Kumman: Türkmenler kaderine terk edilmemeli

Kumman: Türkmenler kaderine terk edilmemeli

İYİ Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı ve Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Yiğit Kumman, “Bir takım çıkarlar uğruna Doğu Türkistan’da yapılan zulmü görmezden gelen AKP hükümeti Türkmeneli meselemiz için de aynı hataya düşmemelidir. Kalbi Türklük için atan ve tek dayanağı Türkiye olan Türkmenler kaderine terk edilmemelidir” dedi.

28 Mart 2021 - 17:40

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Yürütme Kurulu'nun Kerkük'te gerçekleştirdiği toplantıda alınan karara göre, parti yönetiminde görev değişikliğine gidildi. Buna göre, 2011 yılından itibaren Erşat Salihi'nin yürüttüğü ITC Başkanlığına, Başkan Yardımcısı Hasan Turan getirildi. Hişam Bayraktar Birinci Başkan Yardımcısı, Heytem Muhtaroğlu ise İkinci Başkan Yardımcısı seçildi.

Konu hakkında biz basın açıklaması yayınlayan İYİ Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı ve Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Yiğit Kumman, şu ifadeleri kullandı;

“Irak sınırları içerisinde yer alan Türkmeneli bölgesi Türkiye için hayati ve stratejik öneme sahiptir. Bölgedeki Türkiye karşıtı güçlerin karşısında mücadele eden tek siyasi parti ise Türkmenlerin kurduğu ve Lider Erşad Salihi’nin başkanlığını yaptığı Irak Türkmen Cephesi’dir . Türkiye'nin birincil görevi bu bölgenin huzurunu ve kalkınmasını temin etmek olmalıdır.

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Bey'in yapılan kirli pazarlık neticesinde istifaya zorlanması Türkmeneli'nin birliğine yapılmış en büyük darbedir.

Bölgede bu zamana kadar Türkmenlere yapılan baskılar, verilen şehitler Türkmenleri yıldıramamıştır. Türkmenler bölgede İran milis güçlerinin, Barzani’nin ve DAEŞ’in baskılarına karşı mertçe mücadeleler vermiştir ve bu mücadeleler neticesinde Erşad Salihi Türkmeneli davamızda sembol bir isim haline gelmiştir.

“SALİHİ TÜRKMENELİ CEHPESİ LİDERLİĞİNE BÜYÜK BEDELLER ÖDEYEREK GELMİŞTİR”

Türkmeneli davasında abisi idam edilen, ailesi sürgün edilen ve kendisi 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Salihi Türkmeneli Cehpesi liderliğine büyük bedeller ödeyerek gelmiştir.

Hayatını Türkmeneli davasına adayan Salihi siyasi ve fikri çizgisi itibariyle tam bir Türk Milliyetçisidir. Her zaman sadece Türkmeneli'nin sorunları ile meşgul olmakla kalmamış Türk Dünyasının sorunlarıyla da yakinen ilgilenmiş ve bu sorunları daima her platformda dile getirmiştir.

Salihi’nin artan nüfuzu ve Türkçü çizgideki faaliyetleri bölgedeki Türk karşıtı güçleri rahatsız etmektedir. Bu sebepten Salihi'ye yapılan darbe Türk Milliyetçiliğine yapılmış bir darbedir. Erşad Bey'in yerine geçmesi öngörülen Hasan Turan'ın siyasal İslamcı çizgide olması ise tezimizi kanıtlar niteliktedir.

“TÜRKMENLER KADERİNE TERK EDİLMEMELİDİR”

Hasan Turan her ne kadar Salihi'nin yardımcısı olsa da fikri ve siyasi bakış açısı ondan farklı olarak Siyasal İslam yönündedir. Türkiye Irak Türkmen Cehpesi üzerinden siyaset yapmamalı, Türkmen Cehpesi’ni bölgedeki siyasi alış verişlere kurban vermemelidir. Bir takım çıkarlar uğruna Doğu Türkistan’da yapılan zulmü görmezden gelen AKP hükümeti Türkmeneli meselemiz için de aynı hataya düşmemelidir. Kalbi Türklük için atan ve tek dayanağı Türkiye olan Türkmenler kaderine terk edilmemelidir.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP İzmir'de gözler 4 ilçeye çevrildi! Kongreler ne zaman yapılacak?
CHP İzmir'de gözler 4 ilçeye çevrildi! Kongreler ne zaman...
4. Karaburun Nergis Festivali başladı… Soyer: Akdeniz’in en büyük koku bahçesi
4. Karaburun Nergis Festivali başladı… Soyer: Akdeniz’in en...