Perinçek: Darbe yapabilecek silahlı bir güç kalmadı, ezildi

Perinçek: Darbe yapabilecek silahlı bir güç kalmadı, ezildi

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, CHP’li yöneticilerin anayasayı gayrimeşru ilan etmesi ve seçim dışı yollarla iktidar değişikliğini savunmalarıyla ilgili şunları söyledi: “Türkiye'de bir darbe tehlikesi yok. Çünkü darbe silahlı güçle olur. 15 Temmuz’da ezildiler. Darbeyi kimle yapacaklar? ABD devamlı bunu kaşımaktadır, bu tarz söylemleri dolaştırmaktadır.” dedi.

06 Mayıs 2020 - 13:30

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Haber Türk canlı yayınına konuk oldu. Didem Arslan Yılmaz’ın sorularını yanıtlayan Doğu Perinçek, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in “anayasa gayrimeşrudur” sözü ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun “seçim dışı yollarla iktidar değişikliği” mesajını değerlendirdi. 

      “DARBE YAPACAK GÜÇ EZİLDİ”

      Perinçek, FETÖ Gladyosunun temizlenmesinin sonucu olarak silahla darbe yapacak bir gücün kalmadığını vurguladı:  “Türkiye'de hiçbir darbe tehlikesi gözükmüyor ama Amerika devamlı bunu kaşımaktadır, bu tarz söylemleri dolaştırmaktadır. Darbe silahlı güçle olur. FETÖ 15 Temmuz gecesi ezildi. ABD'nin ordumuzun, yargımızın içine yerleştirdiği Gladyo bastırıldı. Darbeyi kimle yapacaklar?

     “Sayın Kılıçdaroğlu da 2017 referandumundan sonra birkaç kez bu kavramı kullandı, ‘anayasa gayrimeşrudur’ şeklinde söylemlerde bulundu. Türkiye'de bu tür ifadeler, kaos çağrısı yapan söylemler hiçbir partimize yakışmaz.

      HER YOLLA HÜKÜMETİ YIKMAK ANLAMI

      “Anayasa için ‘gayrimeşru’ ifadesini kullanırsanız hükümetin, Cumhurbaşkanı’nın her yoldan yıkılması meşru olur. Bu anayasaya dayanan bütün iktidar kurumlarının her türlü yoldan indirilebileceğini söylemektir, silah kullanmaya davettir. ‘Ben bu hükümeti beğenmiyorum, hükümetin icraatlarını beğenmiyorum’ diyebilirsiniz, bunu demek muhalefetin ve her yurttaşın hakkı. Ama ‘gayrimeşrunun’ tek bir anlamı var. Biraz siyasetle ilgilenen herkes bunu bilir. Yoruma kapalıdır.

     “Tehlikeli, bilinçsiz, sonunun nereye varacağıyla ilgili muhakeme yapmadan ileri sürülen sözlerdir. O zaman CHP milletvekillerinin koltukları da, belediye seçimleri de gayrimeşrudur. Canan Kaftancıoğlu veya Özgür Özel ‘gayrimeşru’ dedi diye Türkiye'de devlet yıkılmaz. Ancak bunlar ana muhalefetin ciddiyetsiz, sorumsuz olduğunu, belki de bu kavramları bilmediğini gösterir. Biliyor olarak söylüyorlarsa daha vahim.”

 

Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ismet koç
    3 hafta önce
    Şu CHP nin içindeki anarşizler vallahi bıktırdı bu devleti yönetenler neden bunlar gibileri susturmuyorlar böyle devam ederlerse sivri uçlar korkarım sokaktaki vadantas bunlara yeter artık demesini bilir en büyük tehlikede bu işte
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
15 ile seyahat kısıtlaması tamamen kaldırıldı...
15 ile seyahat kısıtlaması tamamen kaldırıldı...
Otomobilde tabancayla vurulan şahıs yol kenarına bırakıldı
Otomobilde tabancayla vurulan şahıs yol kenarına bırakıldı