Pakdemirli, ’İzmir söz sizde’ dedi ve çarpıcı...

Pakdemirli, 'İzmir söz sizde' dedi ve çarpıcı açıklamalarda bulundu

Bayındır Belediyesi Kültür Merkezi’nde Küçük Menderes Havzası Tarım Orman Sektör Buluşması Toplantısına katılan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, “Dış ticaret fazlamız geçen yıl 5,5 milyar dolar, 205 ülkeye 200 bin ürün satan bir ülkeyiz. Bununla ne kadar gurur duysak azdır. Muhalefet bu konuları genelde çarpıtır, ondan sonra ithalatçı ülke olduk der. Bizim Türk çiftçimizi kimsenin haki görmeye hakkı yok.  Kimse kusura bakmasın, Türk çiftçimiz üzerine düşeni yapıyor” dedi.

24 Eylül 2021 - 13:17 - Güncelleme: 24 Eylül 2021 - 13:32

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR - Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, bugün çeşitli toplantılara katılmak ve ziyaretlerde bulunmak üzere İzmir’e geldi. Sabahın ilk saatlerinde Bayındır’da ilçe başkanları ile bir araya gelen Pakdemirli, oradan Bayındır Belediye Başkanlığı’na ziyarette bulundu.

Pakdemirli daha sonra ise Bayındır Belediyesi Kültür Merkezi’nde Küçük Menderes Havzası Tarım Orman Sektör Buluşması Toplantısına katıldı.

Toplantıya Pakdemirli’nin yanısıra; İzmir Valisi Yavuz Selim Köger, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, AK Parti İzmir Milletvekilleri Mahmut Atilla Kaya, Ceyda Bölünmez Çankırı ve Cemal Bekle, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, Bayındır Belediye Başkanı Uğur Demirezen ile sektörden çok sayıda vatandaş katıldı.

PAKDEMİRLİ: POLİTİKACILARIMIZ ELİNE MİKROFONU ALDIĞINDA GENELDE BIRAKMAK İSTEMEZ

Açılış konuşmasını yapan Bakan Pakdemirli, “Ben de bu havzasın bir çiftçisi olarak sizlerin bir abisi, kardeşi, dert arkadaşı, yoldaşı, çözüm ortağı olarak burada olmaktan son derece memnunum. Bir hafta kadar önce iklim değişikliği alakalı bir program ile Menemen tarafındaydık. Dedim ki; uzun bir ara oldu, Bayındır’a gidelim dedik. Oradaki paydaşlarımızla, üreticilerimiz, çiftçilerimizle, besicilerimizle toplanıp meselelerimizi konuşalım dedik. Politikacılarımız eline mikrofonu aldığında genelde bırakmak istemez ama ben Bakanlığımın başından beridir şunu yaptım. Gezen ve dinleyen bir Bakan olmak istedim. Bakanlığımız ilk günleriyle beraber 81 ili defalarca turladık. 500’ün üzerine il programımız var, bu kadar da program yapmışsız. Bu bize, kentleri ve problemleri çok daha iyi tanımayı gösterdi. Yerinde çözmeyi gösterdi, yerinde çözemiyorsak Ankara’ya götürme, Ankara’da da çözemiyorsak onlar için dertlenme, bir dahaki imkan doğrultusunda da çözme oldu” dedi.

“ÜRETİM OLARAK REKORLAR KIRDIK”

“Türkiye’nin en iyi günlerini yaşanıyor diyemeyiz” diyen Bakan Pakdemirli, “Hepimizde hala maskeler ile geziyoruz. Zor bir dönemde birlikte icra ediyoruz. Pandemi ha bugün yarın bitecek derken ne ülkemizi ne de dünyayı terk etmiş değil. Belli bir süre daha buna alışmak ve bunla yaşamak zorunda kalacağız. Ama hem Türk Milleti hem de Türk çiftçisi kendini bu konuya hızlı bir şekilde adapte etti. Geçen yıl Cumhuriyet tarihinin pandemiye rağmen ekonomi rekorlarını kırdı. Üretim olarak rekorlar kırdık. Bakanlık olarak çiftçimizin sahada olmasını sağladık. İlgili makamlarımızla konuştuk. Çiftçimiz diplomatik pasaport ayarladık. Herkes evindeyken çiftçimizin pasaportu vardı. Üretime devam edildi. Kuraklığı hep beraber yaşıyoruz. İzmir’de yaşanmıyor ama Türkiye çağında bir kuraklıkla karşı karşıyayız. Bakanlığımızın ilgi alan olan yangınlarla da mücadele ettik. Sellerle de mücadele ettik. Kayıplarımız ve şehitlerimiz oldu. Ailelerine sabır diliyoruz. Mücadeleye devam ediyoruz. Zamana zaman zorlandığımız durumlar olabilir ama ülkemizin çiftçimize her zaman güven duyuyoruz. 50 yılda kuraklık afet sayısı 5 kat artmış durumda. İster istemez iklim değişikliği yüzünden üretimde yüzde 10 ile yüzde 25 ile gelir kaybı yaşayacağız. Nasıl üstesinden geliriz diye oturup konuşmamız lazım” ifadelerini kullandı.

“FİYATLAMA İLGİLİ İLE GENEL BİR KRİZ VAR”

Pandemi ile ilgili olan endişeler dünyadaki emtiaların fiyatlarını arttırdığını vurgulayan Pakdemirli, “Bu da tabi izim tarımsal girdilerimizin fiyatlarını arttırıyor. Gübrenin ana ham maddesi doğalgaz. Doğalgazın fiyatı artınca gübrenin de fiyatı artıyor. Artışlar olması gereken çok üstünde. Henüz dünyada çekilmemiş ve ayrılmamış vermiş olduğu fiyatlama ilgili ile genel bir kriz var. Burada başta üreticiye ve tüketici koruma gayesiyle toprak mahsulleri ofisi, yem hammaddelerin satışına Temmuzda başladık. Normalde daha geç başlıyorduk. Son 3 senedir besimizi üreticimize biz vadeli bir şekilde veriyoruz. Bu adımları genişlettik. Bugün ki toplantının neticesinde eksiklerimiz varsa öğreneceğiz. Adım varsa atıyor olutuz. Eylülde 800 bin ton hububat satışı yaptık. Ülkelerin hepsi bazı dış ticaret tedbirler aldı. Bize kaba yem ihracatını durdurduk. Devam etse burada da ciddi bir fiyat artışı olurdu. Küresel belirsizlik, ihracat yapılan ülkelerde, girdi maliyetlerin artışı… Bunlardan kaynaklı maliyet konusunda ciddi artış var. Üreticiyi etkilediği gibi tüketiciyi de etkiliyor. Gıda fiyatlarındaki artış için çözüm çalışmaları gıda komitemiz başta olmak üzere bunların hepsine hızlı bir şekilde çalışıyoruz… Gıda fiyatları izleme kurulumuz, ekonomi koordinasyon kurulumuz ve gıda komitemiz gıda fiyatlarının bu değişen ortamda değişmiş; hem dünyadaki fiyatlar olsun, hem de zincirdeki verimsizlikler olsun, bunların üzerine gidiyor, gitmeye de kararlı” ” şeklinde konuştu

“DESTEKLERİN ARTIŞI İLE BERBER VERİM DE ARTIYOR”

Son 2 senedir yapılan en önemli meselelerinden biri desteklerin artırılması olduğunu söyleyen Bakan Pakdemirli, “Desteklerin ne kadar verimli olduğu tartışılır ki elbette tartışılacaktır. Ama şunu diyeyim destekleri ne kadar arttırırsak, Türkiye’nin üretimi o kadar artıyor. Desteklerin artışı ile berber verim de artıyor. Destek bizde üretmek sizden berekette Allah’tan diyo5ruz. Sizin de gayretiniz artıyor, berekette artıyor. Son 3 senedir. Türkiye tarımsal üretimde büyüyor. Bizim için önemli olan çiftçinin tohuma küsmemesidir. Sürdürebilir bir şekilde gelir kazanacağının beklentisi içerisinde çiftçimizin olmasıdır. Bu beklentinin de karşılanmasıdır. Allah şükür ki çiftçimizin zarar ediyoruz dediği ürün yoktur” dedi.

“TOPLUMDA KAYRILAN KESİM VARSA ÇİFTÇİ KESİMDİR”

2020 yılında 24 milyar lira destek ödemesi yapıldığını belirten Pakdemirli, “Bu sene daha da fala olacak. Birçok destek kaleminde artış yaptık. Rabbim gönlüme göre verse ben bu destekleri, bir değil iki değil 10 mislini vermek isterim. Ama bütçe sınırlarımı var. Bugün itibarıyla rahatlıkla diyebilirim ki, toplumda kayrılan kesim varsa çiftçi kesimdir. Bunu elbette yapmamız gerekiyor” diye konuştu.

“MUHALEFET BU KONULARI GENELDE ÇARPITIR”

Veriler paylaşan Pakdemirli, “2020’de tarım yüzde 5,19, yüzde 6 büyüdü. Tüm sektörlerin üstünde bu. Gerçekten büyük bir başarı. Bu başarının tek bir mimarı var. O da sizlersiniz. Geçen yıl 337 milyar lira hasılat yaptık. 2020’de ihracatımızı yüzde 5 arttı. Dış ticaret fazlamız geçen yıl 5,5 milyar dolar, 205 ülkeye 200 bin ürün satan bir ülkeyiz. Bununla ne kadar gurur duysak azdır. Muhalefet bu konuları genelde çarpıtır, ondan sonra ithalatçı ülke olduk der. Bizim Türk çiftçimizi kimsenin haki görmeye hakkı yok.  Kimse kusura bakmasın, Türk çiftçimiz üzerine düşeni yapıyor. Ürünlerini dünyanın 4 bir ülkesine satıyor. Bu çiftimizin becerisi başarısı sayesinde oluyor. Çalışıyor, çabalıyoruz. Çiftçimize destek olmak gayesindeyiz” ifadelerini kullandı.

Son 20 yıldır ülkenin prangalarını kırdığını belirten Bakan Pakdemirli, “Türkiye’nin önü açıktır. İyi yerlere doğru gideceğiz. Herkesi sektörümüze davet ediyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ömer Güney ve eski başkanlar bir arada
Ömer Güney ve eski başkanlar bir arada
19 yaşındaki genç otomobilde ölü bulundu
19 yaşındaki genç otomobilde ölü bulundu