Konak’ta Kovid sonrası ilk meclis

Konak'ta Kovid sonrası ilk meclis

Koronavirüs salgınına yönelik tedbirlerin hafifletilmesiyle birlikte Konak Belediyesi de yeniden meclis toplantılarını yapmaya başladı. İlk meclis hem komisyon seçimleri hem de faaliyet raporunun oylaması dolayısıyla gergin geçti. Ak Parti Grubunun eleştirilerine karşılık Başkan Abdül Batur, "Kavga etmeye değil, iş yapmaya geldik. Konak'ı bulunduğu yerden daha ileriye taşıyacağız" dedi.

19 Haziran 2020 - 00:34

Konak Belediyesi normalleşme sürecinin ilk olağan meclis toplantısını Kültürpark Fuar Evlendirme Dairesi’nde gerçekleştirdi. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un yönetiminde yapılan toplantıda sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edildi. Toplantıya Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu da katıldı.
Encümen üyeleri ve meclis içi ihtisas komisyonlarının seçiminin yapıldığı toplantıda denetim komisyonu raporu ve 2019 faaliyet raporu da görüşüldü. Faaliyet Raporu ve önümüzdeki süreçte planlanan projeler ile ilgili kısa bir video gösterimi yapılırken, Denetim Komisyonu Raporu da tüm meclis üyelerine sesli olarak okundu. AK Parti eleştiri yağmuruna tuttuğu faaliyet raporuna ret oyu verdi. Başkan Batur'un ise önemli mesajları vardı. 

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞINDAN BUYANA EN KÖTÜ KRİZ

Meclisin açılışında konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, "İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra dünyanın başına gelmiş en büyük felaketi yaşıyoruz. Devletimizin, yerel yönetimlerimizin yaptığı çalışmalarla, vatandaşlarımızın aldığı tedbirlerle bu felaketin üstesinden geleceğimizi umuyoruz. Sağlık Bakanlığımızın ilgili bakanlıklarımızın aldıkları tedbirler, yereldeki belediyelerimizin vatandaşlarımıza sosyal yardım ve temizlik konusunda yaptığı çalışmalar, diğer ülkelere kıyasla çok daha iyi noktada olduğumuzu gösteriyor. 1 Haziran itibariyle normalleşme sürecine girdik. Bir yandan hayat devam ediyor, bir taraftan virüsle mücadele devam ediyor. Konak Belediyesi olarak projelerimizin hayat geçirilmesi noktasında çalışmalarımızı kararlı bir şekilde sürdürüyoruz. Sokağa çıkma yasağına yönelik bir şey olmadığı müddetçe çalışmalarımızı en iyi şekilde yapmaya devam edeceğiz. Yerel yönetimler bu süreçte her katkıyı sundu. Bir taraftan yerel yönetimler bir taraftan devlet çabaladı. Biz de Konak Belediyesi olarak en iyi şekilde çalıştık. Size dağıttığımız kitapçıkta gördüğünüzün hepsi reel rakamlar, abartı yok. Bu süreçte belediyemizde çalışan emek veren çalışma arkadaşlarımızın hepsine ayrı ayır teşekkür ediyorum. Bu süreç içerisinde özelikle WhatsApp grubu kurarak meclis üyelerimizle çalışmalarımızı paylaşmaya çalıştık. Bu süreçte katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. Bir teşekkür de muhtarlarımıza… Muhtarlarımız da, alanda sağlıklarını hiçe sayarak çalıştılar” diye konuştu.

ENCÜMENE VE KOMİSYONLARA SEÇİLEN İSİMLER

Encümen Üyeleri: Asker Güneş, Mehmet Şerif Demir, Cumhur Ter,

İmar Komisyonu : Esra Yılmaz Keskin, Ozan Ali İlgazi, Ulvi Puğ, Ali Emrah Karamustafaoğlu, Hakan Yıldız

Plan ve Bütçe: Nesrin İlkutlav, Erhan Uzunoğlu, Nurettin Cem Aslan, İbrahim Ethem Demirci, İsmail Özen

Hukuk Komisyonu: Mahmur Esat Aslan, Ulvi Puğ, Cenap Börühan, Rıdvan Tekin, Öztekin Tosun

Sağlık Komisyonu: Barış Özgen, Ozan Ali İlgazi, Orçun Altanhan, İbrahim Yıldız, Nurhan Metin

Çevre Komisyonu: Birol Özkardeşler, Rıdvan Tekin, Orçun Altanhan, Ozan Ali İlgazi, Nurullah Arık

Kent Konseyi Komisyonu: Hamit Mumcu, Burhan Yılmaz, Nesrin İlkutlav, İbrahim Ethem Demirci, Ali Peynirci

Esnaf Komisyonu: Doğan Kılıç, Rıdvan Tekin, İbrahim Yıldız, Nurettin Cem Aslan, Nurullah Arık

Engelliler Komisyonu: Burcu Bostancıoğlu, Nurten Serhadbeyi, Ali Yangır, Cumhur Ter, Nurdan Metin

Spor ve Eğitim Komisyonu: Şamil Sinan An, Nurten Serhadbeyi, Burhan Yılmaz, Mehmet Şerif Demir, Emrah Erol

Turizm Komisyonu: Cenap Börühan, Doğan Kılıç, Barış Özgen, Nurettin Cem Aslan, Ahmet Yeniçırak

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu: Nurten Serhadbeyi, Burcu Bostancıoğlu, Orçun Altanhan, Hamit Mumcu, İkbal Sezgin

Kentsel Dönüşüm Komisyonu: Esra Yılmaz Keskin, İbrahim Ethem Demirci, Mehmet Şerif Demir, Burhan Yılmaz, Emrah Erol

Tarihsel Kültürel Değerleri Koruma Komisyonu: Birol Özkardeşler, Esra Yılmaz Keskin, Sinan An, Erhan Uzunoğlu, İkbal Sezgin

İnsan Hakları ve Emek Komisyonu: Ulvi Puğ, Mahmut Esat Aslan, Ali Emrah Karamustafaoğlu, Hamit Mumcu, Rıdvan Tekin

AB Komisyonu: Nesrin İlkutlav, Ali Yangır, Birol Özkardeşler, İbrahim Yılmaz, Hıdır Alptekin

Madde Bağımlılığı Komisyonu: Burcu Bostancıoğlu, Barış Özgen, Cumhur Ter, Ali Yangır, Ahmet Yeniçırak

2019 FAALİYET RAPORU MALİ TABLOSU

Mecliste okunan 2019 Faaliyet Raporu’nda yer alan mali tabloda; 2019 yılı tahmini gider toplamı 400 milyon TL iken, harcanan toplam 327 milyon 882 bin 836 olduğu, gider tablosunun gerçekleşme oranının yüzde 81,97 olduğu belirtildi. 2019 yılı tahmini gelir toplamı 400 milyon TL iken, tahsilat 312 milyon 684 bin 989 olduğu, gelir tablosunun gerçekleşme oranının yüzde 78,17 olduğu belirtildi.

DEVLETİN KURUMLARI İLE UYUM İÇİNDE ÇALIŞIYORUZ

AK Partinin faaliyet raporuna yönelik eleştirileri de cevaplayan Batur şunları söyledi: “Bir yıllık süreç içerisinde belediyeyi ileri bir noktaya getirmenin yanı sıra geçmişten emanet olan projeleri de en iyi şekilde takip ettik. Açıkladığımız projelerle gelecek yıl AK Parti ve MHP Grubunun faaliyet raporuna olumlu oy kullanacağına inanıyorum. Ama siz illa muhalefet yapacağız derseniz ne yaparsak yapalım, sonuç değişmeyecektir.  Biz iş yapmaya geldik, kavga etmeye gelmedik. Devletin her kurumuyla uyum içerisinde, dayanışma ruhu içinde geçirdik pandemi sürecini. İlçe Emniyet Müdürlüğümüz, Kaymakamlığımız, İlçe Sağlık Müdürlüğümüze ayrı ayrı teşekkür ederim. Pandeminin siyaseti olmaz, etnik kökeni olmaz. Biz o gözle baktık ve bakmaya devam edeceğiz. Hizmetlerimizde de öyle. Burası oy verdi, burası oy vermedi diye bakmadık.”

Yaptıkları ve yapacakları projelerden örnekler veren Başkan Batur, “Örnek bir belediye olmaya çalışıyoruz. Bundan sonraki süreçte daha verimli projeler ortaya koyan, kafamıza koyduğumuzu hayata geçiren bir Konak Belediyesi göreceksiniz. Konak halkı bunu bilsin. Aldığımız noktadan daha da ileriye taşıyacağız. Yaptırdığımız anketlerde de aldığımız yerde durmadığımızı daha iyi yerlere taşıdığımızı gördük. Konak Belediyesi’ni halkın belediyesi yaptık, halkın belediye başkanı olarak da yönetmeye devam edeceğiz. AK Parti Grubunun yapıcı eleştirilerine teşekkür ediyorum. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

FAALİYET RAPORU OY ÇOKLUĞU İLE GEÇTİ

Başkan Batur’un açıklamalarının ardından faaliyet raporu mecliste oylandı. AK Parti Grubu’nun ret oyu verdiği faaliyet raporu oy çokluğu ile kabul edildi. 
Meclis oturumunda ‘Estetik Komisyonu’ kurulması kararının oy çokluğu ile reddedilmesi gerginliğe neden oldu. AK Partili Meclis Üyeleri karara tepki gösterirken, Başkan Batur da, “Keşke Ankara ve İstanbul’da da kurulsaydı da görseydik. Zaten belediyemizde imar komisyonu mevcut.  Birilerini kurtarmak üzere Estetik Komisyonu’nu kurmayı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Keşke bu düşüncelerinizi kentler katledilmeden öncede uygulasaydınız” dedi.

YILDIZ: ESTETİK KOMİSYONUNUN ŞİMDİYE KADAR KURULMAMASI HATA

Batur’un sözleri üzerine konuşan AK Parti Meclis Üyesi Hakan Yıldız söz konusu komisyonun kurulması ve Konak’ın Türkiye’ye örnek olması gerektiğini belirterek, “İzmir örnek bir şehir. Eğer geçmiş dönemlerde bu komisyon kurulmadıysa bir hatadır. Bu kadar eleştirdiğiniz şeyde kararı meclisin vermesi gerekiyor. Biz bu kentin sorunları için komisyon kurduk. Bu sorun da kentin bir sorunudur. Mimar bir belediye başkanından bu cümleleri duyduğuma çok üzüldüm. Biz kimseyi korumak adına bunu yapmadık. Biz Konak’ı korumak adına bu komisyonu kurmak istedik. Biz buradan bu komisyonu geçirebilseydik bunu 30 ilçede kurabilmek hatta Büyükşehir’de kurabilmek için uğraşacaktık. Biz sizden bu önergenin samimi bir şekilde değerlendirilmesini ve Türkiye ye örnek olmasını istiyoruz” açıklamasında bulundu.
Tartışmaların ardından Estetik Komisyonu kurulması mecliste oylandı ve oy çokluğu ile ret edildi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Günlük daire kiralamışlardı… Uyuşturucu sonu oldu!
Günlük daire kiralamışlardı… Uyuşturucu sonu oldu!
Denizli Milletvekili Teoman Sancar, CHP'den istifa etti!
Denizli Milletvekili Teoman Sancar, CHP'den istifa etti!