PAHALI KANTİNE ARABULUCU ÇÖZÜMÜ

PAHALI KANTİNE ARABULUCU ÇÖZÜMÜ

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinin, yakın dönemde yapılan ve 2 milyon 500 bin liradan çıkılan ihalesi yoğun rekabet dolayısıyla yıllık 4 milyon TL bedelle sonuçlandı. Ancak devamında ortaya çıkan sürprizler karşısında firma ihalenin iptalini istedi.

23 Ekim 2019 - 17:01

Kantinciler Odasının 500 bin ile 1 milyon lira arasında bedel biçtiği ihalenin 4 milyon TL gibi astronomik bir rakamda sonuçlanması, ihaleyi alan firmayı batmakla karşı karşıya getirdi. Firmanın ihaleyi iptal etmek istemesi üzerine arabulculuk sistemi devreye girer, firma ile İzmir İl Sağlık Müdürlüğünü uzlaştırdı. İhale, çıkış fiyatı olan 2 milyon 500 bin liranın üzerinde tutularak 2 milyon 650 bin lira olarak belirlendi. 

Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi'nin 759 metrekarelik kantin yerinin kiralanması ihalesi, yaşanan yoğun rekabet dolayısıyla astronomik bir rakamda sonuçlandı. Kantinciler Odasının 500 bin ile1 milyon lira arasında değer tespiti yaptığı ihale 2 milyon 500 bin lira ile başlayıp, açık artırmada 4 milyon liraya kadar yükseldi. İhaleyi kantini uzun yıllardır işleten ve buraya milyon liralık yatırım yapan firma kazandı. 
Ancak firmayı iki sürpriz bekliyordu. İl Sağlık Müdürlüğü ile Milli Emlak arasındaki sözleşme gereği ihale süresi 23 aydan 36 aya uzamıştı. İkincisi ise Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinin 2020 yılından başlayarak peyder pey Bayraklı'da inşaatı devam eden Şehir Hastanesine taşınacak olması... Hastanenin önemli bölümlerinin taşınması ile doğal olarak kantin gelirlerinin de önemli ölçüde azalacağını tespit eden firma, doğacak zararın büyüklüğü karşısında ihaleden çekilmek ve kantini iade etmek istedi. 

İL SAĞLIK KABUL ETMEDİ
Ancak İzmir İl Sağlık Müdürlüğü firmanın bu talebini kabul etmedi. Bunun üzerine ihaleyi kazanan firma ile İzmir İl Sağlık Müdürlüğünü uzlaştırmak için arabulculuk sistemi devreye girdi. Uzun müzakerelerin sonucunda, gerek ihale süresinin ihaleye katılan firmalara haber verilmeden 23 aydan 36 aya uzatılmış olması, gerekse Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinin 2020 yılı başından itibaren peyder pey Şehir Hastanesine taşınacak olması nedeniyle firma itirazında haklı bulundu. Bunun üzerine müzakereyi yürütenlerin ortak kararı ile kantinin yıllık kira bedeli, ihalenin başlangıç fiyatı olan 2 milyon 500 bin liranın altına düşmemek kaydı ile 2 milyon 650 bin lira olarak revize edildi.
Arabuluculuk müzakereleri sırasında DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi, Alsancak Devlet Hastanesi, Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi gibi büyük çaplı hastanelerin kantin ihalelerinin bu değerin çok altında rakamlara yapıldığı da görüldü. 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Koca: Bugünkü can kaybına önlenebilir sebepler yol açtı
Bakan Koca: Bugünkü can kaybına önlenebilir sebepler yol açtı
İzmir'de sokak satıcılarını koordine eden uyuşturucu çetesi çökertildi
İzmir'de sokak satıcılarını koordine eden uyuşturucu çetesi...