Sıtkı Şükrüer’e bir tepki de Millet İttifakı’ndan!

Sıtkı Şükrüer'e bir tepki de Millet İttifakı’ndan!

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır ile İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu Başkanı Sıtkı Şükrüer’in yaptığı açıklamalara sert çıktı.

24 Ocak 2022 - 16:40

ÖNCÜŞEHİR - İzmir Ekonomik Kalkınma ve Koordinasyon Kurulu (İEKKK) Başkanı Sıtkı Şükürer’in İzmir'de yaşayan muhacirlere yönelik söylemleri tartışmalara neden oldu.

Şükrüer’e tepkiler gelmeye devam ederken Millet İttifakı’ndan da ardı ardına açıklamalar geliyor.

YÜCEL: BU TOPRAKLARA ASLA İHANET İÇİNDE OLMAMIŞTIR

CHP İzmir Milletvekili Deniz Yücel yaptığı açıklamada, "Mübadele yıllarında anavatanlarına dönmeye zorlanan insanlarımız, Kök saldıkları topraklarda, Türk ve Müslüman oldukları için tarifsiz acılar çekmiş, o acılara rağmen kurtuluş mücadelesinden geri adım atmamış, tüm yaşadıkları acı dolu zorlu yıllara ve yolculuklara rağmen, bu topraklara asla ihanet içinde olmamıştır. Onlar her zaman, Cumhuriyet, Atatürk ve Ay yıldızlı bayraktan yana olmuştur. O zorlu mübadele yıllarının cesur insanları ve onların onurlu mirasını bugünlere taşıyan torunları, bizlerin gururu ve mücadelemizin öncüsüdür. Ayrıca İzmir, Anadolu’nun neresinden gelirse gelsin tüm insanlarımıza kucak açmış, hoşgörüsü ile kültürlerin harmanlandığı, kardeşçe ve huzur içinde yaşanılan bir yuva olmuştur. Bu kardeşliğimize zarar verecek hiçbir sözü ve eylemi kabul etmemiz mümkün değildir" ifadelerini kullandı.

SINDIR: ŞİDDETLE KINIYORUM

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Şükrüer’e ‘haddini bil’ çıkışında bulundu.

Sındır, “Haddinizi bilin Sn.Şükürer! Geçmişe dair işlenen kent suçlarını ırkçı, yöresel kimlikler üzerinden tariflemeniz asla kabul edilemez, şiddetle kınıyorum. Bu kente nereden, hangi nedenle ve nasıl gelirse gelsin bütün hemşerilerimiz tertemiz geçmişleri ve kimlikleriyle onurumuzdur!” dedi. Sındır ayrıca, “İzmir kenti, dünüyle, bugünüyle ve geleceğiyle, Balkanlar’dan ve Anadolu’nun her yöresinden çoğunlukla acı ve gözyaşı ile çoğunlukla zorunluluktan veya çağdaş bir yaşam için geldikleri bu kentin asli unsurlarıdır. Ve çağdaş demokratik İzmir kent kültürünün mayası ve hamurudurlar!” ifadelerini kullandı.

ÇIRAY: SITKI ŞÜKRÜER’İ ŞİDDETLE KINIYORUM

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray ise, “İzmir’e en büyük ihanet mübadeleyle gelenlerdir. Bu kente mütemadiyen ihanet ediyorlar” diyen Sıtkı Şükrüer’i şiddetle kınıyorum. Biz Selâniklileri ve Balkan göçmenlerini Suriyelilerle mukayese etmeye kalkanlara tüm nezaketimle "gafiller" demekle yetiniyorum” şeklinde açıklama yaptı.

NE OLMUŞTU?

İzmir Ekonomik Kalkınma ve Koordinasyon Kurulu (İEKKK) Başkanı Sıtkı Şükürer İzmir'de yaşayan muhacirlere yönelik, “En büyük ihanet mübadeleyle gelenlerdir. Bu kente sürekli mütemadiyen ihanet ediyorlar. Dünyanın en büyük lağım çukurunu ben yaratmadım. Bu kentin sonradan gelen bu insanları yarattı. Dünyanın en güzel tarihsel dokusunu yok edip de Çin Seddi gibi Laz müteahhiti kalitesiyle sekiz katlı Çin setlerini bir başkası yapmadı, İzmirli yaptı. Hala her şekilde imkân verdiğin takdirde bir Afrika çekirgesi, bir kımıl zararlısı gibi bugün kentin en münevver kesimi dediğimiz insanlar, bu insanlara desen ki şu 8 kat yerine 13 kat müsaade ediyorum. Üç ay da süreniz var. Üçüncü dakikada burada filizleri çıkarlar" ifadelerini kullandı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Özdemir: Radyoloji çalışanlarının şua izni mahkemeye taşındı
Özdemir: Radyoloji çalışanlarının şua izni mahkemeye...
Menderes’e değer katacak projeler için önemli adım
Menderes’e değer katacak projeler için önemli adım