Koronavirüs tedavisinde yeni yöntem umut oldu!

Koronavirüs tedavisinde yeni yöntem umut oldu!

ABD’de Ulusal Sağlık Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, Kovid-19 tedavisinde kullanmak üzere yeni bir antikor üretti. Bilim insanları lamadan aldıkları Cormac adlı 'nano antikorları' test etti.

24 Aralık 2020 - 14:30

Dünyanın birçok ülkesi bir an önce Kovid-19 aşılarının yapılması için çaba sarf ederken salgına karşı yeni bir tedavi yöntemi bulundu.  ABD'de Ulusal Sağlık Enstitüsü’ndeki (NIH) bilim insanları, lama, deve ve alpaka gibi hayvanlarda bulunan nano antikorların kovid-19 tedavisinde kullanılabileceğini keşfetti. Yapılan testler sonuçlarında, lamadaki nano antikorların Kovid-19’a karşı etkili olduğu ortaya çıktı. Üretilen antikoru burun spreyi ya da astım spreyi olarak kullanılabilecek.

Araştırmayı yürüten bilim insanları, lama, alpaka ve deve gibi hayvanlarda bulunan ‘NIH-CoVnb-112’ antikorunun insanlardaki antikorlara oranla hem daha küçük hem de 10 kat güçlü olduklarını, bu kapsamda kovid-19 tedavisinde ve hastalığı önlemede etkili olabileceğini ifade etti.

ANTİKORLAR, COVİD-19’U ETKİSİZ HALE GETİRDİ

Laboratuvar deneyleri, Cormac adlı lamadan alınan nano antikorunun, Kovid-19'a neden olan SARS-CoV-2'nin proteinine yapıştığını ve etkisiz hale getirdiğini gösterdi. Araştırmayı yürüten ekipten Profesör David Brody, "Bu anti-Kovid-19 antikorunun (lama nano antikoru) koronavirüs salgınıyla mücadelede oldukça etkili ve çok yönlü olabileceğini umuyoruz" dedi. Bu nano antikorların doğal olarak deve, lama ve alpaka gibi hayvanların bağışıklık sistemleri tarafından üretildiği ifade edildi. Bilim insanları ortalama olarak, nano antikor proteinlerinin insan antikorunun yaklaşık onda biri ağırlığında olduğunu, ayrıca daha ucuz ve mühendisliğinin daha kolay olduğunu vurguladı. İngiltere de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki ekiplerin, salgını frenlemeye yardımcı olabilecek lama nano antikorları topladığı bilgisi paylaşıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk Tabipleri Birliği'nden korkutan açıklama:
Türk Tabipleri Birliği'nden korkutan açıklama: "Çoğu ilde...
İzmir'deki depo cayır cayır yandı!
İzmir'deki depo cayır cayır yandı!