MENEMEN, PROJE FABRİKASI GİBİ…

MENEMEN, PROJE FABRİKASI GİBİ…

Yüzlerce mülkü usulsüz bir şekilde elinden alınmış, borçlandırılmış ve seçim öncesinde son dakikada alınmış yüzlerce personel ile işlemez hale getirilmiş Menemen Belediyesini, bundan 9 ay önce devralan Başkanı Serdar Aksoy; belediyenin 176 mülkünü geri aldığı gibi kreş, kız yurdu, sevgi yolu, şiir sokağı, üretici pazarı, Perşembe pazarı, hayvan barınağı, mandıra ve testiciler çarşısı gibi onlarca projeyi de hayata geçirmeyi başardı.

13 Aralık 2019 - 17:30

İzmir’in son yıllarda en büyük göçünü alan ilçesi Menemen, adeta küllerinden doğuyor. Yılda ortalama 120 bin kişilik göç alan Menemen, tarımsal potansiyeli kadar İzmir’in en popüler genişleme aksı olarak da dikkat çekiyor. 31 Mart yerel seçimlerinde göreve gelen Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, işte bu stratejik ilçenin belediyesini adeta iflasa sürüklenmiş bir halde buldu. Giderayak alınan yüzlerce personel, son dakikada yapılmış ama ödenmemiş astronomik maaş zamları, belediyenin elinden usulsüzce çıkarılmış yüzlerce değerli mülk vb. sorunlar Menemen Belediyesini işlemez hale getirmişti.

İşte bu koşullarda göreve başlayan Başkan Serdar Aksoy, kısa sürede ilçenin kangrene dönüşmekte olan sorunlarını çözmeyi başardı. Var olan sorunları çözmekle de yetinmeyen Aksoy, 9 ay gibi kısa bir sürede birçok projeye başladı ve onları tamamlayıp halkın hizmetine sundu. Proje fabrikası gibi çalışan Menemen Belediyesi, halen birçok projenin de çalışmalarını sürdürüyor.

Yoğun gündemi arasında Öncüşehir Gazetesine Menemen’deki bu değişimi anlatan Başkan Serdar Aksoy, adeta ‘bizi izlemeye devam edin’ mesajı verdi. İşte Başkan Aksoy’un anlatımı ile Menemen’deki değişimin ayak sesleri:

4 KATLI BÖLGENİN EN BÜYÜK KREŞİ

“Yakın zamanda bölgenin en büyük ve en güzel kreşinin açılışını yapacağız. 4 katlı bir bina yaptık, çocuklarımıza ve değerli annelerimize hizmet verecek.”

KIZ YURDU ÜCRETSİZ OLACAK

“İnşaatı devam eden kız yurdumuz, 30 kişilik olacak. Menemen’de okuyan 30 kız öğrencimizi herhangi bir bedel almadan burada okutacağız. Yurdumuz tamamen bedelsiz olacak.”

GARAJIN YERİNE MENEMEN’İN PRESTİJ PROJESİ GELİYOR

“Artık kent içinde durması doğru olmayan mevcut garajı oradan taşıyoruz. Onun yerine de yakında ihaleye çıkacağız. Garajın yerine 32 katlı iki kuleden oluşan ilçenin birçok ihtiyacına cevap veren bir proje geliyor. Buraya içinde sineması, tiyatrosu, oteli, alışveriş merkezleri, hizmet binaları ve ofisleri ile birlikte yepyeni bir proje geliyor. Belediyeye ait arsayı kat karşılığı verip, bütçemizden hiç kaynak kullanmadan projeyi hayata geçireceğiz.”

MENEMEN, İZMİR’İ KAHVALTIYA BEKLİYOR

Testi üreticileri ile mandıracılar için yeni bir projeye başlıyoruz. Onları bir alana toplayacağız. Bir veya 1,5 ay içinde proje başlıyor. Mandıralarımız ve testi üreticilerimiz hem orada üretim yapacaklar, hem de İzmir’in yeni cazibe alanlarından birisini hayata geçirmiş olacağız. Karşıyaka’dan, Bostanlı’dan, Bornova’dan veya İzmir’in diğer ilçelerinden gelen insanlarımızın ellerini çamura bulaştırmak istiyoruz. İzmirli hemşerilerimizin büyük-küçük demeden herkesin gelip burada elini çamura bulayıp, testi yapmasını, o terapi gibi duyguyu yaşamasını istiyoruz. Burası aynı zaman da gelenlerin Menemen’in organik ürünleri ile en güzel ortamda kahvaltılarını yapacakları, Menemen’in ekolojik ürünlerini alabilecekleri bir alan olacak. İzmirliler çoluk-çocukları ile birlikte burada hoşça vakit geçirecekler.”

ÜRETİCİLERE VE KADINLARA BÜYÜK DESTEK

Ocak ayı içerisinde Merdivenli Pazaryeri projemiz start alacak. Burada yaklaşık 70 tane tezgah olacak. Burayı köylü üreticilerimize vereceğiz ve onlardan hiçbir şekilde para da almayacağız. Sadece Ziraat Odasından satacağı ürünü kendisinin ürettiğine dair belge isteyeceğiz. Yani komisyoncular, aracılar burada satış yapamayacak. İsmi de Menemen Belediyesi Üretici Pazarı olacak. Burada üretici köylülerimiz ile el emeği ürünlerini satacak kadınlarımız tezgah sahibi olacak. Çünkü kadınlarımız da el emeği ürünlerini burada satabilecekler. Üretici pazarımız, yılın 365 günü açık olacak ve ne köylülerimizden ne kadınlarımızdan bir kuruş para istemeyeceğiz.”

PERŞEMBE PAZARI İNŞAATI SÜRÜYOR

“Perşembe pazarı sıkıntımız vardı. 31 Mart seçimlerinden önce alelacele eski Belediye Başkanı tarafından başlatılmış bir pazaryeri projesi… Soketli prefabrik diye tabir edilen bir inşaat söz konusu ve bu pazaryerinin sadece kaba inşaatı 17 milyon liraya ihale edilmiş. İhalenin içinde başka hiç bir şeyi yok. Ne çatısı var, ne elektriği, ne suyu, ne otoparkı ne çevre düzenlemesi var. Mecburen buna devam ediyoruz, bitireceğiz. Ama bu Menemen’in kalbine sokulmuş hançerdir, giderayak yapılmış bir vurgundur.”

176 BELEDİYE MÜLKÜNÜ YASAL YOLDAN GERİ ALDI

“Sayıştay raporu ile tespit edilmiş; belediyemizin elinden usulsüzce çıkarılmış, adeta peşkeş çekilmiş 176 mülkümüz vardı. Bunları hem geri aldık hem de bunların Menemen Spor’a usulsüz devri ile ilgili 176 tane dava açtık.”

PROJELER PEŞPEŞE BİTİYOR

“Geldik geleli 8 ayda; Kadın Dayanışma Merkezini, Kreşi, Sevgi Yolunu, Şiir Sokağı açtık. 6 dönüm alan içine Engelsiz Yaşam Merkezini yaptık. İçinde çöp kamyonlarının da bulunduğu 22 tane yeni araç kiraladık. 4 tane Sokak Kütüphanesi, 2 tane Taziye Evi açtık. Şimdi Özgür Hayvan Barınağı yapıyoruz. Kentin değişik alanlarında 30 noktaya sokak hayvanları için suluk ve mamalık koyduk. Şu ana kadar 900 tane hayvanı kısırlaştırdık.

GÖLET ‘KAÇAK’ OLMAKTAN KURTULUYOR

“Gölet projesi zamanında Karayolları’ndan izin alınmadan kaçak olarak yapılmış. Ancak sonuçta kamu yararına yapılmış. O yüzden biz şimdi kurumla iletişime geçtik. Durumu resmileştirmek ve Gölet’e yasal konum kazandırmak için çalışıyoruz.”

MENEMEN’İN KÖPEK AMBULANSI VAR

Bizde hiçbir ilçede olmayan bir şey var; köpek ambulansı… Gece saat 24.00’e kadar çalışıyor. Vatandaş aradı mı, köpek ambulansı hemen gidiyor ve gerekli müdahaleyi yapıyor. Ayrıca sokak köpeklerini toplayıp kısırlaştırmak ve tedavi etmek için 5 tane de ayrı köpek toplama aracı aldık.”

DENİZ GEZMİŞ DE VAR FIRAT ÇAKIROĞLU DA…

Uğur Mumcu’nun anıt heykelini diktik ama başka bir şey daha yaptık. Srebrenitsa katliamının anıtını diktik. Ahıska Türklerinin katledilişlerinin yıl dönümünde, yani 1944 yılında yaşatılan zulme dikkat çekmek için Ahıska Türkleri anıtını açtık. Hem Deniz Gezmiş gibi devrimci bir kimliği hem de Fırat Çakıroğlu gibi ülkücü bir gencimizin ismini aynı parkta yaşatıyoruz ve halkımızdan büyük takdir aldık.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Günlük daire kiralamışlardı… Uyuşturucu sonu oldu!
Günlük daire kiralamışlardı… Uyuşturucu sonu oldu!
Denizli Milletvekili Teoman Sancar, CHP'den istifa etti!
Denizli Milletvekili Teoman Sancar, CHP'den istifa etti!