Konak Meclisi’nde ’Gültepe Spor Tesisi’ne verilecek isim...

Konak Meclisi'nde 'Gültepe Spor Tesisi'ne verilecek isim tartışma yarattı!

Konak Meclisi’nde, Gültepe Spor Kompleksine ‘Naim Süleymanoğlu’ isminin yerine ‘Atatürk’ isminin verilmesi tartışmalara neden oldu. MHP'li Meclis Üyesi Ahmet Yeniçırak’ın “Naim Süleymanoğlu ismini vermemek için mi Atatürk ismini öne sürdük” sözlerine cevaplayan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Biz Atatürk’e gönülden inanıp 100. yılda Atatürk isminin bir yerde yaşatılmasını istiyoruz. Naim Süleymanoğlu, Atatürk’le kıyaslanacak biri mi?” dedi.

06 Ocak 2022 - 16:51 - Güncelleme: 17 Ocak 2022 - 18:34

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR - Konak Belediyesi’nin Ocak ayı Olağan Meclis toplantısının ikinci oturumu Belediye Başkanı Abdül Batur idaresinde Selahattin Akçiçek Kültür Merkezinde gerçekleşti.

Oturumda ‘Gültepe Spor Tesisi’ne ‘Atatürk’ adının verilmesi gündem konusu oldu.

Geçtiğimiz yılın haziran ayında, AK Parti grubu tarafından Gültepe Spor Kompleksine dünya şampiyonu ve rekortmen Milli Halterci Naim Süleymanoğlu’nun adının verilmesi önerge olarak sunulmuştu. 6 aydır sonuçlanmayan önerge bugün gerçekleştirilen oturumda gündeme geldi.

Gültepe Spor Kompleksine ‘Naim Süleymanoğlu’ isminin verilmesine ilişkin önerge, komisyonlarda oybirliği ile reddedildi. Yerine adının ‘Gültepe Atatürk Spor Tesisleri’ olması oy birliği ile kabul edildi.

BATUR: ATATÜRK’ÜN ADINI TAŞIYAN BİR TESİS YOK

Başkanlıktan gelen ‘Belediyemizce yapımı gerçekleştirilen Gültepe Spor Tesislerine “Gültepe Atatürk Spor Tesisleri” adının verilmesi’ önergesi hakkında konuşan Başkan Batur, “Bu konu ilgili komisyonlarda görüşülmedi ama bir önceki oturumda gündeme getirmiştik. Biliyorsunuz 2023 yılı Cumhuriyetin kuruluşunun 100. Yılı. İzmir2in kalbi olan Konak’ta da kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün adını taşıyan bir tesis yok. Atatürk isminin bir tesisimizde yaşatılması konusunda görüş birliğine varmıştık. Gültepe’deki spor tesislerine Naim Süleymaoğlu’nun adının verilmesi önerilmişti. Komisyon kabul eder etmez ama bir değişiklik yapma şansı yok. Meclis’ten komisyona bir önerge gitmedi zaten. Biz Atatürk isminin verilmesini oyluyoruz” dedi.

PUĞ: KURTARICIMIZ ATATÜRK’ÜN İSMİNİN VERİLDİĞİ BİR TESİS YOK

CHP’li Meclis Üyesi Ulvi Puğ, Naim Süleymanoğlu isminin kabul edilmesinin gerekçesi olarak tesise Atatürk ismini verildiği gösterdiklerini söyleyerek, “100. yıllar çok büyük bir sorumluluk. Pandemisinden depremine ve sel basmalarına kadar çok ciddi sorumluluklarımız vardı. Ama birçok iş gerçekleştirdik. Naim Süleymanoğlu ismini toplantıda tartıştık. Naim Süleymanoğlu hepimizin ortak değeri. Göğsümüzü kabartan bir sporcu. Buradaki temel sıkıntı nokta atışı olması ve bir tesise adının önerilmesi. Uygun görülen bir yere denseydi sorun olmazdı. Ama 100. yıl çok önemli. İzmir’in kurtuluşu, cumhuriyetin kurtuluşu ve Konak’ta kurtarıcımız Atatürk’ün isminin verildiği bir tesis yok. Biz Arkadaşlarımıza Atatürk adının verilmesini önerdik ve oybirliği verildi. İkinci isim önerisi de tabii ki de aklımızda. Konak’ta bugüne kadar bu cumhuriyetin kurucunun  adının olduğu bir tesis yok. Ben nokta atışı yapmak gibi olmayayım ama Atatürk Meydanı tabelası koydurmuştuk. Önümüzdeki mecliste de önerge olarak getiririz. Macibur Rahman Caddesi’ne 9 eylül caddesi adını koydurursak kimse itiraz etmez diye düşünüyorum” dedi.

TOSUN: USULEN BİR YANLIŞLIK VAR

AK Partili Meclis Üyesi Öztekin Tosun ise, “Bizim isimler yönünden bir itirazımız yok. Atatürk denince hiç sıkıntımız yok. Atatürk dediğinde ortak bir karar veririz. Biz 2021’de biz bunun kararını verdik. Mustafa Kemal Atatürk isminin verilmesine dair bir oy birliği verdik ama bununla ilgili bir önerge yoktu. Siz verin biz tartışalım dedik. Karar önceden verildi, usulen bir yanlışlık var” ifadelerini kullandı.

CHP’li Puğ ise görüşünü tekrar ederek, “Biz o ismi kararın gerekçesi olarak verilen önergeni ret olarak verildik. Yani bir karar verilmemişti. Ret kararının gerekçesi olarak Atatürk ismi verelim dedik” şeklinde konuştu.

YILDIZ: ÖNERGEYİ KOMİSYONLARA GÖNDERELİM YENİDEN RAPORLANDIRILSIN

AK Partili Meclis Üyesi Hakan Yıldız, usul noktasında bir tartışma yaşandığın belirterek, “tutanağı gündem maddesine bakarsanız Naim Süleymanoğlu isminin verilmesine oy birliğiyle uygun bulunmadığına deniliyor. Sanki arkadaşlarımız kendi önergelerini reddetmiş gibi oluyor. Bu önergeyi komisyonlara gönderelim yeniden raporlandırılsın. Bugün Atatürk ismini vermiş olacağız. Tesisin ismini de daha uygun bir yere vermek amacıyla değerlendiririz. Hem 6 ay ekleyen önergemiz yerine gelmiş olur. Hiçbir belediye başkanı düşünmemiş, hiçbir yere ismini vermemiş. O da bu meclise nasip oldu. İnşallah bu ismi vermek yine bize nasip olur” dedi.

BATUR: NAİM SÜLEYMANOĞLU, ATATÜRK’LE KIYASLANACAK BİRİ Mİ?

Önergenin 6 ay beklediğini dile getiren MHP'li Meclis Üyesi Ahmet Yeniçırak tartışma yaratacak bir açıklamada bulunarak, “Naim Süleymanoğlu ismini vermemek için mi Atatürk ismini öne sürdük” sözlerine üzerine Başkan Batur, “İşi başa yere götürmenize gerek yok. Bu konuyu bir aydır tartışıyoruz kendi grubumuzla. Buraya Atatürk adının koyulması noktasında hem fikiriz. Ama senin söylediğin cümle iyi bir şey değil. Biz Atatürk’e gönülden inanıp 100. yılda Atatürk isminin bir yerde yaşatılmasını istiyoruz. Naim Süleymanoğlu, Atatürk’le kıyaslanacak biri mi? Tamam değerlendireceğiz dedik. Ama Naim Süleymanoğlu’nun ismini vermemek için mi Atatürk ismini verdiniz demek çok yanlış” diyerek cevapladı.

Oy birliği ile kabul edilen önerge hakkında Batur, “Bütün arkadaşlarımıza ve meclis grubumuza teşekkür ediyorum” dedi.

NAİM SÜLEYMANOĞLU İSMİ İÇİN ALTERNATİFLER DEĞERLENDİRİLECEK

Gündem dışı konuşmalarda Naim Süleymanoğlu ismi için sözlü önerge sunan Başkan Batur,“Naim Süleymanoğlu isminin Konak sınırları içerisinde Naim Süleymanoğlu ismine yakışır bir yere verilmesine ilişkin Başkan olarak sözlü bir önergem var. Bunun Çevre ve Hukuk Komisyonlarında görüşülmesini oylarınıza sunuyorum” ifadelerini kullandı.

 

Başkan Batur’un önergesi oybirliği ile kabul edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de hava ne zaman ısınıyor? Meteorolojiden iyi haber var
İzmir'de hava ne zaman ısınıyor? Meteorolojiden iyi haber var
Memleket Partisi İzmir, Menemen'de Uğur Mumcu'yu andı
Memleket Partisi İzmir, Menemen'de Uğur Mumcu'yu andı