Menemen’de Kubilay’ın anısına tören düzenlendi

Menemen'de Kubilay'ın anısına tören düzenlendi

Devrim Şehidi Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın şehit edilişinin 89. Yılında Menemen Kubilay Anıtı ve Şehitliğine belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları ve vatandaş akın etti.

23 Aralık 2019 - 14:36 - Güncelleme: 23 Aralık 2019 - 14:52

Didar DEMİRCİ - Devrim Şehidi Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı anma törenine CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan ve Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal katıldı. Törende ayrıca bir önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Bornova eski Belediye Başkanı Olgun Atila, katılım gösterdi.

Anma töreni Devrim Şehidi Kubilay’ın anıtı başında başladı sonrasında bando eşliğinde yürüyen kalabalık tekrardan Kubilay Şehitliği ve Anıtı’na geldiler. Karanfillerin bırakıldığı anıtta Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki’de unutulmadı.


Törende konuşan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, şunları dile getirdi:

“Biz bugün burada Mustafa Fehmi Kubilay’ı Bekçi Hasan’ı ve Şevki’yi anarken aslında sadece 3 şehidimizi değil tüm Cumhuriyet şehitlerini Tüm Atatürk Devrimi Şehitlerini anıyoruz. Onların şahsında Uğur Mumcuları, Necip Hablemitoğulları’nı Abdi İpekçi’leri hepsini birden anıyoruz. Çünkü onlar Cumhuriyet şehididir. Çünkü onalar Atatürk Devrim ve İdeallerinin şehididir. Cumhuriyetimiz ilk yıllarında Kubilay’a ve iki bekçimize yapılan barbar bir şekilde öldürmenin aslında Cumhuriyetle rövanşın nasıl ve nerede başladığını gösteriyor.

Biliyorsunuz bir kısım medya organlarında ne deniyor, ‘Cumhuriyet için reklam arası deniyor’ biz reklam arası değiliz. Biz Atatürk devrimlerinin bekçileriyiz. Aynen Kubilay gibi, aynen Bayriye Uçok ve Uğur mumcu gibi… Tüm Atatürk devrimi şehitleri gibi bizlerde Cumhuriyetin bekçileriyiz.”AKSOY’DAN SÖZDE TARİHÇİ ÇIKIŞI

Devrim şehidi Kubilay Fehmi ve Bekçi Hasan ile Şevki’nin temsili anıtı olan heykele bir tarihçi yazarın ileri geri konuştuğunu belirten Başkan Aksoy, şunları dile getirdi:

“Benim şu anda arkamda duran heykele rezillik dedi. İki gün önce. Biz buradan diyoruz ki ‘sizin bu rezillik dediğiniz şey bizim ecdadımızdır. Bu arkamda görmüş olduğunuz anıt heykel Menemenlilerin de İzmirlilerin de onuru ve gururudur.

O yüzden biz arkamızdaki anıt heykele laf söyletmeyeceğiz. Cumhuriyet devrimlerini sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz.”
“ORTAK BİR AKILLA İLERLEMEYİ HEDEFLEMELİYİZ”

Menemen Belediye Başkanı Aksoy’dan sonra konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Menemen Olayı Cumhuriyet’in hangi bedeller ödenerek bu günlere geldiğinin kanıtıdır. Bugün kurtuluş mücadelesiyle başlayan Cumhuriyetle taçlanan ve toplumsal devrimlerle nihayete varan bir ülkenin devrimlerini kabul etmeyen bir avuç korkağın karşısında dimdik duran devrim şehitlerinin ölüm yıldönümü” ifadelerini kullandıktan sonra şu şekilde devam etti:

“Tarih Menemen Olayı’nı gerçekleştirenleri demokrasinin, egemenliğin kayıtsız şartsız Cumhuriyetin yani halkın düşmanları olarak yazdı. Aynı tarih, Cumhuriyetin değerlerini yıkmaya çalışanların karşısında dimdik duran Asteğmen Kubilay’ı, Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki’yi ise devrim şehitleri olarak yazdı.

Bugün Kubilay’ı vahşice öldüren ve ‘Cumhuriyet bitmiştir’ diyen zihniyete demokrasi ve devrim düşmanlarına karşı Cumhuriyetin 100. Yılına doğru emin adımla yürüyoruz. Bu tarihsel süreç elbette Cumhuriyet ve değerlerine saldırmaya demokrasi ve halk egemenliğini yıkmaya çalışanlar oldu ancak buna karşı milyonlarca Kubilay bu devrimin bekçisi olmaya korumaya devam edecek. Unuttular, unuttular ki bizler tohumuz ve bizler gömüldükçe yeniden doğarız. Anadolu’nun kurtuluş destanının ilk ve son sözünü söyleyen İzmir, 23 Aralık 1930 da Kubilay’ın şahsinde menemen de bu özgürlük mücadelesi ve kazanımlara sahip çıkmıştır. Özgürlüğünü böylesine dirayetli bir millete borçlu olduğu için egemenliğini kayıtsız şartsız o millete teslim edenler için, ilk taşlarını döşendiği İzmir, bu sebeple demokrasinin ve Cumhuriyetin en önemli savunucusudur. Anadolu’nun emperyalizme karşı direnişinde hepimiz tek vücut olmuştuk, farklılıklarımız ayrışmanın değil bütünleşmenin gücü haline gelmiş ve bu toprakları işgalden hep birlikte kurtarmıştık. Bugün de aynı yaklaşımla bu toprakları ayrışma ve ötekileştirmeden arındırarak birlikte beraber ortak bir akılla ilerlemeyi hedeflemeliyiz… Tıpkı Mustafa Kemal ve arkadaşları ve Kubilay gibi…

Tüm özgürlük ve cumhuriyet şehitlerini minnet ve rahmetle anıyorum…”


Başkan Soyer’in konuşmalarının ardından Kubilay anıtına kırmızı karanfil bırakıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 İzmir'de tekstil atölyesinde korkutan yangın
İzmir'de tekstil atölyesinde korkutan yangın
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 35 taşınmazını satıyor!
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 35 taşınmazını satıyor!