerçekleştirildiğini görmekteyiz. 2022 yılı içinde bütçenin yüzde 47’sinin yatırımlara ayrıldığı görülmekte” şeklinde konuştu.

İÇME SUYU HATTI YATIRIMLARI KALEM KALEM AÇILANDI

İçme suyu hattı yatırımlarını anlatan Kökkılınç, "Şimdi, bu yatırımlara kısaca değinecek olursak; Kentin içme suyu ihtiyacımı karşılamak için, iki yılda, 175 yeni su sondaj kuyusu açılarak alternatif su kaynaklarının kentlilerin hizmetine sunulduğunu, yürütülen çalışmalar kapsamında 57 içme suyu sondaj kuyusu imalatının devam ettiğini; Dikili'de içme suyu altyapısının tümüyle yenilendiğini, Çandarlı Göleti İçme Suyu Arıtma Tesisi'nin yapımının tamamlandığını, Çeşme'de eskiyen ve kaçaklara neden olan tüm iletim hatları ve su sebekelerinin yenileme çalışmalarına devam edildiğini. Seferihisar'ın 30 yıllık içme suyu hatlarının yenilenmesi projesine başlanıldığını; Torbalı'da yürütülen çalışmalar kapsamında 240 kilometre uzunluğunda yeni şebeke hattı imalatı ve bakım onarım çalışmasının yapıldığını, 120 kilometrelik yenileme çalışmasının devam ettiğini görüyoruz. Kiraz da 153 kilometrelik içme suyu hattında yenileme çalışması olduğunu;  Ödemiş, Beydağ ve Kiraz'ın içme suyu şebekesi ve iletim hatlarındaki bakım ve onarım çalışmalarının sürdüğünü, 123 kilometrelik içme suyu şebekesi ve iletim hattı ile 11 kilometrelik branşman hattının yapıldığını, Tire ve Bayındır 'da eskiyen 35 yıllık içme suyu hatları ve 100 kilometrelik içme suyu şebekesinin yenileme çalışmaları için 30 milyon liralık yatırım yapıldığını, Kavaklıdere içme Suyu Arıtma Tesisi'nin yapımının tamamlandığı alternatif içme suyu hatlarının döşendiğini; Mordoğan lçme Suyu Arıtma Tesisi tamamlandığını, Bornova’da Karaçam Gölet suyunun "içme suyu" haline getirecek arıtma tesisinin tamamlandığını, Halkapınar İçme Suyu Arıtma Tesisi'nin kapasitesini yüzde 50 artırmak için başlatılan çalışmaların devam ettiğini, Kınık ve Bergama 'da içme suyu arıtma tesislerinin kurulduğunu görüyoruz” dedi.

“TÜRKİYE'NİN ÖNCÜ ŞEHRİ OLMASI BİZLERİ GURURLANDIRMIŞTIR”

"Hepimizin bildiği üzere, su kaynaklarımızın korunması, geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi yaşamsal bir önem taşımaktadır. Bir başka deyişle su hayattır. Bu kapsamda İZSU Genel Müdürlüğü, Avrupa Birliği standartlarında arıtma sayısı ve kişi başına düşen atık su arıtma miktarı ile TÜİK verilerine Türkiye'de lider konumdadır. Kurumun bu başarısı ve Türkiye'ye örnek öncü bir kuruluş olması bizleri gururlandırmaktadır. İzmir'in atık sularının %97'si arıtılmaktadır. Bu sayededir ki, Marmara Denizi ve görülen bir çevre kirliliği olan musilaj İzmir'de görülmemiştir."

"YATIRIMLAR KÖTÜ EKONOMİK KOŞULLAR KARŞISINDA SON DERECE TAKDİRE ŞAYANDIR"

Yatırımları anlatmaya devam eden Kökkılınç, “Yine yatırımlara dönecek olursak;  Buca Sebze ve Su Ürünleri Hali'nde evsel atıkların biyolojik arıtma teknolojisi ile arıtılmasını sağlayan paket arıtma tesisinin hizmete girdiğini, Urla da paket arıtma sistemi çalışmalarının sürdüğünü, yeni kanalizasyon, şebekesi, atıksu ve yağmursuyu hattının oluşturulduğunu, dere ıslah projesinin ise tamamlandığını, Kemalpaşa'da 105 kilometrelik yeni kanalizasyon hattı çalışmalarının tamamlandığını görüyoruz. Arıtılmış atıksuların deniz ortamına deşarjı için hazırlanan projeler kapsamındaki çalışmaların ihalesinin yapılmasını, kent genelinde kanal görüntüleme ve kanal temizliğinin yapılarak atık su ve yağmur suyu kanallarındaki problemlerin kazısız teknoloji ile giderilmesini, Bayraklı, Karşıyaka, Çiğli ve Gümrük Atıksu Pompa İstasyonlarına koku giderim sistemlerinin kurulmasıyla tamamlanan çalışmalar sayesinde bu bölgelerde çevreyi rahatsız ettiği ileri sürülen koku probleminin ortadan kaldırılmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Son yıllarda değişen yağış rejimi ile birlikte kısa süreli ancak şiddetli yağışların kentte yarattığı olumsuz etkileri ortadan kaldırmak için kanal ve yağmur suyu hatlarını ayrıştırma çalışmalarının da aralıksız devam ettiğini görüyoruz. Son 2 yılda kent genelinde 72 kilometre ayrıştırma yapılarak Yüzülebilir Körfez hedefi için büyük önem taşıyan projeler kapsamında ,187 milyon liralık yatırım yapılması ise, pandeminin tüm olumsuz koşulları ve döviz kurlarındaki kötü tablo ile ülkemizin içinde bulunduğu kötü ekonomik koşullar karşısında son derece takdire şayandır. "İZSU' nun  yağmur sularının ayrıştırılması projeleri kapsamında da; Buca,Bornova, Karşıyaka, Bayraklı, Çiğli, Karabağlar, Bayındır, Urla ve Konak ilçelerimizde olmak üzere toplamda 126 kilometre uzunluğunda yağmur suyu hattı imalatlarının devam ettiğini, İzmir'de yakın zamanda yaşadığımız sel felaketinin ardından 42 derede yürütülen bakım onarım ve yenileme çalışması kapsamında 35 milyon liralık yatırım yapıldığını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“KÖTÜ EKONOMİK ÖLÇÜTLERE RAĞMEN YÜZDE 15 SEVİYESİNDE ZAMLA KALINDI”

Türkiye'de her geçen gün kötüye giden ekonomiye işaret eden Kökkılınç, “Ülkemizde resmi olarak açıklanan rakamlara göre, 2021 yılı enflasyonu yüzde 19-20 aralığında seyrederken, üretici fiyat endeksi de yüzde 46.31’dir. merkezi idarenin harç ve zamlarda öngördüğü yeninden değerleme oranı da yüzde 36’dır. Elektrik, doğalgaz, akaryakıt, hammadde ve döviz artışlarına bağlı olarak ekonomik dengelerin alt üstü olduğu bir süreçte İzsu Genel Müdürlüğü hizmetlerini kesintisiz olarak sürdürmüştür. 2021 yılının başında tüm bu kötü ekonomik ölçütlere rağmen yüzde 15 seviyesinde zamla kalınmış, başkaca bir zam yapılmamış fiyat uyarlamasına gidilmemiştir. Bu şekilde kurumca 2021 yılı için yaklaşık 80 milyon lira vatandaşımıza bırakılmıştır. 350 bin abonenin suyu ödenmemiş borçlara rağmen kesilmemiştir. Askıda fatura uygulaması ile 15 bin 548 vatandaşımızın 1 milyon 375 bin lira tutarında faturası ödenmiştir. Esnafımız için 3 ay boyunca faturalarında yüzde 50 indirim yapılmış, esnafımıza 9 milyon lira tutarında destek sağlanmıştır” diye konuştu. 

“BARAJLARIN BEDELİNİ FAİZİ İLE YEREL İDARELERİNDEN ALMAMALIDIR”

Devlet Su İşleri’nin (DSİ) yatığı barajların bedelini yerel idarelerden almaması gerektiğini savunan Kökkılınç, “İzsu Genel Müdürlüğü gibi suyu yerelde yöneten idarelerin gelirinin yüzde 80’i su abonelerinden yüzde 15 İller Bankasından gelen paylardır. Merkezi idare bu payları arttırmalıdır. DSİ baraj yapan bir merkezi idare kuruludur. Yaptığı barajların bedelini faizi ile yerel idarelerinden almamalıdır. Barajların merkezi idare yatırımı olarak tüm yükümlüğünü üstelenmesi esas almalıdır. Bu konuda yasal bir düzenleme yapılmalıdır” dedi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir’de sağanak yağış ve kar teyakkuzu
İzmir’de sağanak yağış ve kar teyakkuzu
İzmir Valisi’nden korkutan ‘Omicron’ açıklaması: İzmir son iki gündür kendi rekorunu kırıyor
İzmir Valisi’nden korkutan ‘Omicron’ açıklaması: İzmir son...