Rahim ağzı kanserinde erken teşhis hayat kurtarır

Rahim ağzı kanserinde erken teşhis hayat kurtarır

İzmir Özel Sağlık Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Dr. Hakan Yetimalar, Batı ülkelerinin aksine Türkiye'de rahim ağzı kanserinin artış gösterdiğini belirtti ve hastalığın ölümcül sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

23 Eylül 2021 - 11:37

Dr. Hakan Yetimalar, kadın üreme sisteminde sık görülen ve ölümlere neden olabilen rahim ağzı kanserinin tedavisinde erken teşhisin önemli olduğunu ifade etti.

Hastalığa HPV adı verilen bir virüsün neden olduğunu dile getiren Dr. Yetimalar, “HPV etkisi  olmadan rahim ağzı kanseri olmaz.  Bu artık tamamen oturmuş bir bilgidir. HPV rahim ağzı kanserine neden olduğu bilinen bir virüs olup yapılan araştırmalarda rahim ağzı kanserlerinin hemen hemen tamamında dokuda HPV bulunduğu saptanmıştır. Bu virüs rahim ağzı dokusuna yerleştikten sonra yıllar içinde kansere zemin hazırlayan değişmelere ve sonunda kanser gelişmesine neden olmaktadır. Batı ile aramızdaki farkın nedeni ise 2007 yılından itibaren Avrupa,  Avustralya, Kanada gibi ülkelerin  kızları henüz çocuk yaşta aşılamasıdır. 9-11 yaşlarında yapılan HPV aşısı o bireyi ömür boyu %99,9 kanserden korumaktadır.  Ülkemizin de bu adımı atması gerekmektedir.  Ulusal aşı programına HPV dahil edilinceye kadar ise tüm kadınların 55 yaşlarına kadar ve ekonomik gücü yeterli olan ve HPV Durumu ne olursa olsun bu aşıyı yaptırmaları  %80 leri aşan oranlarda koruyucu etki sağlar”dedi.

HPV TESTİ YAPILMALI

Yapılan HPV testlerinin sonucunda gerekli tedavinin uygulanmaya başladığına da kaydeden Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Dr. Hakan Yetimalar, şöyle devam etti: “HPV testi pozitif olan hastalar Kadın Hastalıkları Doğum ve Jinekolojik Onkoloji Uzmanları tarafından takip edilmekte ve kanser göstergesi olabilen bulguların saptanması durumunda hastalara gerekli tedavi zamanında verilebilmektedir. Böylece HPV ile enfekte rahim ağzı dokusunda kanser gelişme riski azaltılmakta ya da gelişmiş olan rahim ağzı kanserinin erken tanısı mümkün olmaktadır.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MARMARİS MEDYA ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ AÇIKLANDI
MARMARİS MEDYA ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ AÇIKLANDI
Kemalpaşa için proje üretecekler
Kemalpaşa için proje üretecekler