Şapel değil hamam! Kaderi belli oldu...

Şapel değil hamam! Kaderi belli oldu...

Konak’ta yıkılan eski Vakıf Çarşısının temellerinin altından çıkan kalıntıların, kamuoyuna yansıdığı şekliyle bir şapele değil tarihi bir hamama ait olduğu ortaya çıktı. Birinci derece SİT ilan edilen 13.500 metrekarelik arsanın sadece 250 metrekarelik alanında inşaat yapılabilecek. Arsanın sahibi olan Vakıflar Bölge Müdürlüğünün bu yeni plana göre proje hazırladığı da öğrenildi.

09 Mart 2020 - 17:37

Mülkiyeti Vakıflar Müdürlüğü'ne ait olan 120 yıllık Kaptan Mustafa Paşa İş Merkezi, yerine yeni bir iş merkezi yapılmak üzere yıkılmıştı. Ancak iş merkezinin yıkılması ve hafriyatın taşınması ile binanın temelinde tarihi kalıntılara rastlanmış ve buradaki yeni proje çalışması durdurulmuştu. Tarihi şapel mi, hamam mı şeklinde tartışmalar yapılırken, buradaki tarihi kalıntıların bir hamam ve Latincede gymnasium olarak adlandırılan bir spor merkezine ait olduğu netlik kazandı.

BİRİNCİ DERECE SİT İLAN EDİLDİ

Tarihi kalıntıların bulunması ile burada yetki Koruma Kuruluna geçerken, Kurul daha önce 3. Derece SİT ilan edilen bölgenin niteliğini 1. Derece SİT olarak değiştirdi. Toplamı 13 bin 500 metrekare olan arsanın sadece 2 bin 500 metrekaresi SİT alanı dışında kaldı.

Böylece yıkılan Kaptan Mustafa Paşa İş Merkezi yerine ancak 2 bin 500 metrekarelik zemine oturacak şekilde bir inşaat projesi geliştirilebilecek.

VAKIFLAR MÜDÜRLÜĞÜ PROJE HAZIRLIYOR

Edinilen bilgilere göre mülkiyeti elinde bulunduran Vakıflar Müdürlüğü arsanın bu yeni statüsüne göre proje hazırlığına başladı. Hazırlanacak yeni projede tarihi kalıntı alanları korunacak, tarihi kalıntı görülmeyen 2 bin 500 metrekarelik alana inşaat yapılabilecek.

Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • A.A
    3 ay önce
    TAM ŞEHRİN GÖBEĞİNE MÜZE Mİ YAPILACAK YANİ BIRAKIN KARDEŞİM İZMİR DAHA AĞORAYI YAPAMIYOR BİTİREMİYOR , BIRAKIN KALSIN OLDUĞU YERDE YETERİ KADAR TARİHİ KALINTILAR VAR ,HEMDE O KADAR ÇOK Kİ ETRAFINA TEL ÖRGÜLERLE YAZILAR BİLE YAZIYORUZ ? DİKKAT YIKILABİLİR ? ADAM ARACINI BIRAKTIYSA YANDI BİR DEPREMDE TEL MEL HİKAYE ? 3O YILDIR BEKLİYORUZ BİTSİN ALTIK ......ÇUKUR....
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de sokak satıcılarını koordine eden uyuşturucu çetesi çökertildi
İzmir'de sokak satıcılarını koordine eden uyuşturucu çetesi...
Bakanı Pakdemirli: 'Tağşiş ve taklide ağır ceza geliyor
Bakanı Pakdemirli: 'Tağşiş ve taklide ağır ceza geliyor