Siber Saldırılardan Korunma Yolları

Siber Saldırılardan Korunma Yolları

Günümüzde siber suçlular kurum ve kuruluşların veritabanlarına sızabilmek, müşteri bilgilerini çalmak ya da gizli dosyaları çalarak fidye istemek için ileri derece saldırı yöntemleri kullanmaktadır. Yine de, siber suçluların en çok saldırıda bulunduğu kitle bireylerdir. Siber saldırılar birçok araç dolayısıyla gerçekleştirilmektedir. E-posta eki, mobil telefonlar, web trafiği üzerinden siber saldırılar gerçekleşmektedir.

07 Mayıs 2019 - 11:16

Kötü niyetli bir bilgisayar korsanı için bir internet kullanıcısı IP adresinden ibarettir. IP adresleri internet servis sağlayıcıları tarafından internete bağlanan cihazlara atanan ve eşsiz rakamlardan oluşan bir adrestir. IP’nin açılımı internet protokolüdür ve internet üzerinde cihazların birbirleriyle iletişim kurmaları adına her cihaza bir IP adresi verilir. Bu IP adresi bir internet kullanıcısının sanal konumunu belirler ancak fiziki konumuna da çok yakın bir şekilde konumunu açık eder. Erişim engelleri uygulandığında bu IP adresleri baz alarak uygulanır. Ülkelere göre içerik sağlayan platformlar IP adreslerini baz alarak bunu gerçekleştirmektedir.

 

 

Siber saldırıların yaygın olanları virüsler, solucan adı verilen wormlar, Truva atı verilen Trojan, casus yazılımlar ve fidye yazılımlarıdır. Bu siber saldırıların gerçekleştirilme aracı hep değişir. Bu kötü amaçlı yazılımlar cihazınıza bilmediğiniz biri tarafından veya başka birini taklit eden bir gönderici tarafından e-posta eki, e-posta içinde tıklamanızı isteyen bir link, sosyal ağlarda bir mesaj, usb ile fiziksel olarak bilgisayarınıza aktarılan bir dosya şeklinde cihazlarınıza bulaştırılabilir.

 

Siber saldırılardan korunmak için VPN kullanabilirsiniz. Siber saldırılar her zaman bir virüs şeklinde gelmez. Siber saldırılar bazen veri ihlali şeklinde gelebilir. Bu da kişisel veri ve bilgilerinizin herhangi bir üçüncü parti tarafından çalınması demektir. İnternete bağlandığınız andan itibaren verilerinizi üçüncü partiler gözetliyor olabilir.

 

Siber saldırılardan korunmak için aynı zamanda bir antivirüs programı kullanın. İyi ve güvenilir bir antivirüs programı cihazınızı siber saldırılara karşı koruyacak ve onları tespit ettiğinde yok edecektir. Şu anda dünyada gerçekleşen siber saldırıların haritasını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

Bilgisayarınızı ya da akıllı telefonunuzu her zaman güncel tutun. Sistem güncellemelerinin amacı cihazları ortaya çıkan yeni saldırı tiplerine karşı korumak da olabilir. Bu yüzden, cihazınızı güncel tutmayı unutmayın.

 

E-postalardaki ekleri açmadan veya linkleri tıklamadan önce doğru kişiden geldiğine emin olun. Birçok e-dolandırıcılık yöntemi e-posta üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bir bankayı ya da bir avukatı taklit eden siber saldırı çeşitleri giderek artmaktadır. Şüpheli gördüğünüz bir e-postanın doğruluğundan emin olmak için gönderenin e-posta adresini kontrol edin.

 

Aşağıdaki e-posta adresi, bir dolandırıcının kullandığı e-posta adresidir. Apple olduğunu iddia eden ve e-postanın konu kısmında iCloud hesabından bir ödeme gerçekleştiğini ve ekte faturanın olduğunu belirten bu tip e-postalar her gün yüzlerce kişiye gönderilmektedir.

 

 

"service@apple.com"

 

Yukarıdaki e-posta adresini incelerseniz, Apple’dan gelmediğini anlayabilirsiniz. E-postanın gönderen kısmında hiçbir şekilde Apple adresi geçmemektedir ve e-posta adresi tamamen karmaşık rakamlardan oluşmakta. Bu tip e-posta adresleri bireyleri kandırmak için alınmıştır.

 

 

Herhangi bir uygulama ya da web sitesi için oluşturduğunuz şifre veya parolaların güçlü ve tahmin etmesi zor olacak şekilde karmaşık olduğundan emin olun. Parolalarınızda her zaman küçük ve büyük harfleri, sembolleri ve ardışık olmayan rakamları birarada kullanmaya özen gösterin. Facebook ve Gmail gibi platformlar artık iki adımlı doğrulama yöntemleri sunuyorlar. Bu ve benzeri platformlarda iki adımlı doğrulama adımlarını kullanmaya özen gösterin.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir haritası turuncuya bürünüyor
İzmir haritası turuncuya bürünüyor
İzmir'de sıkı korona denetimleri başladı
İzmir'de sıkı korona denetimleri başladı