Menemen’de son kura!

Menemen'de son kura!

Menemen'de merakla beklenen kura bu gün de gerçekleşmedi. CHP ve İYİ Parti meclis grupları bu günkü toplantıya da katılmadı. Mecliste yeterli çoğunluk sağlanamayınca Vali yardımcısı Hulusi Doğan Meclisi yarın aynı saatte toplanmak üzere bitirdi. Yarın saat 14.00 yapılacak meclis toplantısında kura çekimi için 8 meclis üyesinin katılımı yeterli görülecek.

12 Ocak 2021 - 13:16 - Güncelleme: 12 Ocak 2021 - 14:24

GÜNÜN GELİŞMELERİ

Öte yanda Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un tutuklanmasının ardından Menemen’de başlayan başkan vekilinin kim olacağı sorusunun yanıtının bugün netleşmesi bekleniyor. Şimdi gözler kuradan kimin çıkacağına çevrildi. Öte yandan kura çekimi öncesinde Menemen'e gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP Seçim ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, CHP Menemen Başkan Vekili Adayı  Deniz Karakurt, CHP Menemen İlçe Başkanı Turan Erdoğan'ın CHP Menemen İlçe Başkanlığı'nda bir araya geldiği öğrenildi.  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal’ın  da AK Parti Menemen İlçe Başkanlığı binasında toplantı yaptığı belirtildi. Her iki tarafın da meclis toplantısı öncesi takınacakları tutum ve yol haritaları hakkında konuştuğu dile getirildi. 

Öte yandan edinilen bilgilere göre CHP ve İYİ Partili meclis üyeleri bugün saat 14.00'te başlayacak toplantıya ilk toplantıda olduğu gibi katılım göstermeyecek. Buna karşın mevcut meclis üyeleriyle kura çekilecek, 3 gün içerisinde de tekrar edilecek. Meclis salonuna sadece CHP Menemen Belediye Başkan Vekili Adayı Deniz Karakurt ve birinci başkan vekili geldi. 

Menemen Belediye Başkan Vekilliği seçiminde AK Partili Aydın Pehlivan ve CHP’li Deniz Karakurt arasında kura seçimi yapılmış, kuradan CHP’li Av. Deniz Karakurt çıkarak tutuklu eski bakan Serdar Aksoy’un yerine Menemen Belediyesi Başkan Vekili seçilmişti.

Ancak Karakurt’un seçiminin ardından AK Parti’nin adayı Aydın Pehlivan seçimin kanuna uygun yapılmadığını, torba yerine cam fanus kullanılmasının yanlış olduğunu savunarak yargı yoluna gitti. Mahkeme Pehlivan’ın itirazını haklı bularak yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bunun üzerine CHP bir üst mahkemeye giderek bu karara itiraz etti ancak itirazları kabul edilmedi.

Bunun üzerine CHP’li Avukat Deniz Karakurt, Menemen Belediye Başkan Vekilliği görevini birinci başkanvekili Mehmet Karabiniş’e bıraktı. Tam bu süreçte İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, kura seçiminin yeniden yapılması yönünde karar aldı ve kuranın yenilenmesini istedi. Menemen Belediye Meclis Toplantısı’nda kura çekimi için toplanıldı. Ancak Millet İttifakı unsuru İYİ Parti ve CHP’li meclis üyeleri Valinin karışma hakkı bulunmadığı, mahkemenin nihai kararının beklenmesi gerektiği gerekçesiyle meclisi boykot etti ve mecliste çoğunluk sağlanamadığı için kura seçimi de yapılamadı.

VALİ KÖŞGER DURUMA MÜDAHALE ETTİ VE…

İkinci meclis toplantısı ise geçtiğimiz hafta yapıldı. Millet İttifakı’nı temsil eden CHP ve İYİ Partili meclis üyeleri bu kez tam kadro katılım sağladı ancak bu kez de seçim maddesinin gündemden düşürülmesini gündeme aldı ve oy çokluğuyla bu madde kabul edildi. Dolayısıyla seçim yine yapılamadı ve Menemen Belediyesi Başkan Vekili seçilemedi.

SEÇİM BUGÜN SAAT 14.00’TEKİ MECLİS TOPLANTISININ ARDINDAN YAPILACAK

Bu gelişmeye tepki gösteren İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, duruma müdahale etti. 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun ilgili maddeleri gereği seçimin yeniden yapılması için yardımcılarından birini görevlendirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de kardeş kavgasında kan aktı!
İzmir'de kardeş kavgasında kan aktı!
İzmir'de feci kaza! 2'si çocuk 3 kişi yaralandı
İzmir'de feci kaza! 2'si çocuk 3 kişi yaralandı