Penis büyütme ameliyatlarında talep patlaması

Penis büyütme ameliyatlarında talep patlaması

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Cenk Melikoğlu son dönemlerde büyük talep gören penis büyütme ve kalınlaştırma ameliyatlarına ilişkin soruları cevapladı.

28 Nisan 2021 - 12:02 - Güncelleme: 30 Nisan 2021 - 18:48

Cinsel sağlık sorunları listesinin üst sıralarında yer alan penis küçüklüğü yada eğriliği pek çok yetişkin erkeğin kabusu gibidir. Kişilerin sosyal hayatı ile birlikte bazen de çocuk sahibi olmalarına da engel olan bu sorunun aslında tedavisi mümkün... Uzun yıllardır penis büyütme ve kalınlaştırma ameliyatları yapan Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Cenk Melikoğlu bu alanda yurtiçinden ve dışından taleplerin çok fazla olduğunu söylüyor.

Penis büyütme ve kalınlaştırma ameliyatında ortalama ne kadarlık bir büyüme kaydediliyor?

4 – 5 santimetre uzama sağlanır. Ama yağ grefti uygulaması sonrası kalınlaştırma ile birlikte yapıldığında penis büyüklüğünde önemli bir fark olur. Uzatma ile kalınlaştırma mutlaka birlikte yapılmalıdır. Sonuç kalıcıdır. Penis büyütme için başvuran hastaların en az yüzde 95’i 40 yaş üzerinde ve en az 2 çocuğu olan evli erkekler oluyor. Hastalara operasyon sonrası mutlaka 4 hafta cinsel perhiz öneriyorum.

Penis büyütme ameliyatının süresi nedir, ağrılı bir işlem midir? Penis büyütme ameliyatında hangi teknikleri uyguluyorsunuz?

Ameliyat yaklaşık 2 saatte biter. Ameliyattan sonra ağrı kesicilere yanıt veren ağrılar nadiren görülebilir, hastalar çok rahattır. Dikişler kendiliğinden eriyen ipliklerle atıldığından hasta işlem sonrası evine dönebilir ve hava yolu ile seyahat edebilir. Kliniğimizde dünyada kullanılan en güncel uzatma ve kalınlaştırma yöntemini kullanıyoruz. Uzatma için penisin asıcı bağını %80 serbestliyoruz, böylece içeride leğen kemiğinin orta kısmına yapışık olan penis dokusu dışarı doğru kayar ve böylece dolaylı yoldan bir uzama olur. Penis çevresine göbekten alınan yağ dokusu ile kalınlaştırma sağlıyoruz.

Penis kalınlaştırma ameliyatını herkes olabilir mi?

18 yaş üzeri herkes olabilir ama dediğim gibi en çok 40 yaş üzeri hastalar bu ameliyatları olmaktalar. Bu ameliyatlarda memnuniyet oranı çok yüksek olduğundan 2. kez kalınlaştırma için gelen hastalar da olabilmektedir. Bu ameliyat artık tekniği oturmuş bir ameliyattır ve hiçbir yan etkisi yoktur. Kısırlığa yol açmaz, cinsel hayatı etkilemez, hissiyatı bozmaz, ereksiyonu etkilemez.

Penis eğriliği nedir?

Ereksiyon olduğu anda penisin 90 derecelik bir açı yapacak düz bir şekilde bulunması gerekmektedir. Bunun dışında penisin sağa sola yukarı ya da aşağı doğru dik açı dışındaki her türlü deformasyonu penis eğriliği olarak değerlendirilmektedir. Penis eğrilikleri doğuştan olabileceği gibi ilerleyen dönemde yaşanan birtakım hastalıklar, cerrahi gelişmeler ya da travmalara bağlı bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Penisteki eğrilikler çocuk sahibi olmayı engeller mi?

Peygamber sünnetli doğan çocuklarda idrar deliğinin testislere yakınlığı meninin boşaltılmasını zorlaştıracağı için çocuk sahibi olma ihtimalini zorlaştırabilmektedir. Ancak, delik penisin uç kısmına yakın ve eğrilik cinsel ilişkiye ve meni boşalmasına engel teşkil etmiyor ise bu hastalarda çocuk sahibi olma açısından engel yoktur. Doğuştan penis eğriliği olan hastalarda ise eğriliğin derecesi cinsel ilişkiyi zorlaştıracak boyutta ise cinsel ilişkiye girme sorunu olacağı için çocuk sahibi olmada sıkıntı yaşanabilir.

Penis eğriliklerinin tedavisi nasıl yapılır?

Hipospadias yani peygamber sünneti rahatsızlığının tedavisi kesinlikle cerrahidir. Penis yeterli uzunluğa eriştikten sonra erişkin döneme ulaşmadan çocukken cerrahi tedaviyi gerçekleştirmek önemlidir. Cerrahi girişimle idrar deliği penisin ucuna taşınırken eğrilik varsa düzeltilmelidir.  İleri yaşlarda penis eğriliğine en sık neden olan Peyronie hastalığını tedavisi ise akut ve kronik döneme göre farklılık göstermektedir.

Penis eğriliği ameliyatından sonra hastalar nelere dikkat etmelidir?

Cerrahi tedavisi sonrası en önemli sorun eğriliğin nüksetmesi yani tekrarlamasıdır. Bunun en önemli nedeni özellikle erişkin erkeklerde gece olan ereksiyonlara bağlı olarak dikişlerin atmasıdır. Bu nedenle ameliyat sonrası dönemde gece ereksiyonlarının baskılanmasına yönelik bir takım tedavi alternatifleri önerilebilir. Bu amaçla uyku ilaçları veya erkeklik hormonunun baskılanmasına yönelik hormonal ajanlar önerilebilmektedir. Ameliyattan 4 ila 6 hafta kadar sonrasına kadar cinsel ilişkiye girilmemesi de son derece önemlidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kız meselesi sonu oldu... Uzman Çavuş’un acı sonu!
Kız meselesi sonu oldu... Uzman Çavuş’un acı sonu!
Kolonlar patladı, inşaat çöktü: 1'i ağır 3 yaralı
Kolonlar patladı, inşaat çöktü: 1'i ağır 3 yaralı