Minik Dora’ya ilik nakli tamamlandı

Minik Dora'ya ilik nakli tamamlandı

İzmir Konak ilçesine bağlı Gültepe Semtinde yaşayan Dora Turan’a geçen yıl Juvenil Miyelomonositik Lösemi (JMML) teşhisi konmuştu. Düzenlenen kök hücre bağışı kampanyaları sonrası bulunan uygun iliğin nakli bugün Ege Üniversitesi’nde gerçekleşti.

31 Ekim 2019 - 17:08

‘Köklerinde iyilik var, belki de sensin! adıyla düzenlenen kampanyaya başta Gültepe’de yaşayan vatandaşlar olmak üzere Konak ve İzmir’den binlerce kişi kök hücre bağışında bulunmuştu.

Uygun iliğin yurtdışında bulunması ile başlatılan nakil süreci, bugün;  Kan değerleri ölçülen ve genel sağlık taramasından geçip, temiz hücrelerin ayrılması ve uygun hale getirilmesi ile gerçekleşti.

Dora Turan, 28 gün steril ortamda gözetim altında tutulacak ve iliğin uyup uymadığı da bu dönemde belli olacak.


Baba Serdar Turan, yaptığı açıklamada, heyecanlı bir sürece girdiklerini, naklin tutmasını umutla beklediklerini söyledi. Kök hücre bağışı kampanyalarının devam etmesi gerektiğine vurgu yapan Turan; ‘Süreçte yanımızda olan dostlarımıza, Aşkla Gültepe Platformuna,  Cumhuriyet Halk Partisi Konak İlçe Başkanımız Çağrı Gruşçu’ya  Gençlik Kolları Başkanı Orçun Altanhan’a  ve yönetimine, bağışta bulunan herkese teşekkür ederim.” dedi

Dora’nın ilik nakli sırasında aile ile birlikte olan CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, “ Normal kan  ve kök hücre bağışı arasında hiçbir fark yok.  Vatandaşlarımızda bu konuda çok büyük bir farkındalık oluştu. Bağışların artmasının, kampanyaların devam etmesinin önemi çok büyük. Konak İlçe Başkanlığı olarak;  hem ana kademede hem de gençlik kollarımız da bir çok kez kan ve kök hücre bağışı düzenledik. Bu kampanyalara desteğimiz devam edecek. Dora’mız da uyum sürecini atlatıp, sağlıklı bir şekilde hayatına devam edecek.” açıklamasını yaptı

BABADAN BAĞIŞ ÇAĞRISI

Kök hücre donörlerinin ülkemizdeki sayısının yeterli olmağını ve her bir kişinin bir can kurtarabilecek durumda olduğunu söyleyen Turan,  ‘Köklerinizde iyilik var, belki de o sizsiniz’ diyerek, herkese bağış yapmaları konusunda çağrıda bulundu.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ayasofya'yı camiden müzeye dönüştüren Bakanlar Kurulu kararına iptal
Ayasofya'yı camiden müzeye dönüştüren Bakanlar Kurulu kararına...
Ak Partili Polat: Bu nasıl borç ödeme?
Ak Partili Polat: Bu nasıl borç ödeme?