Özkan Özbay: Taksici esnafı değişim istiyor

Özkan Özbay: Taksici esnafı değişim istiyor

İzmir’in çeşitli merkezlerindeki taksi duraklarını gezen İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan adayı Özkan Özbay, oda üyelerinin yönetimde değişim istediğini söyledi.

01 Temmuz 2020 - 12:20 - Güncelleme: 01 Temmuz 2020 - 13:12

Mevcut Başkan Celil Anık ve yönetiminin artık yorulduğunu kaydeden Özbay, “Bunu kendileri de ifade ediyor. Buradan sayın Anık’a ve yönetimine sesleniyorum, madem yoruldunuz, madem eskisi gibi hizmet veremiyorsunuz, kimse sizi görevinizi devam ettirmeniz için zorlamıyor. Bıkkınlık duyan insandan kaliteli hizmet beklenemez. Artık İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın, taksici esnafının önünü açma zamanı gelmiştir. Bunu Özkan Özbay ve dinamik ekibi yapacaktır” dedi.

Taksi duraklarına yaptıkları ziyaretlerde büyük ilgi gördüklerini belirten Özbay, “Bu da bizim şevkimizi arttırıyor. İnsanlar gerçekten de taze kan arayışında. Mevcut yönetimin hiçbir heyecanı kalmamış, metal yorgunluğu ile önemli hizmetler veremezsiniz” diye konuştu.

ESKİ SİSTEM DAHA GÜVENLİYDİ

Yorgun yönetimin hatalar yapmaya başladığını da hatırlatan Özbay, “Yeni taksi çağırma sistemini lanse ettiler, eskisi daha güvenliydi. Son sistemde acil çağırma butonu yok. Özellikle gece çalışırken güvenlik sorunu artan taksiciler risk altında. Eski sistemde acil çağırma butonu vardı. Acil bir durumda sol ayağı ile şoför butona basıp polis ile irtibata geçebiliyordu. Eskisinden daha kötü bir yeni sistem olur mu? Bu nasıl görülmez, şayet görüldüyse de hangi maksatla ısrarla uygulanıyor? Taksici esnafının canı, malı söz konusu iken; istenmeyen bir olay yaşanırsa bunun sorumlusu kim olacak? Bu hatanın telafisi nasıl mümkün olacak?” dedi.

DURAKLAR BAYPAS EDİLDİ

“Yeni sistem taksi duraklarını da baypas ediyor. Oysaki, Sayın Celil Anık yeni sistem tanıtılırken sistemin ilk etapta çevredeki en yakın taksi durak merkezine yönlendirme yapacağını ifade etmişlerdi. Uygulamada sistemin bu şekilde işlemediğini görüyoruz. Hatta öyle ki, aracın kontağı kapalıyken araç çağrı yapılan konuma en yakın yerde dahi olsa sistem aracı görmüyor ve hareket halindeki araca bildirim yapıyor. E haliyle durakta bekleme yapan araç yeni sistemden faydalanamıyor.

Biz sektörü ileriye taşımak için mi yeni projeler üreteceğiz, yoksa taksi duraklarını çökertmek için mi? Oda Yönetimi taksi duraklarının önemini ve değerini bilmiyor mu, yoksa bunu bilinçli bir şekilde mi yapıyor? Taksi duraklarımız bulunduğu çevrenin insanları ile arkadaştır, aile gibidir. Mahallede yaşayan herkesin abisi, kardeşidirler; herkesin yardımına koşarlar. Bence araçlarda aktif bulunan eski sisteme devam edilip, esnafa yeni bir maddi yük getiren ve faydalılığı tartışılır bu sisteme geçilmemeliydi. Ben ve ekibimin hedefi, globalleşen dünyaya uyum sağlarken esnafımızı da mağdur etmeden, büyük maddi külfetler altına sokmadan yeni projeler üretmektir.”

ÖZBAY’DAN KONGREYE DAVET

“Oda yönetimi yorgun, huzursuz ve bıkkın. Celil Anık’ın hatalı yönetimi nedeniyle tüm oda yöneticileri yargılanıyor ve zan altında. Bu durumda huzursuzluk doğuruyor. Böylesine sıkıntılı bir süreçte kendilerine faydası olmayan yöneticiler, taksici esnafına nasıl hizmet verecekler?”

“Başkan Celil Anık ve oda yönetimini en kısa sürede olağan üstü genel kurula davet ediyorum. Taksici esnafının kaybedecek bir dakikası yok. Yazıktır. Bu insanların geleceğiyle, ekmeğiyle kimsenin oynamaya hakkı yok.”

ESNAFA MÜJDE: MERKEZE KAYITLI TAKSİCİ ESNAFI HAVALİMANINDAN YOLCU ALABİLİR

Korsan Taksi vakalarını engellemek maksadıyla 21.02.2019 tarihinde Karayolları Trafik Kanununda birtakım değişiklikler yapılmıştı. Söz konusu kanuna eklenen ek 2/3-c maddesi  ile çalışma ruhsatı bulunmayan “korsan taksi”nin önüne geçilmesi hedeflenmişse de bu hüküm havalimanından yolcu alan çalışma ruhsatlı taksilere de uygulanıyor ve fahiş para cezaları yanında araçlar 15 gün süre ile trafikten menediliyordu.

“Mevcut Başkan ve yönetimi söz konusu uygulamanın esnafı mağdur ettiğini bile bile bahsi geçen hükmün yanlış uygulanmasına sessiz kaldı.” diyen Özbay “Bir esnaf kardeşimiz İzmir Barosu avukatlarındanAv. Ceren Çimen kanalıyla bu hukuksuzluğa savaş açtı ve ilk mücadelesini de kazandı.” diyerek Taksici esnafına müjdeli haberi verdi. “Uzun süredir hatalı şekilde uygulanarak esnafımızı mağdur eden bu düzenlemenin iptali için hukuk mücadelemizin ilk adımını kazandık” dedi.

Özbay’ın müjdesini verdiği iptal kararını alan Av. Ceren Çimen, “İzmir 4. İdare Mahkemesi’nde başlatmış olduğumuz hukuk mücadelemizi kazandık. İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde çalışma ruhsatı ve izni bulunmayan korsan taksilere uygulanması gereken trafikten men cezasını düzenleyen 2918 s. Kanun’un Ek 2/3-c maddesi usul ve yasaya aykırı olarak havalimanından yolcu alan merkez taksilerine de uygulanıyordu. Bu hatalı uygulama ile 08.12.2019 tarihinde,müvekkilimin aracına havalimanından yolcu aldığı gerekçesiyle 15 gün trafikten men cezası verilmişti. İlk etapta söz konusu cezaya karşı İzmir 4. İdare Mahkemesi’ne başvurduk veEk 2/3-c hükmünün merkez taksileri kapsamadığını, bu nedenle uygulanan cezanın hukuksuz olduğunu belirterek yürütmeyi durdurma kararı aldık. Bu karar ile müvekkile ait aracın trafikten men kararını geçici olarak durdurduk. 11.06.2020 tarihinde ise İzmir 4. İdare Mahkemesigerekçeli kararını verdi. Mahkeme, 2020/145 Esas, 2020/762 Karar sayılı ilamında “…T plakalı merkez ticari taksilerin havalimanından yolcu almasına engel olacak mahiyette alınmış bir UKOME kararının bulunmaması, ayrıca davacıya ait aracın, "T" plakalı ticari taksilerden olduğunun anlaşılması karşısında, 2918 sayılı Kanun'un Ek 2/3-c maddesi uyarınca 15 gün süre ile trafikten men edilmesine ilişkin tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmıştır.” demek suretiyle cezanın iptaline karar vermiştir. Almış olduğumuz bu karar benzer şekilde trafikten men cezası alan taksiler için emsal karar niteliğindedir.” dedi.

Özbay son olarak, “Söz konusu karar ile merkeze kayıtlı taksilerin havalimanından yolcu almalarının hukuka uygun olduğu mahkeme tarafından tescillenmiş oldu.Bu ve bunun gibi esnafımızı mağdur eden tüm uygulamaların karşısında, esnafımızın da yanında olacağız.” dedi.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • hasan şahin
    6 ay önce
    Sayın Özkan Özbay yenilikçi düşünce tarzı ve enerjisiyle taksici esnafı ve odaya güzel şeyler katacağını düşünüyorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Feci kazada 1 ölü, 1 yaralı
Feci kazada 1 ölü, 1 yaralı
Genel Başkan Yardımcısının katıldığı temel atma töreni sahte miydi Cemil Başkan?
Genel Başkan Yardımcısının katıldığı temel atma töreni...