Libyalı Hipertansiyon Hastası Şifayı İzmir’de Buldu

Libyalı Hipertansiyon Hastası Şifayı İzmir’de Buldu

Uzun yıllar kullandığı ilaçlarla hipertansiyon hastalığından kurtulamayan 60 yaşındaki Jameelah Alabid, Türkiye’de ilk defa İEÜ Medical Park Hastanesi’nde uygulanan böbrek damarlarındaki sinirlerin yakılması işlemi sonucu sağlığına kavuştu.

21 Eylül 2021 - 10:58

Renal Denarvasyon (böbrek damarlarındaki sinirlerin yakılması) işleminin dirençli hipertansiyon hastaları için ideal yöntem olduğunu belirten İEÜ Medical Park Hastanesi Kardiyoloji Kliniği’nden Prof. Dr. İstemihan Tengiz, “Bu yöntem aslında eskiden beridir kullanılan bir yöntemdi ancak son zamanlarda tabiri caizse tekrar küllerinden doğan bir yöntem olarak karşımıza çıktı. Eski yöntemde düz bir kateter yardımı ile böbrek damarlarındaki sinirlerin yakılmasına çalışılıyordu ancak sonuçlar hayal kırıklığı yarattı. Bu yeni yöntemde, kateter spiral bir şekilde olup tamamıyla otomatik olarak çalışıyor. Yeni yöntem bize böbrek damarının uç kısmından başlayıp orta ve ana damar kısmına kadar ablasyon işlemini sağlıyor. İşlem tamamıyla kontrollü bir şekilde yapılıyor. Sistem otomatik ve düzenli bir şekilde daha fazla böbrek damarlarındaki sinirlerin yakılmasını sağlıyor.” dedi.

Türkiye’de İlk Kez İzmir’de

Yöntemin Türkiye’de ilk olarak İEÜ Medical Park Hastanesi’nde uygulandığını söyleyen Tengiz, “Ameliyat sonrası hastamızda dramatik bir şekilde kan basıncında düşme sağlayabildik. Hastamızın ortalama kan basıncı değerleri 160-170 mmHg civarındaydı. Şu anda ise hastamızın tansiyon değerleri 120-130 arasında.” şeklinde konuştu.

Burun Kanaması ve Baş ağrısı ile Geldi

60 yaşındaki Libyalı hastanın düşmeyen tansiyon, geçmeyen baş ağrısı ve burun kanaması şikâyetleriyle hastaneye geldiğini belirten Doç. Dr. Cihan Altın ise, “Hastamız Libya’dan tedavi amaçlı bize ulaşan bir hasta. Dirençli hipertansiyonu var. Çok sayıda tansiyon ilacı almasına ve hepsinin de uygun ilaçlar olmasına rağmen hala yükselen tansiyon değerleri, burun kanaması ve baş ağrıları olan bir hasta. Hastamızı hastanemizde bir süre takip ettik, bütün tetkiklerini yaptık. Tansiyona yol açabilecek başka bir neden bulamadık. Bu tür hastalarda uygun ilaçlara rağmen hala tansiyonları yüksek seyrediyorsa buna biz dirençli hipertansiyon diyoruz. Bu tür durumlarda uygulayabileceğimiz bir yöntem var. Bu yöntemin adı Renal Denarvasyon olarak geçiyor.” dedi.

Libya’da tansiyon hastalığına karşı çözüm bulamayan Jameelah Alabid ise İzmir’de ameliyatı gerçekleştiren doktorlara ve sağlık ekibine teşekkürlerini iletti. Baş ağrılarından tamamen kurtulduğunu söyleyen Alabid, “Uzun yıllar ilaç kullandım ancak tansiyonum hiç normal seviyelere ulaşmadı. Bunun üzerine dayanılmaz baş ağrıları ve burun kanaması da eklenince tedavi için Türkiye’ye geldim. Türkiye’de ilk defa uygulanan böbrek damarlarındaki sinirlerin yakılması işlemi ile eski sağlığıma kavuştum.” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ömer Güney ve eski başkanlar bir arada
Ömer Güney ve eski başkanlar bir arada
19 yaşındaki genç otomobilde ölü bulundu
19 yaşındaki genç otomobilde ölü bulundu