KONAK 34 MİLYON VERİP 4’ÜNÜ GERİ ALABİLİYOR

KONAK 34 MİLYON VERİP 4'ÜNÜ GERİ ALABİLİYOR

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunması için İzmir Valiliğine 34 milyon lira katkı payı aktardıklarını belirterek, “Ancak bunun 4 milyon lirasını Konak sınırları içerisinde yer alan tarihi eserlerin restorasyonunda kullanabilmişiz. Bu yaptığımız katkıya karşı çok düşük bir orandır” dedi.

02 Ağustos 2019 - 19:50 - Güncelleme: 03 Ağustos 2019 - 00:13

Mevlüt Dağdeviren - İzmir’de en fazla tescilli yapı barındıran Konak Belediyesi, Valilik bünyesinde yer alan Taşınmaz Kültür Varlıkları Koruma Kurulundan daha fazla pay bekliyor. Konak Belediyesi Ağustos ayı meclis toplantısında Konak’ta yer alan ve sayıları 6 bine yaklaşan tescilli yapıların restorasyon projeleri ile ilgili bir sunum yapıldı. Sunumda bugüne kadar yapılan restorasyonlar ile restorasyon projeleri devam eden yapılara ilişkin bilgiler verildi.

Bu konuda çok yakın bir zamanda İzmir Valisi ile bir görüşme gerçekleştirdiğini belirten Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “İzmir’de en çok tescilli yapı barındıran ilçe olarak Taşınmaz Kültür Varlıkları Katkı Payı fonundan arzu ettiğimiz ölçüde destek alamıyoruz. Baktığımızda Konak ilçesi olarak biz bu fona 34 milyon lira katkı yapmış, ancak buna karşılık sorumlu olduğumuz bölgedeki tescilli yapıların restorasyon projeleri için ancak 4 milyon lira katkı alabilmişiz. Bu dengesizliğin düzeltilmesini talep ediyoruz, konuyu da Sayın Valimizle görüşerek kendisine aktardık” diye konuştu.

BAŞKAN BİLA BEDEL ÇALIŞIYOR

Mecliste AK Parti Grubunun verdiği soru önergesi de cevaplandı. Ak Parti yazılı önerge vererek belediye şirketlerine yapılan atamaları kimin ne kadar huzur hakkı aldığını sordu. Bu konuya hazırlıklı olduğunu belirten Başkan Batur, kendisinin bir belediye şirketinde yönetim kurulu başkanı olduğunu ve aldıkları karar gereği bila bedel bu işi yaptığını ancak her iki şirketin yönetim kurulunda yer alan toplam 14 meclis üyesinin ise her birinin aylık 2500 lira huzur hakkı aldığını açıkladı. Batur, bu huzur hakkının ise daha önce 2900 lira iken bunu 2500 lire seviyesine çektiklerini sözlerine ekledi.

690 İŞÇİ İLE TOPLU SÖZLEŞME

Başkanı Abdül Batur, 690 belediye işçisini ilgilendiren toplu iş sözleşmesi hakkında da meclise bilgi verdi. Başkan Batur, “Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile belediye şirketlerine aktarılan işçilerimiz var. MERBEL Şirketine aktarılan 690 işçi için, bunların şartlarının iyileştirilmesi noktasında bir sözleşme imzaladık. 417 TL ve 312 TL yol, yemek bedeli olmak üzere bir iyileştirme yaptık. Tolu iş sözleşmesini imzaladık. Gelecek yıl 20 Haziran’dan sonra KHK’lı arkadaşlarımız ile ilgili net kararlar verilmesini bekliyoruz. Belediye olarak çalışma arkadaşlarımıza daha olumlu ve iyi ortamın sağlanması noktasında çalışmalarımızı yürüteceğiz” dedi.

HAKAN YILDIZ’DAN ELEŞTİRİ

Meclis oturumunun dilek ve temenniler bölümünde söz alan AK Partili Konak Belediye Meclis Üyesi Hakan Yıldız ise şirketlere 14 meclis üyesinin 2500’er liralık huzur hakkı ile atanmasını doğru bulmadıklarını söyledi. Başkan Batur’a birkaç noktadan eleştirilerini yönelten Yıldız, “14 meclis üyesine ayda 35 bin lira kaynak aktarılmasını doğru bulmuyoruz. Ayrıca ilkeleriniz arasında şeffaf belediyecilik kavramı var. Ki biz de çok hassasiyetle üzerinde duruyoruz. Ancak meclis toplantılarının canlı yapılmasını şeffaf belediyecilik unsuru olarak görmek yetersiz, zaten meclis toplantıları halka açık, zaten basın geliyor. Örneğin bu belediye şirketlerine yapılan atamalar konusunda en azından grubumuz bilgilendirilir yada nezaket gösterirdiniz; aramızda mali müşavir, hukukçu olan arkadaşlarımız var. Sembolik de olsa bu şirketlerin denetimlerinde birer arkadaşımıza görev verilebilirdi. Ama onların içerisinde maalesef 1 tane Cumhur ittifakından arkadaşımız yok. O zaman şeffaf belediyecilik ilkesi biraz eksik kalıyor. Yani söylem şeffaf ama eylemin buna çok uygun olduğunu söylemek zor” diye konuştu. Yıldız, Gültepe kentsel dönüşüm projesi, Kahramanlar pazaryeri ve belediye hizmet binasının Tepecik’e taşınıp taşınmaması ile ilgili de Başkan Batur’dan kendi gruplarına detaylı bilgi aktarılmasını talep etti. Yıldız, Ak Parti Grubu olarak 5 yıllık dönemde Konak’a katkı koymayı temel hedef olarak belirlediklerini bir kez daha hatırlattı. Yıldız’ın bir diğer eleştirisi ise 100 gün raporu yayınlayan başkanlara oldu. Yıldız, 100 günde elle tutulur bir hizmet yapılmasını beklemediklerini belirterek, “Göreve yeni başlayan çiçeği burnunda başkanlar yapabilir ama siz tecrübeli bir Başkansınız, bu konuda daha doğru bir yaklaşım bekliyorduk” dedi.

HUZUR HAKKI ALMIYORUM!

Bunun üzerine Batur, “Belediye yönetiminde, belediye meclisi üyesi arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Daha önce 14 belediye meclis üyesi görev yaparken şimdi iki taraf da 14 kişi. Bu bizim takdirimiz. Belediye başkanı olarak herhangi bir maddi çıkar veya kamu gelirini almıyorum. Yönetiminde ben bulunacağım. MERBEL Şirketi önemli. Yönetim kadrosunda, yönetim kurulu başkanı olmamdan doğal bir şey olmaz. Ben kendimin olmadığı yerde kafam rahat olmaz. Huzur hakkı ile de işimiz yok” diye konuştu.

HİZMET BİNASI TEPECİK’TE OLMAZ

Konak Belediyesi hizmet binasının Tepecik’teki pazaryeri yanına yapılmasının planlandığını da hatırlatan Başkan Batur, “Bu konuda anket yaptırdık. Belediyeyi Basmane’den alıp başka yere götürürsek vatandaşın bakış açısı ne olur, diye… Yaptırdığımız ankette, halkın yüzde 82’si, belediye binasının yerinde kalması gerektiğini belirtti. Her kesime sorarak yapıldı. Yine soracağız. Belediye meclis üyelerinin onayını da alacağız” dedi.

OVACIK KARDEŞ BELEDİYE OLDU

Konak Belediyesi’nin, Tunceli’nin Ovacık ilçesi ile Kardeş Şehir olmasına yönelik gündem maddesi de, meclisten oybirliği ile geçti. Başkan Batur, “Ovacık ile Kardeş Şehir olmamız yönünde onlardan talep geldi. Ovacık Belediyesi tarımsal kalkınmada önemli bir belediye. Yeni anlayış ile bizlimle çalışmak istediklerini söylediler” dedi.

Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • ahmet masat
    11 ay önce
    başkanım tepecik çok felaket el atmassan millet per perişan olur dayancak güç kalmadı açık net tepecıkdekı muhtarlarla konuş meclıs üyemıs var ali abi konuya vakif
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Pekcan'dan esnafa kredi yapılandırma müjdesi
Bakan Pekcan'dan esnafa kredi yapılandırma müjdesi
BAŞKAN GÜNEL HAFTAYA ZABITA PERSONELİ iLE BAŞLADI
BAŞKAN GÜNEL HAFTAYA ZABITA PERSONELİ iLE BAŞLADI