Konak Tüneli’nin sorumluluğu Büyükşehir’de devredildi

Konak Tüneli’nin sorumluluğu Büyükşehir’de devredildi

Karayolları Genel Müdürlüğü Kanak Tüneli’nin sorumluluğunu İzmir Büyükşehir Belediyesine devretti. Okulların açık olduğu dönemde tünelden ayda ortalama 1 milyon 200 bin motorlu taşıt geçiş yapıyor.

30 Ocak 2020 - 10:49

Konak Meydanıyla Yeşildere Caddesini birbirine bağlayan Konak Karayolu Tüneli’ni Karayolları Genel Müdürlüğü, işletmesini ve bakım sorumluluğunu İzmir Büyükşehir Belediyesine devretti. Tünel, 1674 metre uzunluğunda, gidiş ve geliş olmak üzere iki tüpten oluşuyor. Okulların açık olduğu dönemlerde tüneli ayda ortalama 1 milyon 200 bin, tatil dönemlerinde ise 900 bin motorlu taşıt kullanıyor.

Büyükşehir Belediyesi Tünelin sorumluğunu 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle devraldı. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı bünyesinde Konak Tüneli İşletme şefliği oluşturuldu. Tünel şefi yönetimindeki 20 kişilik birimde elektrik-elektronik mühendisi, makina mühendisi, elektrik-elektronik tekniker ve teknisyenleri, ofis çalışanları ile acil durum personeli görev yapıyor.KONAK TÜNELİ İŞLETME ŞEFLİĞİ’NİN GÖREVLERİ NELER?

Tünel Şefliği 7 gün 24 saat hizmet veriyor. Ekip vardiya sistemiyle çalışıyor. Kontrol merkezi trafiği sürekli takip ediyor. Elektrik, elektronik ve mekanik sistemlerin düzenli bakımı yapılıyor. Olası arızalara anında müdahale ediliyor. Bunların yanı sıra şefliğin sorumlulukları arasında acil durumlarda trafiğin kesilmesi, şerit kapatılması, çeşitli acil durum senaryolarına hazırlık da bulunuyor. Uyarı işaretlerinin, yangın dolaplarının, kaldırımların, iki tüp arasındaki geçişin ve acil durum butonlarının kontrolü, güvenliği ve temizliği de şefliğin görevleri arasında.

İZUM Şube Müdürlüğü’nde görevli iş sağlığı ve güvenliği uzmanları da bu konuda önlem alarak personele destek oluyor. Uzmanlar, personele iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili eğitimler de veriyor.

YAZILIM BİRİMİ KURULACAK

Tünel işletmesinin sorunsuz şekilde yürütüldüğünü söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Mert Yaygel, “Mevcut birimlerimiz azami dikkatle çalışıyor. Daha güvenli trafik akışı için Tünel Yazılım Birimi oluşturmayı da planlıyoruz. Bu birim, gerek tünel içinde, gerek işletme tesislerindeki tüm yazılım ve donanımın sürekli güncellenmesi ve geliştirilmesi konularında çalışmalar yürütecek” dedi.

Konak Karayolu Tüneli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından inşa edilmiş ve 24 Mayıs 2015’te hizmete açılmıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çeşme'de mekanlara ceza yağdı
Çeşme'de mekanlara ceza yağdı
Menderes'teki orman yangını söndürüldü mü?
Menderes'teki orman yangını söndürüldü mü?