Nilay Kökkılınç: Tam eşitlik için fermuar sistemi şart

Nilay Kökkılınç: Tam eşitlik için fermuar sistemi şart

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Av. Nilay Kökkılınç, “Ülkemizde kadınların siyasette daha fazla yer alabilmesi için temsilde eşitliğin fiilen sağlanması gerekiyor. Bunun içinde siyasi partilerde bir değişiklik yapılarak hem genel seçimlerde hem de yerel seçimlerde fermuar sistemiyle bir kadın bir erkek ard arda olacak şeklinde seçim sistemin değişmesi gerekiyor” dedi.

09 Haziran 2021 - 12:21

ÖNCÜŞEHİR - İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Av. Nilay Kökkılınç, seçimle gelinen tüm karar organları için aday listelerinin bir kadın-bir erkek olarak düzenlendiği ‘fermuar sistemi’ istediğini dile getirdi.

“SİYASETTE KADIN OLMAK BENİM İÇİN SİYASETTE EŞİT TEMSİL DEMEK”

Gazetemiz Önçüşehir’e açıklamalarda bulunan Kökkılınç, “Ülkemizde kadınların siyasette daha fazla yer alabilmesi için temsilde eşitliğin fiilen sağlanması gerekiyor. Bunun içinde siyasi partilerde bir değişiklik yapılarak hem genel seçimlerde hem de yerel seçimlerde fermuar sistemiyle bir kadın-bir erkek ard arda olacak şeklinde seçim sistemin değişmesi gerekiyor. Biz ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le seçme ve seçilme hakkını elde ettik. Ama bu fiilen parlamentoya ve yerel Meclislere yansımıyorsa o zaman uluslar arası sözleşmelerin getirdiği bir kural daha var devletlere. Bu eşitlik fiilen gerçekleşene kadar gerekli yasal tedbirlerin alınmasın el veriyor. Dolayısıyla siyasette kadın olmak benim için siyasette eşit temsil demek” dedi. 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hasan Karabağ sahalara indi
Hasan Karabağ sahalara indi
Tur rehberi otel odasında ölü bulundu
Tur rehberi otel odasında ölü bulundu