Narlıdere markasını kadınlar yazacak
Reklam

Narlıdere markasını kadınlar yazacak

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin göreve gelmesinin üzerinden 100 gün geçmeden, Türkiye’ye model olabilecek bir kadın kooperatifi projesini hayata geçirdi. Proje ile ilgili ilk detayları oncusehir.com ile paylaşan Başkan Engin, “Kadınlarımızın ekonomik ve sosyal hayatlarına dokunmak için kadın kooperatifimizi hayata geçiriyoruz. Kadın kooperatifimiz hem yaratacağımız ‘Narlıdere Markası’nda önemli bir pay sahibi olacak hem de kooperatifçilik modeliz Türkiye’ye örnek olacak” dedi.

11 Temmuz 2019 - 17:25

MEVLÜT DAĞDEVİREN - Uzunca bir süredir yerel ve tarımsal kalkınmada Türkiye’nin dikkatlerini üzerine çeken İzmir, yeni dönemde daha büyük bir sıçrama yapacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ana projeleri arasında yer alan tarımsal kalkınma ile ilgili önemli projelerin hazırlığı devam ederken, Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, yeni kooperatifçilik modeli olmaya namzet bir proje ile ilk atağı gerçekleştiren başkan oldu. Narlıdere Kadın Kooperatif’inin kuruluş çalışmalarını tamamlayan Narlıdere Belediyesi, önce İzmir ardından da Türkiye’deki kooperatiflerle entegre satış ve pazarlama kanalı oluşturmayı hedefleyen modeliyle çokça ses getirecek gibi görünüyor.

Çağdaş tanıtım ve pazarlama kanallarını etkin bir şekilde kullanmayı hedefleyen proje ile Narlıdere’de en az 250 girişimci ve üretici kadını fırsat yaratılacak ve bu hareketle ilçede büyük bir sosyal değişim de tetiklenecek.

250 GİRİŞİMCİ KADIN BİR İLÇENİN KADERİNİ DEĞİŞTİRİR

Başkan Ali Engin, yakın zamanda açılışı yapılacak proje ile ilgili ilk detaylı açıklamayı oncusehir.com’a yaptı. Başkan Engin, “Belediyeler en çok istihdam sıkıntısı yaşayan ama birer istihdam kapısı olarak görülen yerlerdir. Belediyelerin mevcut bütçe yapıları, mevcut personel sayıları karşısında yeni istihdam olanakları çok sınırlı… Ancak bu zorluklar karşısında pes edemezdik. Kadınlara yönelik projeleri çok önemsiyoruz. Kadınların istihdam edilmesi, aile ekonomilerine, ev ekonomilerine katkı sunmaları çok önemlidir. Bunun için atılacak en akılcı adımın da kooperatifleşme olduğunu düşündük. Biliyorsunuz kadın kooperatifleri üretime dayalı kooperatiflerdir. Kadınlar kendi el emekleriyle, alın terleriyle, sanatsal yetenekleriyle farklı alanlarda üretim yapacaklar. Bu ürünleri de bizim onlara sağlayacağımız çeşitli stant, satış ofisi veya internet mecralarında satışa sunacaklar. Burada bizim projemizin avantajı ya da yeniliği şurada; Kooperatif sadece bir satış kanalı olmayacak. Kadınların farklı meslek alanlarına yönelik eğitilmesi, farklı alanlarda üretim yeteneği kazandıktan sonra da üreteceği ürünlerin pazarlama ve satış kanalları sağlanarak, sermayeye veya ekonomiye dönüşmesi sağlanacak.”

KADIN KOOPERATİFİMİZ HAZIR!

Narlıdere Belediyesi bünyesinde kurdukları kadın kooperatifinin hazırlık sürecinin tamamlandığını ve çok yakın zamanda faaliyete başlayacağını da açıklayan Başkan Ali Engin, “Önümüzdeki hafta Salı günü açılışımız var. Narlıdere Belediyemizin Yaşar Kemal Tesislerinin içerisinde ve belediyenin farklı birimlerinde kadınlara hem üretme hem de satış yapma imkanları sağladık. Kadınlar burada seramikten çiniciliğe, el işinden ahşap boyamaya ve gıdaya kadar birçok farklı alanlarda üretim yapacaklar. Elbette proje kadınlarımızın belli alanlarda eğitilmesi ve üretim yapacak yetkinliğe kavuşturulması ile başlayacak. Eğitim sürecinin ardından kadınlarımız ürettikleri ürünleri yine belediyemizin gösterdiği alanlarda satışa sunacaklar. Başkanlığımızın hediye edeceği ürünler olabilir. Fincan takımları, seramik narlar, ilçenin simgesi olabilecek hediyelik ürünleri belediyemiz kendisi satın alarak kadınlarımıza ekonomik bir kaynak yaratmış olacak. Geriye kalan ürünleri de kadınlar kendileri satarak toplanan parayı eşitçe ve hakça paylaşacaklar. Kooperatifin Belediyemiz açısından herhangi bir kar mantığı ve beklentisi yok. Belediye kar etsin düşüncesi yok. Belediye sadece bu işin organizasyon kısmında yer alacak. Kooperatifler zaten bağımsız yapılardır.

KOOPERATİFLERİN ENTEGRASYONU SAĞLANACAK

Başkan Ali Engin, İzmir ve Türkiye’nin farklı il ve ilçelerindeki üretici kooperatiflerle işbirliğine gideceklerini de ifade ederek, “Kadınlarımız üretimlerini sadece belediyeye satmayacaklar. Ya da sadece belediyemizin onlara ayıracağı stantlarda ve satış ofislerinde satışa sunmayacaklar. Biz diğer kooperatiflerle de iş birliği yapacağız. Aynı zamanda buradaki esnaflarla iş birliği yapacağız. Örneğin burada üretilen sabunları ilçemizdeki esnaflar da satın alacak. Burada üretilen reçelleri, marmelatları buradaki esnaflar satın alacak. Bunların hepsini marka haline getireceğiz.  Narlıdere Üretici Kadın Kooperatifimizin bir markası olacak. Farklı ilçelerdeki benzer kooperatiflerle işbirliği yaparak onların kadın kooperatiflerine burada satış yapma imkanı sunucağız. Bizim kadınlarımızın ürettiği ürünleri de o kooperatiflerin marketlerinde ve satış kanallarında satışa sunacağız. Kooperatifler arasında ortak bir satış ve pazarlama ağı oluşturacağız. Bununla ilgili ilk girişimimizi Bademler ile gerçekleştirdik. Onlarla bu anlamda ilk adımları attık” diye konuştu.

HEDEF ÜRETİLENİN TAMAMINI SATMAK

Türkiye’nin birçok yerinde üretici kadın kooperatiflerinin faaliyet gösterdiğini de hatırlatan Başkan Engin, üretici kadın kooperatifi modelini şöyle anlattı: “Biz farklı olarak satış kanalını güçlendireceğiz. Yoksa amaç sadece üretmek değil. Satamadıktan sonra üretici kadın kooperatifleri amacına ulaşmış sayılmaz. Biz bu noktada sınırları zorlayacağız. Sadece yurt içinde değil, yurt dışında da satış kanalları bulmaya çalışıyoruz. Örneğin Kıbrıs’ta büyük otel ve turistik tesislerle görüşmelerimiz oldu. Örneğin Kıbrıs’taki bir otel bize satışını yaptığı hediyelik eşyaların listesini verir, bizim üretici kadınlarımız da o yönde eğitim alıp, üretimlerini o yöne kaydırabilecekler. Yani önce talep toplayıp, satış garantisi olan üretimler de yapılacak. Bu tarz işbirlikleri ile sadece pazardan alabileceğiniz hediyelik eşyalar değil, örneğin Osmanlı Tokası gibi nitelikli üretimler de yapılacak.

İNTERNETTEN SATIŞ YAPILACAK

İnternet üzerinden pazarlama olacak, online satış için web sitesi kuruyoruz. Aynı zamanda sosyal medya üzerinden yine pazarlama ve satış imkanları sağlayacağız. İlçe sınırları dahilindeki çok sayıda düğün salonu ile işbirliğine gideceğiz. Düğün salonuna gelen insanlara nikah şekeri katalogları sunarak, talep ettikleri nikah şekerini üreteceğiz. Yoksa ‘biz bunu ürettik gel sana satalım’ demeyeceğiz. Dolayısıyla ağırlıklı olarak sipariş üzerine üretim yapacaklar.”

NARLIDERE MARKASI PARLAYACAK

Başkan Ali Engin, Narlıdere’nin simgesi narla ilgili üretimlere de ağırlık verileceğini hatırlatarak, “Örneğin sabun yapıyosak nar özlü sabun yapacağız. Bir anahtarlık yapıyorsak nar desenli anahtarlık yapacağız. Bu ilçenin marka değerini de arttıran bir girişim olacak. Narlıdere dediğin zaman insanların akılana nar gelecek ya da narla ilgili bir ürün veya tasarım gördüğü zaman ‘kesin Narlıdere Belediyesi yapmıştır yada Narlıdere Üretici Kadın Kooperatifi yapmıştır’ diyecekler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'nün sözde üst düzey yöneticisi İzmir'de yakalandı
FETÖ'nün sözde üst düzey yöneticisi İzmir'de yakalandı
Yücel’den Ak Partili Dağ’a sert yanıt
Yücel’den Ak Partili Dağ’a sert yanıt